Kalp krizi geçirirken asprin alın…

Kalp krizi geçirdiğinden şüphelenenlere, iki aspirini çiğneyerek yutmaları ve hemen 112’nin aranması tavsiye edildi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Can Hasdemir, Türkiye’de her üç dakikada bir kişinin kalpten öldüğünü belirterek, kalp krizi geçirdiğinden şüphelenenlere, iki aspirini çiğneyerek yutmasını ve hemen 112’nin aranmasını tavsiye etti.

fft17_mf385750Antalya’da düzenlenen 5. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi’ne katılan Doç. Dr. Can Hasdemir, yaptığı açıklamada, ani ölümlerin en sık görülen nedeninin kalp ve damar hastalıkları olduğunu bildirdi.

Damar sertliğinin kalp krizine yol açtığını ve ani ölümleri doğurduğunu kaydeden Doç. Dr. Hasdemir,şöyle dedi: “Türkiye’de her üç dakikada bir kişi kalpten ölüyor. Birileri bir yerlerde damar sertliği nedeniyle ölüyor. Bu damar bir gün çatlıyor. O çatlama sonucu damar tıkanıyor tümüyle. Kalp krizi gelişmeye başlıyor ve kalp krizinin ilk saatlerinde ritim bozukluğu oluşuyor ve aniden insanı öldürüyor. En sık ani ölüm nedeni bu.” Damar sertliğinin sigara kullanma, şeker hastalığı, ailesel faktörler gibi birçok nedeni olduğunu, bu rahatsızlığın genellikle 40 yaşın üzerinde görüldüğünü belirten Doç. Dr. Hasdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda tüm dünyada ve Türkiye’de onlarca insan ölecek bu nedenden.

Genç yaşta bu hastalıktan ölmemek için sigara içmemek gerekiyor. Tansiyonun en az yılda bir defa sağ ve sol koldan ölçülmesi gerekiyor. Şekerin kontrol altında olması lazım. Birinci derece akrabalarda, yani anne, baba ve kardeşlerde genç yaşta aniden ölen varsa, özellikle 60 yaşından önce yatağında ölü bulunduğu gibi bir durum varsa, riskin belirlenmesi için bir kardiyoloğa danışmakta fayda var.” Gençlerdeki ani ölümlerin ise daha çok doğumsal olarak kalpteki yapısal bozukluktan kaynaklandığını ifade eden Doç. Dr. Hasdemir, şunları söyledi: “Kalp duvarı kalın ya da ince olan insanlarda ani ölüm görülebilir.

Çarpıntısı olan ve birinci derece akrabalarında ani ölüm görülen insanlar, mutlaka kardiyoloğa başvurmalı. Sporcuların, otobüs şoförlerinin, pilotların yani risk taşıyan insanların mutlaka kardiyolog kontrolünden geçmeleri lazım.”

KALP KRİZİ ANINDA ASPİRİN

Kalp krizi geçirenler için ilk iki saatin çok önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Hasdemir, şöyle dedi: “Göğüs ağrısı başlayan bir kişi, ’Bu hiç benim yaşadığım bir ağrı değil’ diyorsa kalp krizi geçiriyor olabilir. Bu şüphe varsa iki aspirin çiğneyerek yutulmalı ve hemen 112 aranmalı. Aspirin, çocuk aspirini de büyük aspirini de olabilir. Aspirin kanın sulanmasını sağlar.” Doç. Dr. Can Hasdemir, sık görülen bayılmanın da önemli bir kalp rahatsızlığı işareti olduğunu, otururken ya da ayaktayken bilincini tamamen kaybederek düşen kişilerin mutlaka doktora görünmeleri gerektiğini bildirdi.

Kişilerin kalp vuruşlarını hissetmesi olan çarpıntı halinde de bir kardiyoloğa giderek testlerin yaptırılmasını öneren Doç. Dr. Hasdemir, çarpıntının genellikle ritim bozukluğundan kaynaklandığını, bazen vücuduna çok hassas olan kişilerin de kalp vurumlarını hissedebildiklerini, ancak yine de çarpıntının nedeninin belirlenmesi için doktora başvurulmasının yararlı olacağını belirtti.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,363 saniyede oluşturuldu.