İki ayrı kentte intihar saldırıları düzenlendi Onlarca ölü, yüzlerce yaralı

pakistanPakistan’ın kuzeybatısında, Bannu kentindeki polis karakoluna düzenlenen intihar saldırısında 6 kişinin öldüğü, 67 kişinin yaralandığı bildirildi. Polis şefi Muhammed Farid, bomba yüklü bir araçla düzenlendiği belirlenen intihar saldırısında ölenlerden en az birinin polis, birinin de karakolda bulunan bir tutuklu olduğunu belirtti.

Farid, halen saldırı sonucu çöken bina enkazında mahsur kalan görevliler olduğunu kaydetti.

Yerel bir hastanenin yetkilisi Şira Can da, ölen 6 kişinin cesedi ile çoğu polis, 67 yaralının hastaneye getirildiğini kaydetti.

Pakistanlı yetkililerce daha önce yapılan açıklamalarda, bir intihar eylemi olduğu sanılan saldırıda 5 kişinin öldüğü bildirilmişti.

Öte yandan, Associated Press haber ajansını arayan, Taliban’ın sözcüsü Kari Hüseyin Mesud, saldırının Taliban tarafından düzenlendiğini duyurdu.

“Hükümet, saldırılara verilen aranın nedenini anlamadığı için sessizliğimizi bozduk. Bundan sonra intihar saldırılarının sayısında artış olacak” diye konuşa Mesud, sivillerden, polis ve güvenlik güçlerine ait tesislerden uzak durmalarını istedi.

Peşaver de kan gölü

Pakistan’ın kuzeybatısındaki Peşaver kentinde, Pakistan ordusu ile bağlantılı bir bankanın dışında araç içine yerleştirilen bombayla düzenlenen intihar saldırısında ölenlerin sayısının 8’e yükseldiği, 47 kişinin yaralandığı bildirildi.

Peşaver’deki bir devlet hastanesinin doktorlarından Muhammed Hamid, saldırıda 8 kişinin öldüğünü, 47 kişinin yaralandığını belirtirken, Malik Şevket adındaki bir polis yetkilisi, intihar eylemcisinin araç içine yerleştirilen bombayı patlatmadan önce bir el bombası attığını, ancak bombanın patlamadığını söyledi. Araç içine yerleştirilen bombanın etkisiyle binaların içinde hasar meydana geldiği ve yol üzerindeki bazı araçların ters döndüğü görüldü. Saldırıda hayatını kaybedenlerin çoğunun bankanın müşterileri veya yoldan geçenler olduğu öğrenildi. Pakistanlı yetkililerce daha önce yapılan açıklamada saldırıda 4 kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı duyurulmuştu.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 162 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,460 saniyede oluşturuldu.