Kadın üreme organı…

cinsellik biz canlıların doğasın da var bunu şüphesiz biliriz. Nedeni ise hayatın idame etmesi için üreme olması gerektiğidir. Nisanlarda ve hayvanlar cinsel ilişki sonrası üreme organları devreye girer. Peki kadınların üreme organı hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

Gebelik dışında normal bir rahim boyutları, yumruğunuz kadardır ve bir armuta benzer. Üst dış kısmından yumurtalık tüpleri uzanır. Her bir yumurtalık tüpüne de yumurtalık bağlanmıştır. Yumurtalıklar bir çift badem boyutunda olup yumurta ile östrojen, progesteron ve testesteron gibi hormonları üretirler. Rahim, servix denilen rahim ağzına açılır. Burası da vajinaya gider. Rahim üç tabakadan oluşmuştur.

1) Seröz tabaka; en dışta yer alan zar tabakadır ve bağ dokusuyla beraber rahimin alt karın bölgesine tutunmasını sağlar.

2) Kas tabakası; bu orta tabakada kalın kaslar bulunur.

3) Endometrium; rahimin iç tabakasını oluşturan bu tabakada kimyasal uyarılara cevap veren yapı ve bezler bulunur. Diğer bir adı da mukozadır.

Rahim, kan açısından zengin bir kaynağa sahiptir. Ana atar damardan direk gelen bir damarla beslenir.

Rahimin önünde mesane bulunur. Arkasında ise kalın bağırsağın son kısmı yer alır. Böbreklerden mesaneye idrarı taşıyan idrar kanalları, rahimin arkasından geçerek mesaneye girerler.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,619 saniyede oluşturuldu.