İşe alınmak isteyenlere 10 altın öğüt…

İşe alınmak isteyenlere 10 altın öğüt…

Yeni bir iş peşinde misiniz? Kuşkusuz bu süreç pek de kolay geçmeyecek… Peki neler yapıyor, nasıl hazırlanıyorsunuz? CareerBuilder.com sitesinin yazarlarından Laura Morsch’un on tavsiyesine göz atmanızda yarar var.

1- Özgeçmişinizi ve başvuru mektubunuzu, iş için başvurduğunuz şirkete göre tasarlayın: Standart bir özgeçmiş, diğer başvuruların arasında ayrışmanıza yardımcı olamaz. Gönderdiğiniz her malzemenin işverenin faaliyet alanına göre tasarlanmasına özen gösterin.
İşe alınmak isteyenlere 10 altın öğüt...2- Araştırmanızı çeşitlendirin: Gazetelerdeki iş ilanlarına cevap yazarken, aynı zamanda internet sitelerinde arama yapın. Fuarlara, toplantılara katılmaya çalışın.

3- Tek başınıza hareket etmeyin: Aileniz, dostlarınız, eski çalışma arkadaşlarınızın çevreleri olduğunu unutmayın. İş bulmada en yararlı yöntem dost tavsiyesidir. İlişkilerinizi canlı tutun. Yardım istemekten utanmayın.
İşe alınmak isteyenlere 10 altın öğüt...4- Kendinize uygun bir şirket arayın: Potansiyel işverenlerinizin web sayfalarına bakın, onlar hakkında bilgi toplamaya çalışın. Şirketlerin, kendi kültürlerine uygun elemanlar aradığını göz ardı etmeyin.

5- Moralinizi bozmayın: Uzmanlar ortalama bir iş arama sürecinin 3-10 ay arasında değiştiğini belirtiyor. Bu dönemde pek çok kez reddedilmiş olabilirsiniz. Vazgeçmeyin; hayallerinizdeki iş oralarda bir yerlerde sizi bekliyor olabilir.
İşe alınmak isteyenlere 10 altın öğüt...6- Daima hazırlıklı olun: İlk toplantı için elinizden geldiğince fazla hazırlanın. Görüşmeden önce, şirketin ürünleri, markaları, kültürü, misyonu ve vizyonu hakkında bilgi sahibi olun.

7- Asla geç kalmayın: Toplantının türü ne olursa olsun, her zaman en az on dakika erken gitmeye çalışın. Trafik, yağmur gibi unsurları göz önüne alın.
İşe alınmak isteyenlere 10 altın öğüt...8- Kıyafet ve davranışlarınıza dikkat edin: En iyi giysinizi seçin. İş toplantılarında, takım elbisenin her zaman garantili bir tercih olduğunu unutmayın.

9- Konuştuğunuzdan daha fazla dinleyin: Bir toplantıda gerginseniz, fazla konuşmayın. Susup, dinleyerek kuruluş hakkında çok önemli bilgiler edinebilirsiniz. Ayıca, söylemek istemediğiniz sözleri söylemekten kurtulmuş olursunuz.
İşe alınmak isteyenlere 10 altın öğüt...10- İyi sorular sorun: Her görüşmenin sonunda, işveren size mutlaka soru sorma fırsatı verecektir. Önceden hazırladığınız sorular ile orada çalışmaya gerçekten istekli olduğunuz izlenimi yaratacağınızı bilin.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 172 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,560 saniyede oluşturuldu.