İlk jinekolojik muayene nasıl olur?

İlk jinekolojik muayene nasıl olur?

İlk jinekolojik muayenenin genç kızları tedirgin ettiği bilinen bir gerçek. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, ilk jinekolojik muayene hakkında genç kızların kafasına takılan soruları cevapladı.

 

İlk jinekolojik muayene nasıl olur?İlk jinekolojik muayenenin genç kızları tedirgin ettiği bilinen bir gerçek. Bu tedirginliğin sebebi genç kızların muayenede ne ile karşılaşacaklarını bilmemesinden kaynaklanıyor. 18 yaşına gelen her genç kızın mutlaka jinekolojik kontrole gitmesini tavsiye eden Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Op. Dr. Seval Taşdemir ilk jinekolojik muayene ile ilgili merak edilenleri anlattı.

ilk jinekolojik muayene neden önemli?

Jinekoloji, cinsel sağlığı ve üreme sağlığını korumaya yönelik kadınlara özel tıbbi bir bakım. Bu bakım; hastalıklardan korur, kanserlerin erken tanısını, üreme organlarını etkileyen enfeksiyonların erken tanı ve tedavisini ve daha sonra görülebilecek kısırlık gibi komplikasyonların önlenmesini sağlar.

İlk jinekolojik muayene korkusu

Birçok genç kız için ilk jinekolojik muayene oldukça tedirgin edici görünse de önemi düşünüldüğünde bu randevunun kesinlikle ertelenmemesi gerekir. Bir genç kızın bu randevuda nelerle karşılaşacağını bilmesi endişelerini yenmesinde yardımcı olur. Öncelikle kişisel, ailesel, cinsel ve tıbbi öyküler alınır. Jinekolojik muayene yapılır ve laboratuvar testleri istenir. Muayenenin adet kanamasının olmadığı bir dönemde yapılması gerekir. Adet kanaması hem laboratuvar testlerinin sonuçlarını hem de muayeneyi etkiler. Muayene öncesindeki birkaç gün vajinal duş ve krem kullanımından kaçınmak gerekir.

İlk jinekolojik muayenede nelere dikkat etmeli?
Jinekologla ilk randevudan önce sorulmak istenen konuların belirlenerek not alınması randevunun daha verimli geçmesini sağlar. Jinekoloğa verilen bilgilerin ve aktarılan şikayetlerin eksiksiz olması gerekir. Jinekoloğa verilen tüm özel bilgiler gizli kalır. Yanlış ya da eksik bilgi verilmesi tedaviyi ve sorunların belirlenmesini olumsuz etkiler.

İlk jinekolojik muayenede doktora verilmesi gereken bilgiler neler?

· Son adet tarihi
· Adet periyotlarının arasındaki süre
· Adet kanamasının ne kadar sürdüğü
· Ara kanamaların olup olmadığı
· Genital ağrı, kaşıntı ve akıntı varlığı
· Başka bir tıbbi problemin olup olmadığı
· Aile fertlerinde görülen hastalıklara ait bilgiler
· Önceden geçirilmiş hastalıklar, cerrahi işlemler ve kullanan ilaçlara ait bilgiler
· Sigara, alkol ve beslenme alışkanlıkları hakkında bilgi

İlk jinekolojik muayene nasıl yapılır?İlk jinekolojik muayene nasıl olur?

Jinekolojik muayene ağrıya yol açmayan kolay ve beş dakikadan fazla sürmeyen bir işlemdir. İlk muayene öncesinde kişinin kendini rahatsız hissetmesi son derece doğaldır ve muayenede neler yapılacağı konusunda önceden bilgi sahibi olmak endişeleri azaltır. Jinekolojik muayene ile genital organların durumu ve jinekolojik problemler değerlendirilir. Jinekolojik muayene için muayene masasına yatılması istenir. Hekim önce dış genital organları muayene eder. Kızarıklık, tahriş, kist ve siğil olup olmadığını kontrol eder. Çok kısa süren bu işlem herhangi bir acı vermez. Karından yapılacak ultrasonografik inceleme ile üreme organları değerlendirilir. Jinekolojik muayene sonrasında doktor idrar tahlili ve kan sayımı gibi birkaç tahlil isteyebilir.

İlk jinekolojik muayene ne zaman yapılmalı?İlk jinekolojik muayene nasıl olur?

Jinekolojik açıdan ilk muayene için 18 yaşından bahsedilse de yaşa bakılmadan mutlaka jinekolojik kontrolden geçilmesini gereken durumlar var. Şu durumlarda doktora başvurulmalı:
· Karnın alt bölgesinde ağrı
· Adet düzensizlikleri, adet kanamasının olmaması veya aksaması
· Adet kanaması sırasında şiddetli ağrı
· Anormal kanamalar
· Dış genital organlarda ağrı, şişlik, kaşıntı, kitle ve yaralar bulunması
· Vajinal akıntı, kaşıntı ve ağrı olması
· 15-16 yaşına gelinmesine rağmen adet kanamasının olmaması
· Cinsel temas yoluyla geçen hastalıklara maruz kalınması.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,444 saniyede oluşturuldu.