Hiçbir sorunum yok hamile kalmak istiyorum…

 

 

hiçbir sorunum yok ve hamile kalmak istiyorum ne yapmalıyım?

Hamile kalmamın önünde hiçbir engel olmamasına rağmen bir türlü “hamile kalamıyorum” diyenlerin sayısı son zamanlarda öylesine çok arttı ki, önünü alamıyoruz … Doktor tedavisinin ardından herhangi bir sorun ile karşılaşmamasına rağmen, çoğu kişi hamile kalma konusunda sıkıntılar çekebilir. soru-cevap şeklinde ilerleyen bir makale hazırladık. Hazırlamış olduğumuz bu makalemizde, her iki tarafında sorunsuz olmasına rağmen neden bebek sahibi olamadıkları ile ilgili akıllara takılan tüm soruların cevapları…

Aşağıdaki Soruları Cevaplayarak Anneliğe Hazırlanın
Çocuk yapmaya hazır mısınız?
Peki, istediğiniz günden hemen sonra hamile kalabilir misiniz?
Doğum kontrol yöntemini keser kesmez hamile kalmak mümkün mü?
Hamilelik planlanmalı mı yoksa sürpriz şekilde ortaya çıkmasını mı beklemek lazım
Kız ya da erkek çocuk yapmanın kuralları var mı?
Anne olmaya fiziki olarak hazır mısınız, şu sıralar neler yiyorsunuz?
Acaba test mi yaptırmalısınız?
Doğurganlığı artırıcı özel yöntemler var mı?
Sizce En Sağlıklısı Planlı Hamilelik Mi, Yoksa Sürpriz Olanı Mı?

Planlı hamilelik hem kadın hem de bebek için en sağlıklısıdır. Doğum kontrol hapını bırakır bırakmaz hamile kalan kişilerin bebeklerinde kromozom anomalisi olma ihtimali yüksek olduğu için, hapların bırakılmasından en az 3 ay sonra hamile kalınmalıdır.

Bir Kadın Hamileliğe Kaç Ay Önceden Hazırlanmalı?

Öncelikle kadın fiziksel ve ruhsal açıdan anneliğe hazır olmalı. Özellikle doğum kontrol hapları kullanan kadınlar en az 3 ay önce hapları bırakmalı, geçen sürede kontrollü cinsel ilişkide bulunmalı. Hamile kalmadan 2 ay öncesinden başlayıp, hamileliğin ilk 3 ayında da devam edecek şekilde günde 0,4 mg. folik asit kullanımı, bebekte sinir sisteminde problem olma ihtimalini yüzde 80 azaltır. Eğer annenin daha önce böyle problemli bebeği varsa folik asit kullanımının günde 4 mg. olması gerekir. Bir ailede daha önceden sinir sistemi sorunlu bebek varsa; bir sonraki gebelikte kadının yine aynı problemle bebek doğurma ihtimali yüzde 3-5 daha fazla artmıştır.

Hamileliğe Hazırlık İçin Neler Yapmalı?

Anne adayı üç ay öncesinden genel bir check-up’tan geçip, smear testi ve jinekolojik muayene yaptırmalı. Türk kadınlarının büyük kısmında anemi (kansızlık) olduğu için anemi araştırması yapılmalı. Anemisi varsa hamilelik öncesi normal seviyeye getirilmeli. Enfeksiyon hastalıkları açısından da anne adayı taranmalı. Hepatit B, C, HIV ve kızamıkçık virüsleri bizim için gebelikteki en büyük sorunlardır. Eğer annenin kızamıkçık açısından bağışıklığı yoksa mutlaka kızamıkçık aşısı yapılmalı. Bu da hamile kalmadan en az 6 ay önce planlanmalı. Eğer hamilelikte kızamıkçık geçirilirse; bebekte ağır sakatlıklara yol açmaması için gebeliğin sonlandırılması gerekebilir. Bu arada kadın sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan kendini uzaklaştırmalı. Eğer ağır bir iş hayatında çalışıyorsa bunu yeniden organize etmeli.

Ne Sürede Çocuk Olmazsa Çift Sorun Olduğundan Şüphelenmeli?

Normalde bir sene korunmamasına rağmen çiftin çocuğu olmamışsa ‘neden olmuyor’ diye araştırmaya başlaması gerekiyor. Anne ve babanın yaşı eğer 35 ve üzerinde ise gebe kalma süresi 6-8 aya iner. Sonrasında zaman kaybedilmeden uzman bir hekimden yardım alınmalı.

Çocuk Sahibi Olmak İçin Ne Zaman Cinsel ilişkiye girilmeli?

Adetleri düzenli olan bir kadında, hamile kalmak için en uygun dönem; âdetin ilk gününden itibaren 11 ila 17′nci günler arasıdır. Bu günlerde cinsel ilişkiye girmek hamile kalma olasılığını arttırır. Cinsel ilişkiden sonra hemen yataktan kalmamak, vajinanın yıkanmaması gibi yöntemler de hamileliğin oluşmasında etkilidir.

Her Gün cinsel ilişki Yapmak Çocuk İhtimalini Artırır mı?

Önemli olan kadının yumurtlama dönemine yakın günlerde cinsel ilişkinin yaşanmasıdır. Her gece ya da gün aşırı seks yapılması, sonucu etkilemez. Adetleri düzensiz olan kadınlarda yumurtlama gününü tam olarak tayin etmek güç olabilir. O zaman vücut sıcaklığını ölçmek, işe yarayan bir işlem olabilir. Yumurtlamadan hemen sonra vücut sıcaklığı arttığı için adet dönemi test edilebilir. Bunu takiben 11 ila 17′nci günler arasında cinsel ilişkiye girildiğinde gebelik elde edilme olasılığı yükselir.

Çocuk Yapmak İçin Özel Afrodizyaklar Faydalı Olur mu?

Birtakım bilimsel araştırmalar; kız çocuk isteyen anne babaların hamile kalınmadan 4-5 ay önce vitamin ağırlıklı beslenmesinin etkili olduğunu gösterdi. Hem anne hem babanın protein ağırlıklı diyet yapmasının ise çiftin erkek çocuk ihtimalini arttırdığı söyleniyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,478 saniyede oluşturuldu.