Kadınlar ne yaşıyor?

Kadınlar ne yaşıyor?

Cinsel zevk aslında oldukça subjektif bir konu ve kadından kadına şikayetin gelişimi ve tanısı değişiyor. Kimi kadın cinselliğin hiçbir fazından zevk almadığını belirtirken, kimisi cinsel birleşmede zevk kaybını tanımlıyor. Kadınlar ne yaşıyor?Önsevişmede mutlu olup birleşmede mutsuz olan kadınların sayısı az değil. Cinsel zevk alamama şikayeti ile orgazm olamama sorunu da karışıyor. Bazı kadınlar aslında zevk almıyorum derken orgazm olamadıklarını kast ediyor. Fark var mı derseniz: Evet var. Cinsellikten belli bir ölçüde zevk almasına rağmen orgazm olamayan kadınlar var. Bireysel olarak orgazma ulaşabilirken, birliktelikten zevk almayanlar da. Bazı kadınlar ise zevk alamama şikayeti ile aslında cinsellikte ağrı yaşadıklarını ifade ediyorlar.

Uyarılma zorluğu zevki düşürürKadınlar ne yaşıyor?

Cinsel zevki orgazm in oluşması ve duyumsama şeklinde ifade edersek, aslında uyarılmanın bir parçası olarak kabul edebiliriz. Uyarılma iki fazda gelişiyor. İlk fazda cinsel istekle beraber beyinde zihinsel bir uyarılma süreci oluşuyor. İkinci fazda ise cinsel bölgeye giden kan akışı artıyor, kayganlık oluşuyor ve cinsel bölgede fiziksel bir uyarılma meydana geliyor. Bu iki fazdaki eksiklikler cinsellikte alınan zevki yani hisleri ve duyumsamaları azaltabiliyor. Dolayısıyla cinsel zevkten bahsederken cinsel isteğin, seks motivasyonunun ve cinsel bölgenin fiziksel sağlığının tam olduğundan emin olmalıyız. Bunları etkileyecek her olumsuz faktör zevkte de düşüş yaratıyor. Örneğin vajinal kasların yeterli çalışmaması lokal hislerin eksilmesine, konsantrasyon güçlüğü ise zihinsel uyarılmanın düşmesine yol açabiliyor.

Cinsel ritüeldeki sorunlarKadınlar ne yaşıyor?

Cinsel zevkte cinsel birleşme ve birleşme dışındaki yakınlaşmaların ortak bir etkisi var. Örneğin, yeterli ön sevişme, alternatif teknikler ve uyarı yollarına vakit ayırmadan hızlı bir birlikteliğe geçmek zevki düşürebiliyor. Cinsel birleşmede kadın cinsel anatomisine uygun olan pozisyon ve teknikleri uygulamamak alınan zevki azaltabiliyor. Eşinde cinsel sorun olan kadınlarda cinsel zevk düşebiliyor. Yani işin cinsel ritüel bakımından bir yönü bulunuyor.

Zevkin duygusal boyutuKadınlar ne yaşıyor?

Bununla birlikte cinsel zevkin duygusal bir yönü mutlaka var. Eşiyle ilişkisinde çatışma, tartışma veya herhangi bir travma yaşayanlar, depresyon – anksiyete veya yoğun stresle boğuşanlar, cinselliğe olumsuz bakanlarda da cinsel zevk düşebiliyor. Cinsel zevkte cinsel inançlar, cinsel bilgi seviyesi ve eşle iletişim önemli bir rol oynuyor. Cinsel birleşmenin cinsel zevkin tek kaynağı olduğunu, diğer uyarıların yanlış veya gereksiz olduğunu, eşinizin size nasıl zevk vereceğini bilmesi gerektiğini, ten uyumu iyi olan çiftlerin kolayca ve hızlıca sekten zevk alabildiklerini düşünüyorsanız şehir efsanelerine maruz kalmışsınız demektir. Bu durumda doğru ve bilimsel bilgi arayışına gitmeniz de cinselliğe bakış açınızı genişletecektir.

Tek neden soğukluk değilKadınlar ne yaşıyor?

Kısacası cinsel zevk şikayeti geniş yelpazede görülen ve kadından kadına değişen bir sorun. Bu şikayetin fiziksel olduğu kadar psikolojik ve ilişkisel nedenleri mevcut. Bunu özellikle ifade ediyoruz çünkü bazı kadınlar cinsel zevk alamama sorununda eşlerine karşı olan hislerini sorguluyor. Sorun bundan da kaynaklanabilir ancak pek çok vakada problem eşe karşı soğumanın ötesinde oluyor. Mesela ağrı veya kuruluk yaşadığınız için cinsel zevk alamıyorsanız bunun çözümleri var. Arada geçici olarak da birkaç seferlik zevk sorunu görülebilir. Ancak sorun kalıcıysa veya şiddetleniyorsa problemin ne olduğunu anlamak için mutlaka bir uzmana başvurun.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 168 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,500 saniyede oluşturuldu.