İlaç Kullanma Rehberi

ilac1Basit bir iş gibi görünse de ilaç kullanmak gerçekten de bir sanat! İlaçlara bağlı yan etkilerden korunmak istiyorsanız bu işi biraz daha ciddiye almanızda fayda var.

– Yiyecek ve içeceklerin ilaçlarınız üzerinde gerçekten de büyük bir etkisi var. Bunlar ilacınızın bağırsaklardan emilimini, etkisini ve vücudunuzdan atılımını bozabiliyor. Aynı şekilde ilaçlar da besin maddelerinin emilimini azaltabiliyor. Örneğin kalsiyum tabletlerini bazı antibiyotiklerle almamanız, kan sulandırıcı kullanıyorsanız K vitamini içeren yiyeceklerden fazla tüketmemeniz gerekiyor. Bu nedenle öncelikle aldığınızın ilacın özelliklerini öğrenmeli, bu ilacı hangi yiyeceklerle almamanız gerektiğini mutlaka doktorunuza sormalısınız.

– Değişik sağlık sorunlarınız için birden fazla ilaç kullanıyorsanız işiniz biraz daha güçtür. Bu durumda yapacağınız en iyi taktik bir ilaç çizelgesi oluşturmak ve ilaçlardan her biri için ilacı aldığınız saati, dozu ve alış şeklini not almaktır.

– İlaçlarınızı nasıl saklayacağınızı da mutlaka öğrenmelisiniz. Bazı ilaçların kuru ve serin yerlerde saklanması yeterli olurken, bazılarının mutlaka buzdolabında bulundurulması gerekir. İlaçlarınızı her zaman orijinal kutularında saklamanız ve kullanma talimatlarını atmamanız da şart. Böylece ilaçlarınızı karıştırmaz ve içeriğine istediğiniz zaman bakabilirsiniz.

– İlaçlarınızı almayı unutmamak için kendinize hatırlatma notları yazabilir, alarmlı bir saatten yararlanabilir veya yakınlarınızdan yardım alabilirsiniz. Ancak yine de bir dozu kaçırırsanız ne yapmanız gerektiği konusunda doktorunuza danışmalısınız.
– İlaçlarınızı eş-dost ve komşularınızla paylaşmamalı, size iyi gelen bir ilacın başkasında kötü sonuçlar doğurabileceğini aklınızda tutmalısınız.

– Doktorunuz size yeni bir ilaç verdiğinde aldığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçlar ile tüm vitamin, mineral ve besin desteklerini de ona bildirmelisiniz.

– Bir ilacın yan etkisi oluştuğunda vakit kaybetmeden doktorunuza haber vermelisiniz.

– İlaçları alış şekliniz de son derece önemlidir. İlaçlarınızı her zaman oturarak veya ayakta, dolu bir bardak su ile almalı, asla yatar pozisyonda almamalısınız. Su yerine greyfurt, nar gibi meyve sularını ya da alkollü içecekleri de kullanmamalısınız. Bu önerilerle beraber ilaç kutularında bulunan kullanma talimatlarını da dikkatle okumanız da faydalı olacaktır.

– En son olarak ilacı ne kadar süreyle almanız gerektiğini unutmamanız, birden fazla ilaç alıyorsanız ilaçlarınızı sık sık kontrol ettirmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,339 saniyede oluşturuldu.