Internet Explorer 9 sanal alemin en gelişmiş teknolojilerini bir araya getirdi.

 

Bireylerin mevcut potansiyellerini gerçekleştirmelerine olanak veren yenilikçi yazılımlar sunan Microsoft, dünya çapında ön duyurusunu yaptığı Internet Explorer 9 ile web tarayıcı teknolojisinde yepyeni bir dönemi başlatıyor. Internet Explorer 9 Platform Preview sürümünü duyuran Microsoft, Internet Explorer 8 ile başlayan yeni nesil web tarayıcı yaklaşımını yüz binlerce web kullanıcısının ve programcısının deneyimleriyle son sürümde kesin hatlarına kavuşturmayı planlıyor. Kullanıcı deneyiminde çığır açmaya hazırlanan Internet Explorer 9, internet dünyasının en gelişmiş uygulamalarını ve geleceğin web sitesi formatlarını oluşturmayı hedefleyen yazılım geliştiriciler açısından da zengin bir altyapı sunuyor olacak.

Geleceğin en çok kullanılan arayüzü olmaya aday Internet Explorer 9, platformlar arasında geçiş rahatlığı ve yüksek performansının yanı sıra donanımın gücünü en iyi şekilde kullanan gelişmiş teknolojisiyle bir ilke imza atacak.

Bugün Uyumluluk Modu olmaksızın dünyadaki web sitelerinin % 90’ından fazlasıyla uyumlu çalışan mevcut Internet Explorer 8 sürümü, çok kısa bir sürede diğer web tarayıcılardan daha çok sayıda kullanıcının öncelikli tercihi oldu.

IE8 gelişmiş güvenlik teknolojisi ile bugüne kadar yaklaşık 560 milyona yakın kötü amaçlı yazılım kodunu bloklayarak kullanıcılarını ciddi risklerden uzak tutma başarısı gösterdi. Gelişmiş yönlendirme ve güvenlik özellikleri nedeniyle kullanıcılar Internet Explorer 6’dan Internet Explorer 8’e hızlı bir geçiş yaparken, yazılım geliştirenler ise IE8’in platform desteği sayesinde yenilikçiliğe daha fazla zaman ayırma fırsatı buldu.

Chakra’nıza güvenebilirsiniz!

Internet Explorer 9’da yenilikçi teknolojilerin sınırı yok. Internet Explorer 9 Platform Preview ile birlikte gelen Chakra adını taşıyan yeni JavaScript motorunun, yapılan testlerde Java ağırlıklı siteleri web tarayıcıya müthiş bir hızla yüklediği görüldü.

Yapılan bazı testler, IE8’in en yakın rakibinden yaklaşık iki kat yüksek performans gösterdiğini ortaya koyarken, bu alanda IE8’den daha iyi sonuç veren Internet Explorer 9’un gerçek zamanlı Java uygulamalar için rakipsiz bir web tarayıcı olarak kabul göreceğini gösteriyor.

Internet Explorer 9’un günümüz web teknolojilerine verdiği destek sadece gelişmiş JavaScript ile sınırlı değil. Yeni nesil web sayfası yazım dili HTML5’i doğrudan tanıyan IE9, aynı zamanda DOM, CSS3, SVG ve XHTML standartlarını da destekliyor.

Platformlar arasında kesintisiz ve sorunsuz çalışabilen web yazım dili HTML5, hızla internet dünyasının temel standartlarından biri haline gelirken, Internet Explorer 9’un desteklediği SVG, web sayfalarında farklı belge yapılarını, özel şekilleri, koordinat sistemlerini, ölçü ve uzunluk birimlerini kullanmayı sağlıyor.
Yeni web tarayıcı CSS 3.0 desteği ile yuvarlak köşeli şekilleri, gerçek renk skalalarını ve opaklık gibi değişik renk ayarlarını kullanan dışarıdaki dünyayı daha iyi yansıtan farklı programlama arabirimlerinin yazımını kolaylaştırıyor.

Donanıma ayak uyduran teknoloji

Internet Explorer 9’un üstün mimarisi, günümüzün gelişmiş işletim sistemi ve donanım teknolojilerinin avantajlarını son sınırlarına kadar kullanabilmek amacıyla tasarlandı. Günümüzün en son PC teknolojilerini esas alan HTML5 web uygulamaları, gerek grafiksel, gerekse işlevsel açıdan kullanıcıya ve web tasarımcısına yeni ufuklar açmayı hedefliyor.

Internet Explorer 9 kalbinde yer alan HTML5 teknolojisinin yanı sıra işlemci ve bellek gibi sistem kaynaklarını başarıyla kullanan diğer yenilikçi özellikleri, bu web tarayıcısının gerçek zamanlı uygulamalarda yüksek bir başarı sergilemesini sağlıyor.

IE9, donanım ivmeli SVG desteğinin yanı sıra grafik desteğini bilgisayar işlemcisinden (CPU) grafik işlemcisine (GPU) taşımayı sağlayan JavaScript motoruyla ana işlemci üzerindeki yükü azaltıyor. Böylece bilgisayar farklı ihtiyaçlar için işlemci kaynağını daha verimli kullanabiliyor. Güçlendirilmiş grafik işlemci desteğine sahip ilk HTML5 web tarayıcısı olarak IE9 sürümünün, grafik ağırlıklı web tabanlı uygulamaları ve web sitelerini inanılmaz bir performans artışıyla kullanıcının hizmetine sunması bekleniyor.

Bütün bu teknolojilerin avantajlarını kendileri test etmek isteyen meraklılar ve tabii ki web yazılım geliştiriciler, Internet Explorer 9 Platform Preview sürümünü http://ie.microsoft.com/testdrive/Default.html sitesinden indirebilir, bu sitedeki uygulamaları bizzat uygulayarak yeni sürümün performansı hakkında net bir fikir edinebilir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,316 saniyede oluşturuldu.