Kadınlarda Akıntı Problemleri…

Üreme çağındaki kadınlarda normal olarak bir miktar vaginal akıntı vardır. Kadınlık hormonlarının etkisi nedeniyle rahim ağzındaki servikal bezlerden sümüksü kaygan bir sıvı salgılanır. Bilindiği gibi bu sıvı cinsel ilişkide kayganlaştırıcı etkisi ile olması gereken bir durumdur. Bu akıntı menopoza giren kadınlarda durduğu için vaginal kuruluk ortaya çıkmaktadır.

Vajinal akıntı adet periyodu içinde yumurtlama tarihi yaklaştıkça artar. Bazı kadınlarda ise akıntı daha fazla olur. Her ne kadar aşırı miktarda olabilse de, görülen bu akıntılar renksiz, kokusuzdur, kaşıntı ve irritasyon yapmaz.

Vaginanın iltihabına vaginit ( mantar )denmektedir. En önemli belirtisi artmış vaginal akıntıdır. Vajinit in, normal vajinal akıntıdan farklı bazı özellikleri vardır. İltihaba bağlı olan akıntının miktarı fazladır. Kötü kokulu olabilir. Sıklıkla daha koyu bir akıntıdır. Süt kesiği kıvamında olabildiği gibi bazen bol sarı yeşil renkte bir akıntı olabilir.

Vajinal enfeksiyon haricinde de bir çok kadın hastalığı vaginal akıntı yapabilir. Vajinal bölgede kullanılan kokular, alerjiye neden olan pedler, tamponlar veya prezervatif gibi yabancı maddeler vaginada irritasyon yaparak akıntıya neden olabilir. Ayrıca nadiren de olsa üreme organları ile ilgili tümörler akıntı şikayeti yapabilir.

En sık karşılaşılan akıntı sebebi bakteriel vaginozistir. Gardnerella vaginalis denen mikrobik ajanın vagina içersinde aşırı çoğalması sonucu oluşmaktadır. Bol miktarda beyaz-gri hafif sarımsı vaginal akıntı vardır. Özellikle akıntının kötü kokusu belirgindir. Kötü koku cinsel ilişki sırasında artmaktadır. Tedavisinde antibakteriel ilaçlar kullanılmaktadır. Bazı durumlarda vulvada irritasyonda yapabilmektedir.
Vaginada mantar enfeksiyonu kaşıntı ve kötü kokulu bir akıntı yapmaktadır. Sıklıkla vaginadaki enfeksiyona vulva da katılmaktadır. Bunun sonucu vulva cildinde kızarıklık, şişlikler deri yanmaları ve ödem meydaha gelmektedir. Vaginal akıntı beyaz süt kesiği şeklindedir ve vagina duvarına yapışır. Antibiyotik kullanımım sonrasında, gebelikte ve şeker hastalarında daha sık görülmektedir. Tedavisinde vaginal yolla veya ağızdan uygulanan anti-mantar ilaçları kullanılmaktadır.
Trichomonas vaginalis de diğer bir vaginal enfeksiyon nedenidir. Cinsel ilişki ile bulaşan bir mikro-organizmadır. Çok bol miktarda yeşilimsi akıntı yapmaktadır. Akıntı irritasyon yapar. Vagina ve vulvada yanma hissi ve kaşıntı belirgindir. Tedavisinin eşle birlikte yapılması gerekmektedir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,450 saniyede oluşturuldu.