Kadının zaman haritası

St.Luke’s Hastanesi Kadın Sağlığı Merkezi bu haritayı kadınların her yaşta ne beklemeleri gerektiğine dair bilgi amacı ile belirli yaş ve gruplara ayırmış. Her geçen yaş ile dikkat etmemiz gereken bazı noktalar:

30’lu yaşlar

Cilt: Cilt hücreleri daha erken yaşlarda olduğu kadar hızlı üremediğinden cildiniz daha donuklaşıp, çizgiler yavaş yavaş başlayabilir. Yüzünüzü tahıl bazlı bir temizleyici ile temizleyip ölü hücrelerden arındırmanız cildin yeni hücre üretmesine yardımcı olur. Günlük güneş koruyucusu da hem cilt kanserine karşı hem de çizgilerin oluşumu yavaşlatmak için şarttır.

Kalp ve ciğerler: Damarlar ve Ciğerler elastikiyetini kaybetmeye başlar bu yüzden sigara içmemek ve hafif ağırlıklarla spor yapmak çok önemlidir. Bu sporlardan bazıları; yürüyüş, bisiklete binme gibi aerobik sporlar elastikiyet kaybını yavaşlatacaktır.

Kemik, kas ve eklemler: Kas ve Kemik kaybı da bu yaş döneminde başlar. Doktorunuza ne kadar kalsiyum ve D vitamini almanız gerektiğini sorun. Haftada üç kere yapılacak hafif ağırlık egzersizleri kemik ve kas kaybını yavaşlatacaktır.

Vücut şekli: Bu yaşlarda kadınlar genelde yarım ila iki kilo arasında kilo alırlar, çünkü metabolizma 20 yaşından sonra her 10 senede %2 oranında yavaşlama gösterir. St. Luke’s uzmanlarınca yapılan araştırmalar hafif kilo alımının bir risk taşımadığı ancak az yağlı yemeklere yönelmenin tartı takip etmekten daha önemli olduğunu gösteriyor.

Göğüs sağlığı: Göğüs kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir, her 9 kadından 1’i göğüs kanseri oluyor. Göğüs kanserine bilinçli olmak ve her ay kendinize göğüs muayenesi yapmak ve 35 yaşından itibaren mamogram çektirmeniz uzmanlarca önerilmekte. Ayrıca yapılan araştırmalar kadınların yağsız beslenme, alkol alımını minimumda tutma emzirme gibi bir takım alışkanlıklarının göğüs kanseri riskini azalttığını göstermekte.

Kadınların 30’lu yaşlarda seçtikleri hayat tarzı onları ileriki yaşlarında olabilecek bir takım ciddi hastalıklara (kalp, felç, kanser) karşı önleyici nitelikler taşımakta.

Uzmanların önerileri

Sigara içmeyin

Dengeli ve yağ oranı düşük yemekler seçin

Stresten uzak durun ve olan stresinizi kontrol edebileceğiniz yöntemlere baş vurun

Spor yapın

Tansiyon ve kolesterolünüzü kontrol altında tutun

Ölçülü içki için

40’lı yaşlar

30’lu yaşlarda görülen hafif değişiklikler bu yaşlarda daha belirginleşir, dolayısı ile sağlıklı yaşam tarzına daha da önem vermelisiniz.

Kalp ve akciğer: Menapoz yaklaştıkça kolesterolde yükselme görülür, ama az yağlı bir diyet, spor ve sigara içmemek, kolesterolünüzü 200’ün altında tutmaya, iyi kolesterol olarak bilinen HDL’i 35’in üstünde, kötü kolesterol olan LDL’i 135’in altında tutmaya yardımcı olacaktır.

Cilt: Cildinizdeki koruyucu ve renk verici hücreler bu dönemde almaya başlar, bu da cilt kanseri riskini artırır. Güneşte kalmak ise cildinizde renk değişimleri ve kahverengi noktalara sebep olur, bu nokta yada benleri doktorunuza göstermeyi ihmal etmeyiniz. Ayrıca göz, çene, boyun ve kaş sarkmaları başlayabilir.

Dişler: 35 yaşından sonra senelik diş check-up’ı yaptırmanız ve diş bakımınıza özen göstermeniz gerekmektedir.

Duyular: 40’lı yaşların ortalarında koku alma duyusunda azalma görülebilir, ayrıca gözlerde fokus kaybı ve lens elastikiyetinin azalmasından dolayı okuma gözlükleri gerekebilir.

Vücut şekli: Menapoz yaklaşırken kilolar yavaş yavaş kalçalardan mide, göğüs ve omuz bölgesine çıktığı gözlemlenmiştir. Bu problem yine dengeli beslenme ve spor ile kontrol altında tutulmalıdır.

Kemikler, kas ve eklemler: Estrojen seviyeleri menapoza yaklaşırken düşmeye başlar ve bu düşüş ile kemik erimesi hızı artar, bu dönemde kalsiyum almanız ve doktorunuzla estrojen takviyesi konusunda konuşmanız önemlidir.

50’li yaşlar

50’li yaşları düşündüğümüzde hemen menapoz aklımıza gelir, menapozun bazı belirtileri, adet dönemi değişiklikleri, sıcak basması, terleme ve vajinal elastikiyetin kaybı olarak hissedilir. Doktorunuzla çeşitli seçeneklerinizi konuşup bilgilenmeniz bu dönemde çok önemlidir.

Kalp ve akciğer: Bir çok kadın 50’li yaşlarda yüksek tansiyonla tanışır, çok hafifte olsa yüksek tansiyon kalp hastalığı riskini artırdığı için St. Luke’s doktorları spor yapma, sigara kullanmama, kilonuza dikkat etme ve günde 2 içkiden fazla alkol almamanın önemini vurguluyorlar. Tansiyonunuz için en önemli unsurun Doktorunuzdan gerekli bilgi ve ilaçları almanızın şart olduğunu da ekliyorlar.

Cilt: Vücut ve yüz derisi bu yaşlarda daha kuru, pul pul ve kaşıntılı olabilir, bunun nedeni yağ bezelerinin daha az çalışmakta olmasıdır. Doktorlar cildinizi nemlendirmenin önemini vurgularken vazelin bazlı nemlendiricilerin bu yaş gurubundaki ciltler için daha iyi olduğunu ve üre, lactik asit içeren kremlerden uzak durulmasını tavsiye ediyorlar, çünkü bu tür ürünlerin cildi daha kuruttuğunu ve hassas hale getirebileceğini belirtiyorlar.

Kas, eklem ve kemikler: Bu yaş diliminde gençliğinizde geçirmiş olduğunuz kazalardan kalma bir takım problemlerin yenilendiğini görebilirsiniz, onun için daha önce zarar görmüş kemik, eklem yada kaslarınıza özel ilgi göstermeniz ve her spordan önce özellikle bu bölgelere yönelik ısınma hareketleri yapmanız tavsiye ediliyor.

Vücut şekli: Metabolizmanız %2 oranında yavaşlamaya devam ettiği için vücutta yağlanma oranı fazlalaşır, bu nedenle kas yapıcı, kalori yakıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı spor yapmanız ve düşük kalorili bir beslenme alışkanlığı edinmeniz önemlidir.

60’lı yaşlar

Bugüne kadar sağlıklı yaşamadıysanız yinede çok geç değil. Sağlıklı yaşam için kararlı olup dikkat etmeniz gereken bazı konular şöyle;

Osteoporoz: St. Luke’s hastanesi uzmanlarına göre bir kadın hayatı boyunca %42 oranında bel kemiğinden mineral kaybeder, ve bu osteoporoz ve kemik kırılma riskini artırır. Risk faktörlerini azaltmak için hafif ağırlık çalışmaları, yürüyüş v.s gibi aktivitelerin yanı sıra kalsiyum almanızdır. Vurgulanan önemli bir nokta ise sporun aldığınız kalsiyumun vücut tarafından daha iyi emilmesine yardım edeceğidir.

Yüksek tansiyon: Yüksek tansiyon zamanla kalp krizi, böbrek yetmezliği ve felç gibi bir takım ciddi problemlere yol açtığı için kontrol altında tutulmalıdır. Hafif yüksek tansiyonu olan kişilerin 65 yaşından önce ölüm riski, tansiyon hastası olmayanlara oranla 1,5 kere daha fazla olup, orta ile ciddi yüksek tansiyonu olan hastalarda bu riskin 3 misline çıktığı görülmüştür. Doktorunuzun tansiyonunuzla ilgili öneri ve tavsiyelerine sıkıca uymanız hayati bir önem taşımaktadır.

Akciğerler: Akciğer kanseri, göğüs kanseri kadar önemli bir risk kaynağı olarak kadınlarda görülmekte. Akciğer kanseri ve amfizemin sigara ile direk bağlantısı olduğu görüldüğünden kadınların en kısa zamanda sigarayı bırakmaları öneriliyor.

Göz sağlığı: Görme bozuklukları bu yaş gurubu için normal olup katarakt ve yüksek göz tansiyonu özel bir risk taşımakta. Her iki göz probleminin tedavisi mevcut olduğundan senelik göz kontrolü yaptırmanız tavsiye edilmekte.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,899 saniyede oluşturuldu.