Kanserin Nedeni Salaklık…

Bu kanserlerde en çok erkekler ölüyor!

Prostat ve meme kanseri gibi “cinse özel kanserler” dışarı bırakıldığında, diper kanserlerde en çok erkekler ölüyor.
Hatta erkeklerin bu kanserlerden ölme riski, kadınlardan yüzde 40 oranında daha fazla… Bunun nedeni ne mi? Tabi ki salaklık..

erkek-kanserİngiltere Kanser Araştırmaları Derneği tarafından yapılan araştırmaya göre, kadınların kanserleri daha erken teşhis ediliyor. çünkü kadınlar doktora daha erken gidiyor. Erkekler ise doktora gitme konusunda “erkekçe” davranıyor ve erteliyor.

Aralarında biyolojik bir farklılık yok ama erkekler daha kötü besleniyor, doktora gitmiyorlar daha doğrusu kendilerine kadınlar kadar bakmıyorlar.

Salam, sosis, pastırma, sucuk gibi işlenmiş etler bağırsak kanseri riskini artırıyor

Dünya Kanser Araştırma Fonu tarafından yürütülen araştırmalara göre işlem görmüş bu etlerin haftada en fazla 70 gram tüketilmesi tavsiye ediliyor. Yani bağırsak kanseri riskini azaltmak için haftada 3 dilim pastırmayı geçmemek gerek. 70 gramlık limitle bağırsak kanseri vakalarının yüzde 10’unun önüne geçilebilir. Haftalık kırmızı et limiti ise yarım kilo!

Dünya Kanser Araştırma Örgütü uzmanları, riski en aza indirmek için en idealin bu ürünlerin hiç tüketilmemesi olduğuna dikkat çekiyor. Haftada en fazla kırmızı et tüketimi ise 500 gram olarak belirlendi. Bu kanser dünyada en çok görülen 3’üncü kanser türü ve hastaların yüzde 50’si 5 yıl içinde yaşamını yitiriyor. Bağırsak kanseri, en öldürücü ikinci kanser olarak görülüyor, ayrıca kadınları en çok etkileyen 2’nci kanser. Bağırsak kanseri riskini artıran etkenler arasında alkol tüketimi, obezite, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı kırmızı ve salam sosis gibi işlenmiş et tüketmek yer alıyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,457 saniyede oluşturuldu.