Kadınlar neden göğüslerini büyütür?

Kadınlar neden göğüslerini büyütür?

Göğüsler, kadınların dişiliklerini sergileyebildikleri en önemli organlarıdır. Kadının bilinçaltında dişiliğini tanımlayabilmesi, vücut algısının tamamlanabilmesinde çok önemli rol oynarlar. Kadınlar neden göğüslerini büyütür?Küçük, gelişmemiş veya asimetrik gelişmiş göğüsler kişinin psikiolojisini olumsuz etkiler. Bir diğer durum da yıllar içerisinde veya hamilelik ve emzirme sonrasında göğüs volumünde olan azalmaya bağlı küçülmelerdir ki var olanı kaybetmek kadına daha çok duygusal travma yaşatır.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Türkyılmaz, “Tıbbi endikasyonu olan ve sadece estetik amaçlı müdahaleleri birbirinden ayırmak gerek. Hastalarımızın yüzde 10 ila 15’i göğüs kanseri, kaza, yanık, veya konjenital asimetriden dolayı tedavi görüyor. Geriye kalan yüzde 85-90’ı estetik amaçlı ameliyatlardır. Bu kadınların genellikle çok küçük göğüsleri olur (cupA veya daha küçük) ve bundan dolayı psikolojileri olumsuz etkilenir. Bu durum onları çok uğraştırıyor, daha iyi bir görünüme ve daha yüksek özsaygıya sahip olmak istiyorlar. Bazıları da hamilelik ve emzirme sonrasında veya zayıf bağ dokusundan dolayı boş ve sarkık göğüslerin tekrar daha sıkı ve diri hale gelmesini arzu ediyorlar. Bizim için önemli olan hastamızın bu ameliyata kendi iradesi ve isteğiyle karar vermesi ve bundan herhangi başka beklentisi olmamasi. Bunlar mesela yaşadığı ilişkiyi kurtarmak veya iş hayatında daha iyi firsat ve imkanları elde etmek gibi olabilir. ” diyor.Kadınlar neden göğüslerini büyütür?

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Türkyılmaz’la büyük göğüs sahibi olabilmek için uygulanan operasyonları, kadınların isteklerini ve ameliyattan sonrasını konuştuk.

Size ne tür hasta geliyor?

Belli bir tip hasta tanımlamak mümkün değil. Toplumun her kesiminden hasta geliyor: Ev hanımı, öğrenci, iş kadını vs. 18-70 yaş arası her kadın gelebiliyor. 18-30 yaş arası pastanın büyük kısmını oluşturuyor.

Hastalarınızın ne tür endişeleri oluyor ameliyat öncesinde?Kadınlar neden göğüslerini büyütür?

En çok merak edilen şey silikon protezlerle uçabilmek, aktif spor yapabilmek ve dalabilmenin mümkün olup olmaması. Kadınlar en çok silikon implantlarının patlamasından korkuyorlar. Ama bu kaygıların çoğu dezenformasyonlardan kaynaklanıyor. Belli bir iyileşme periyodu geçtikten sonra, bu da yaklaşık 6 haftadır, her türlü sportif aktiviteyi yapabilirler. Uçağa binme ameliyat sonrası ikinci gün bile mümkün. Kesici veya delici alet yaralanması dışında günümüzde kullanılan silikon protezlerin patlaması mümkün değil. Birçok hasta emzirmeyi ve his kaybı olup olmayacağını soruyor. Yaptığımız ameliyat tekniği emzirmeye engel değil, ayrıca sinirler de korunduğu için his kaybının görülmesi çok nadir. Implantların kanserojen olup olmadıkları da başka bir endişe odağı. Günümüzde kullanılan kaliteli implantlar kesinlikle kanserojen değil. Olaya psikosomatik açıdan bakarsak kanserden koruduğunu bile söyleyebilirim.

Göğüs ameliyatlarına olan talep ne durumdadır?Kadınlar neden göğüslerini büyütür?

Brezilya ve ABD’de her zaman talep fazlaydı. Ama günümüzde Türkiye’de de her geçen gün artıyor. Türkiye için en çok yapılan ameliyatlar sıralamasında burundan sonra ikinci sırada. Talebin artması dışında trend, iri göğüslü olmak. Eskiden hastalarda “Aman, çok büyük olmasın, dışarıdan çok belli olmasın” ricası varken şimdi aksi yönde talepler görüyoruz. Henüz hiçbir hastam ameliyat sonrası, memelerinin büyük olmasından şikayetci olmadi.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,592 saniyede oluşturuldu.