Kilo Kaybet, Arkadaşlarını Değil…

Kaybettiğin tek şey kiloların olsun!

Eğer kilo vermek bir ilaç ismi olsaydı, büyük olasılıkla yan etkileri listesinde “nakit kaybına neden olabilir” ve “bazı kullanıcılarda arkadaş çevresinin azalmasına yol açabilir” yazardı.

Ne de olsa maaşının yarısını sağlıklı yiyeceklere harcamanın ve açık büfelerden kaçmak için davetleri geri çevirmenin sonucunda olan budur.

Üstelik bu yan etkiler sadece mutsuzluk nedeni olmakla kalmaz, başarısızlığa da yol açar: The Centers for Disease Control and Prevention gizli tuzakları bahaneye çeviren insanların, onlardan kaçmayı bilenlere oranla yüzde 76 daha az kilo verdiğini söylüyor. Tavsiyelerimiz, hayatının ritmini kaybetmeden fazlalıklarla savaşmanda sana yardımcı olacak.

Kaybettiğin tek şey kiloların olsun!

Kilo Kaybet, Arkadaşlarını Değil

Diyete başlayacağını duyurur duyurmaz arkadaşların ortalıktan toz oluyor, değil mi? İşte nedeni: Aldığın kaloriyi birden azaltmak, serotonin (iyi hissetmeni sağlayan beyin kimyasalı) seviyenin düşmesine sebep olur. Alıngan, sinirli ve sevimsiz biri haline gelirsin.

Serotonin seviyeni kontrol altında tutmak için, aktivite düzeyine bağlı olarak günde kaç kaloriye ihtiyacın olduğunu bulmalısın. Öğünlerin protein ve tam tahıllar açısından dengeli olsun. Boston Tıp Merkezi Beslenme ve Kilo Yönetimi Bölümü Yöneticisi Caroline M. Apovian, “Dengesiz öğünler, örneğin tamamen rafine karbonhidrattan oluşanlar, kan şekerinde dalgalanmaya neden olur, bu da seni sinirli yapar” diyor.

Apovian, diyetine omega-3 yağ asitleri eklemeni öneriyor. Omega-3 depresyon ve sindirim sistemine iyi gelirken daha uzun süre tok kalmanı sağlar. (Haftada iki, üç kez 60-90 gramlık bir porsiyon somon balığı yemeyi dene. Ya da günlük beslenmene bir çorba kaşığı zeytinyağı, kanola yağı ya da keten tohumu ekleyebilirsin.)

Kilo Kaybet, Para Değil

Diyetteyken iştahının azalmasını beklersin, cüzdanındaki paranın değil. Ancak Washington Üniversitesi araştırmacıları, besin değeri yüksek olan tam tahıllı ve yağsız et gibi sağlıklı yiyeceklerin fiyatının son dört yılda yüzde 30 arttığını, şekerleme ve meşrubat fiyatlarınınsa yüzde 15 azaldığını söylüyor.

Tasarruf için işte sana bir taktik: Daha az et ye. American Dietetic Association Sözcüsü, The Flexiturian Diet kitabının yazarı Doktor Dawn Jackson Blatner, “Et, market faturasındaki en pahalı kalemlerden biridir; pek çok kişi gerekenden fazla et yiyor” diyor. Ayrıca et, çok fazla kalori ve doymuş yağ içerir.

Blatner’a göre pek çok kadın bir ya da iki porsiyon eti azaltarak aldığı kaloriden rahatlıkla yüzde 15 kesinti yapabilir. Oluşan boşluğu fasulye, yulaf ezmesi ve esmer pirinç gibi lif bakımından zengin yiyecekler, Portobello mantarı ve patlıcan gibi doyurucu besinlerle doldurabilirsin. Bu yiyecekler aldığın kalorinin ve ödediğin paranın bir bölümünden tasarruf etmeni sağlar.

Kilo Kaybet, Zaman Değil

Bir araştırmaya göre kadınların yüzde 41′i, iyi beslenmeme nedeni olarak “yeterli zamanı olmamasını” gösteriyor. Oysa hafta sonunda alışverişe sadece bir, iki saat ayırman, hafta boyu yiyeceğin sağlıklı yiyecekleri satın alman için yeterlidir. Eve gelince ön hazırlıkları yaparsan (sebzeleri ayıklamak, yeşillikleri yıkayıp kurutarak kaldırmak gibi) hem zamandan hem de uzun vadede paradan tasarruf edersin. CDC’nin anket sonucuna göre, önemli miktarda kilo verenlerin yüzde 40′ı, haftalık yemek listesini planlıyor.

Cleveland Kliniğinden, Lifestyle 180 programının Medikal Direktörü Elizabeth Ricanati, “Yemeklerini ayrıntılı şekilde planlamazsan, gördüğün her yiyeceğe saldırma eğiliminde olursun; bunlar da genelde gereksiz şeylerdir” diyor.

Kilo Kaybet, Kas Değil

En ufak bir ağırlık kaldırmadan kilo vermek, kas dokusu kaybetme riski demektir. Mayo Klinik Tıp Okulu, Koruyucu Tıp ve Beslenme bölümünden Doçent Doktor Donald Hensrud, “Kaslar metabolizma hızını arttır, daha fazla kalori yakmanı sağlar, onları koruman önemlidir” diyor.

En iyi strateji daha çok protein alman ve haftada iki, üç kez, 20-30 dakika ağırlık egzersizi yapman. Protein yakıt görevi görecek ve kas kitleni korumana yardımcı olacaktır. Haftada üç, dört porsiyon, bakliyat, balık, yağsız et, tavuk, hindi ve yağsız süt ürünleri yemelisin.

Kilo Kaybet, Hayat Tarzını Değil

Kilo vermek için, her boş anını eliptik bisikletin tepesinde geçiren bir piskopat olmak zorunda değilsin. Ya hep ya hiç yaklaşımı zarar getirir. Hensrud, “Pek çok kadın, sürdüremeyeceği kararlar veriyor; çiğ gıda diyeti yapmak ya da sabah 05.00′de koşuya çıkmak gibi. Aslında böyle yaparak başarısızlığa hazırlanıyor” diyor.

Tavsiyesi, katı diyetler yerine küçük değişimler yapmak. Hensrud, bir grup kilolu bireye bunu yapmasını söylemiş. Kahvaltı yapmak, her öğünde sebze yemek, sadece egzersiz yaptığı gün TV izlemek gibi. Bireyler sadece bunları yaparak iki haftada üç buçuk kilo vermiş: “Basit stratejileri bir araya getirdiğinde toplam etkisi çok büyük olabilir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,375 saniyede oluşturuldu.