Kilo kaygınız ne zaman başladı?

Kadınların en büyük kâbusudur fazla kilolar. Kilolu olduğunuzu ne zaman ve nasıl fark ettiğinizi hatırlamazsınız bile… İşte yapılan bir araştırmaya göre kilo kaygılarının başlangıç noktası…Kızların, 3 yaşından itibaren kilo ve güzellik kaygısına düşmeye başladığı ortaya çıktı.

Birleşik Krallık’ta okul öncesi çocuklar üzerinde yapılan araştırmada, bu yaşlardaki kızların yarısının nasıl göründükleriyle ilgili kaygıya kapılırken, üçte birinin kilo vermek veya saçlarının rengini değiştirmek istediği ortaya çıktı.

British Journal of Developmental Psychology dergisinde yayımlanan araştırmada, filmlerdeki prensesler gibi ideal güzellik simgelerine sürekli maruz kalmalarınınsa, çocukların duydukları endişeyi daha da artırmadığı görüldü.

Central Florida Üniversitesi araştırmacıları, 3 ile 6 yaş arasındaki çocuklara vücutlarının görünümüyle ilgili birtakım sorular sorduktan sonra, kadın karakterleri tasvir eden çizimler gösterdi.

Burada amaç, klişe “zarif prenses” karakterlerinin, çocukların kendi vücutları hakkında kaygı duymalarına yol açıp açmadığını belirlemekti.

Çocukların yüzde 31’i “hemen her zaman” genel görünümlerine üzüldüğünü söylerken, yüzde 18’i görünümlerini “bazen” kafaya taktığını ifade etti. Çocukların yüzde 30’u, en az bir fiziksel özelliğini değiştirmek istediğini belirtti.

Daha sonra çocuklardan bir bölümüne genç ve güzel çizgi kahramanlar izletilirken, diğerlerine fiziksel güzellikle ilgili bir imayı içermeyen karakterler gösterildi.

Bunun ardından yapılan görüşmede, her iki gruptaki kızların görünümleriyle ilgili kaygılarında belirgin değişiklik olmadığı belirlendi.

Araştırmada, kızların artık fizik özellikleriyle ilgili olarak düşünülenden çok daha önce kaygı duymaya başladığı sonucuna varıldı.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,531 saniyede oluşturuldu.