Kadınların Korkulu Rüyası; Selülit ve Çatlaklar

Tıpta ‘Hidrolipodistrofi’ adı verilen ve aslında bir hastalık olan selülit, zayıf veya kilolu genel olarak tüm kadınların sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Selülit genellikle 3 aşamada gelişir

İlk aşama dolaşım bozukluğudur, damarlardan çıkan su dokulara dolar. Ödemli denilen bu aşama kolayca tedavi edilebilir.

İkinci aşamada, ödemler daha da fazlalaşır ve yağlar daha yerleşik bir hal alır, tedavi buna paralel olarak daha da zorlaşır.

Son aşamada ise, dokularda biriken yağ, su ve tuz molekülleri organizma tarafından kullanılamaz ve selülit tamamen yerleşir. Tedavisi çok uzun zaman alır ve kesin sonuç alınamayabilir. Selülit daha çok baldırlar, kalçalar, üst bacaklar, uyluk üst kısımları ve diz ile bileğin iç kısımlarında oluşur.

Nasıl korunabiliriz?

Her şeyden önce, çok su tüketmek önemlidir. Hareketsizlikten kaçınmak gerekir. Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, yüzmek gibi aktiviteleri sık sık gerçekleştirebilmek selüliti oluşmadan yok etmede çok önemlidir. Kilo korunmaya çalışılarak, ani kilo alıp-kaybetmelerden de kaçınılmalıdır. Tuz, şeker, alkol, çay, kahve, kızartma gibi yiyeceklerden, damar daraltma özelliği cildin yeterince beslenmesini engelleyen sigaradan mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekir. Beslenme alışkanlığını değiştirip, bilinçli beslenmeye geçmek önemlidir. Vücudun fazla suyunu atması için beyaz ve kırmızıturp, maydanoz, kereviz gibi yiyecekleri tüketmek önemlidir. Ayrıca A ve E vitaminleri, magnezyum ve fosfor içeren yiyecekler de metabolizmayı harekete geçirir ve deriyi düzgünleştirirler. Çok dar pantolon ve diz altı çorap giymek dolaşım sistemini ve lenf sisteminin düzenli çalışmasını engelleyerek selülite yol açar, az giymeye özen göstermek gerekir.

Bunların dışında, dolaşım masajları, lenf drenajı masajları gibi masajlar, lazer terapi, elektroterapi, karboksiterapi, vakum ve ultrason terapi, mezoterapi uygulanabilecek tedaviler arasındadır.

Çatlak ve Tedavileri

Çok hızlı kilo alıp verme, ergenlik dönemi, ağır egzersizler, gebelik geçirme, metabolik rahatsızlıklar sonucu vücudun bazı bölgelerinde çatlaklar görülebilir. Ne var ki çatlaklar, kremle tamamen tedavi olabilecek kadar kolay oluşumlar değiller. Doğru tedavi için öncelikle bahsedilen faktörlerden hangisinin çatlaklara neden olduğunu belirlemek gerekir. Bundan sonra, çatlakların hangi seviyede olduğunun tespiti yapılır. Çatlak rengine, kaç senedir var olduğuna, yüzeyin gerginliğine bakılır ve tedavi süresi belirlenir.

Görünümün tamamen ortadan kalkması az bir olasılık olmakla birlikte, görüntünün çoğunun kapanacağı bazı tedaviler, en az 7-8 seans yapılması gereken karboksiterapi, özel kimyasal peelingler, ışık kaynaklı sistemler ile tedavi (lazer vb), en az 5-6 seans yapılması gereken green peel ve plazma enjeksiyon tedavileri etkin tedavi alternatifleri arasındadır.

Dermotolog
Dr. Erçin Özüntürk

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,441 saniyede oluşturuldu.