iPhone virüsüne dikkat…

Bilişim güvenliği uzmanları, yeni bir iPhone virüsünün, özellikle şifresi kırık cihazları tehdit ettiğini bildirdi.Sophos güvenlik firması, kısa bir süre önce ortaya çıkan ve şifresi kırık iPhone’ların sadece duvar kağıtlarını şarkıcı Rick Astley’nin fotoğrafıyla değiştiren virüsün tersine, yenisinin bilgisayar korsanlarına hassas bilgileri çalma olanağı tanıdığına dikkat çektiler.

Bir Hollanda internet servis sağlayıcısı (ISP) firmasının geçen hafta virüsü tespit etmesinin ardından konunun önemine eğilen ve virüsün sadece şifresi kırık iPhone ve iPod Touch cihazlarını etkilediğini belirten Sophos firması, virüsün “geleneksel bir PC solucanı gibi kumanda ve kontrol kullandığını, biri virüsün faaliyete geçmesini, diğeri çalınan verilerin Litvanya’da bir server’a bağlanarak iletilmesini sağlayan iki komut dosyasına sahip bulunduğu” uyarısı yaptı.

Virüsün şimdilik Hollanda, Avustralya ve T-Mobile servis sağlayıcısının faaliyet gösterdiği bazı ülkeleri etkilediğini belirten güvenlik uzmanları, bu kötü amaçlı yazılımın 3G bağlantısından çok Wi-Fi bağlantısıyla bulaştığını kaydetti.

Bilişim güvenliği uzmanları, özellikle cihazlarından mobil bankacılık hizmetinden yararlanan iPhone kullanıcılarını virüs karşısında uyardı.

Sophos yetkilileri, iPhone ve iPod Touch cihazlarına virüs bulaşan kullanıcıların derhal Apple’ın son güncelenmiş yazılımını yeniden kurmalarından başka şimdilik bir seçenek bulunmadığına işaret etti.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,441 saniyede oluşturuldu.