Jinekolojik muayeneye en çok kimler gidiyor ?

Eğitim seviyesi yükseldikçe, kadınların jinekolojik muayeneye gitme oranının arttığı dile getirildi.

“Utanma”, “erkekten kaçma” gibi duyguların kadınların sağlık kuruluşlarından yeterince yararlanamamasına neden olduğu vurgulandı. Yapılan bir araştırma ile lise ve üniversite mezunu kadınların jinekolojik kontrole gitme oranının daha yüksek olduğu belirlendi.

Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Meslek Yüksekokulu ve EÜ Aile Planlaması Kısırlık Araştırma ve Uygulama Merkezi’yle birlikte gerçekleştirilen “Kadınların Jinekolojik Muayene Öncesi Kaygı Düzeylerinin İncelenmesi” konulu araştırma hakkında bilgi veren EÜ Hemşirelik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahsen Şirin, eğitim seviyesi düşük kadınların jinekolojik muayeneden uzak durduğunubildirdi.

“Utanma”, “erkekten kaçma” gibi duyguların kadınların sağlık kuruluşlarından yeterince yararlanamamasına neden olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ahsen Şirin, jinekoloji polikliniklerinde bir hemşirenin bulunması gerektiğini ve bu kişinin kadınlarla görüşerek onların sorunlarını yanıtlaması gerektiğini kaydetti. Jinekolojik muayeneyi yapacak kişinin iletişim tekniklerini iyi bilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Şirin, muayene öncesi ve sırasında hastanın rahatlamasının sağlanması gerektiğini belirtti.

ARAŞTIRMA

EÜ Tıp Fakültesi Kadın Sağlığı ve Doğum Polikliniği’ne başvuran 100 kadın üzerinde yapılan araştırma hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Şirin, araştırmaya katılan kadınların yüzde 41’inin ilkokul, yüzde 22’sinin lise, yüzde 25’inin ise üniversite mezunu olduğunu söyledi. Lise ve üniversite mezunu kadınların jinekolojik kontrole gitme oranının yüzde 47 olduğunu vurgulayan Şirin, “Eğitim seviyesi yükseldikçe, kadınların jinekolojik muayeneye gitme oranı artıyor’ dedi.

Şirin, kadınların yüzde 33’ünün hayatında 10 kezden fazla, yüzde 31’inin ise 1-3 kez jinekolojik muayene olduğunu kaydetti. Kadınların yüzde 41’inin hem cinsleri doktora muayene olmak istediğini ifade eden Şirin, kadınların yüzde 29’unun daha önceki muayenelerinde çok utandıklarını, yüzde 23’ünün ise kaygı duyduklarınıifade etti.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,542 saniyede oluşturuldu.