Kavanozdaki lezzet KABAK…

Tam mevsimindeyiz. Koca koca kabaklar arz-ı endam eylemekte… İstanbul`dan doğuya doğru yola çıkarsanız, bilhassa İzmit, Adapazarı, Düzce`ye doğru yoldaki tezgahların kabaklarla dolu olduğunu görürsünüz. İklimi ve toprak yapısından olsa gerek, buraların kabaklarıyla yaptığınız tatlılar bir başka oluyor. Hatırlarım, çocukluğumda eve koca kabak alınır. Annem sert kabuklarını soymak için ne zahmet çekerdi. Onun da kolayı bulundu. Artık dilimlenmiş ve soyulmuş olarak satılıyor.

Latince adı: Cucurbita pepo… Bol lifli olduğundan özellikle bağırsak tembelliği olanlara tavsiye edilir. Bal kabağı harika bir beta-karoten kaynağıdır, ayrıca başka vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Bir küçük tabak balkabağı, günlük beta-karoten ihtiyacının yüzde 25`ini, C vitamini ihtiyacının yüzde 10`unu karşılar ve iyi miktarda potasyum içerir ve iyi bir lif kaynağıdır. Balkabağının çekirdekleri de lezzetli ve besleyici… .

HAZIR TATLI LEZZETİ

Kabak tatlısı da artık hazır olarak konserve şeklinde satılıyor. Bu yaz, yöresel ürünler fuarını gezerken tanıştığım Osman Uysal`ın kavanozlarda sattığı kabak tatlısını çok beğendim. Dilimler kavanoza sığacak gibi ince ince doğranmış. Fakat tadı, lezzeti yerinde. Kokusunu çok iyi korumuş. Tabağa alınca şerbetten çıktığı belli oluyor. Bildiğimiz kabak tatlısını 400 gr`lık (4 porsiyon) cam kavanozlarda ya da 5 Kg`lık konserve kutularda satışa çıkarmış. Nereli olduğunu sordum, aldığım cevap beni biraz şaşırttı.                                                                                                                                                                                                          Denizliliyim, Denizli bölgesinde de kaliteli, lezzetli kabaklar yetiştiğini öğrendim. Aybalım marka bu kabak tatlılarının nerelerde satıldığını sordum.  Şimdilik Ege bölgesine mal verebiliyoruz. Yakında İstanbul`daki büyük yiyecek mağazalarında, marketlerde bulabileceksiniz. Bulursanız denemenizi öneririm. Hele üzerinde bol ceviz ya da kaymakla tadına doyulmuyor. Afiyet olsun!

EVDE KABAK TATLISI

Sonbaharın en güzel tatlılarından biri kabak tatlısı. Tam kıvamında pişmiş, şerbeti bolca. Üzerinde bol ceviz ya da kaymak… Fırında da yapabilirsiniz. Üzeri hafifçe kızarmış, şerbeti karamelize olmuş kabak tatlısına kim dayanabilir. Bal kabağının tatlısı bize mahsus. Batı ülkelerinde çorbası biliniyor. Üstelik seviliyor. Bolu-Düzce taraflarında ortadan ikiye kesilen balkabağının çukur kısmına pekmez doldurulup fırına verildiğini duydum. Hiç yemedim. Ama ne denli lezzetli bir tatlı olabileceğini tahmin edebiliyorum.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,523 saniyede oluşturuldu.