Kadın sesi neyin göstergesi?

Psikologlar kadınların ses seviyesinin üretkenliklerine bağlı olarak değiştiğini kaydetti.
Aylık periyodunun farklı evrelerindeki kadınlar üzerinde yapılan incelemelere göre kadınların, adet döneminden 1–2 gün önce yani hamile kalma ihtimallerinin en yüksek olduğu dönemde sesleri fark edilebilir bir oranda yükseliyor.

Bulgular ses ile üretkenlik arasında bir bağ olduğunu gösteren ilk araştırma ve insanların da diğer canlılar gibi üremeye elverişli olduğu dönemde fiziksel belirtiler gösterdiğine destek verecek nitelikte.

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nden psikolog Greg Bryant ve ekibinin yürüttüğü araştırmaya göre kadınların seslerinin yükselme sebebi daha dişi algılanmalarını sağlamak için ortaya çıkmış bir uyum olabilir.

Bryant ;“Bir kadın aylık periyoduna yaklaştıkça ses seviyesi de daha fazla yükseliyor. Ancak bu fark ancak mantıklı ve anlamlı bir cümle kurduklarında ortaya çıkıyor. Gelişigüzel çıkarılan seslerde bu fark anlaşılmıyor,” diyerek kadınların üretkenliğinin fiziki bir göstergesi olduğunu vurguluyor.

2 yıl önce yapılan başka bir araştırmada ise kadınların bu döneme yaklaşırken daha seksi kıyafetler giydiği görülmüştü. Aylık dönemine yaklaşan kadınlar kendilerine daha çok dikkat ediyor ve dekolte kıyafetlere yöneliyor.

Bu araştırmalarla insanların ovulasyon sürecini saklama değil aksine gösterme eğiliminde olduğu görülüyor. Hayvanlar aleminde de aynı şekilde fiziksel işaretler yol gösteriyor. Bazıları renk değiştirip farklı bir koku salgılarken örneğin şempanzelerin genital bölge organlarında şişkinlik göze çarpıyor.

Kanada’da Quenn Üniversitesi tarafından yürütülen başka bir araştırmada da kadınların üretkenlik süresince kalçalarını daha çok hareket ettirdiği kaydedilmişti.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,587 saniyede oluşturuldu.