İstasyonlarda çifte tank; biri kaçak, biri yasal

kacakAnkara’da 4 ayrı akaryakıt istasyonunda istenildiğinde yasal, istenildiğinde yasadışı akaryakıt pompalanmasını sağlayan uzaktan kumandayla çalıştırılan düzeneklerle karşılaşıldı. Bir istihbaratı değerlendiren Gümrük Muhafaza ekipleri, Ankara-Konya karayolu üzerinde bulunan 4 ayrı akaryakıt istasyonuna eşzamanlı operasyon düzenledi.

“Makas” adı verilen ve 30’u aşkın Gümrük Muhafaza elemanının katıldığı operasyonlarda, istasyonlardaki kazı çalışmalarında, mevcut pompalarla bağlantısı yapılmış yer altında gizli akaryakıt tankları olduğu belirlendi. Ekipler, istenildiğinde gizli depodan ulusal marker içermeyen kaçak akaryakıtı pompaya sevk eden uzaktan kumandalı bir düzenekle karşılaştı. Kazılarla ortaya çıkan ve istasyonlardan onlarca metre uzaktaki 14 adet akaryakıt tankı ve 1 tankere el konuldu. 10 kişinin gözaltına alındığı operasyonlarda 100 tondan fazla kaçak akaryakıt ele geçirildi.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, “Makas operasyonunda ilginç olan, yer altında bulunan tanklarla pompalar arasında bağlantıyı sağlayacak mekanizmanın uzaktan kumandayla yönlendirilmesi. İlgili kişi, herhangi bir ihbar ve kontrol olması halinde uzaktan kumandayla içinde marker bulunan tankı devreye sokuyor ve yasal akaryakıt tüketim saatinden pompalara geliyor. Risk ve kontrol yoksa marker bulunmayan kaçak akaryakıtı devreye sokuyor.” dedi.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,534 saniyede oluşturuldu.