Kilo veremiyorsanız bu hataları yapıyorsunuz!

Kilo veremiyorsanız bu hataları yapıyorsunuz!

“Uğraşıyorum ama kilo veremiyorum”, “diyet ve spor yapıyorum ama zayıflayamıyorum” diyorsanız, muhtemelen en sık yapılan hatalara düşüyorsunuz. Kilo vermenizi engelleyen yanlışları aşağıda listeledik, kendinizi test edin, gerçekleri görün ve doğruları yaparak zayıflayın.

Hata 1: Yağlıdır diye süt içmemekKilo veremiyorsanız bu hataları yapıyorsunuz!

Diyet yapanların en büyük hatalarından biri, yağlı ve yüksek kalorili olduğunu düşündükleri için süt içmemektir. Oysaki sütün içerisindeki protein ve kalsiyum sayesinde tokluk verir, yağ yakar, metabolizmayı hızlandırır.

Çözüm: Her gün 1 bardak su içerek sağlıkla kilo verin.

Hata 2: Sık tuvalete çıkarıyor diye su içmemekKilo veremiyorsanız bu hataları yapıyorsunuz!

Kilo vermenin en garantili yolu, günde 14 bardak su içmektir. Ancak bazı insanlar unuttukları için veya sık tuvalete çıkardığı için su içmekten kaçınırlar. Oysaki su içmek, vücuttan ödem ve şişkinlik atmada, kilo vermede, aşırı iştahta en etkili yöntemdir.

Çözüm: Su içmeyi hatırlamak için telefonunuza alarm kurun. Sık tuvalete çıkmamak için suyunuzu oturarak ve yudum yudum için.

Hata 3: Kaloriyi azaltmak için kahvaltı yapmamakKilo veremiyorsanız bu hataları yapıyorsunuz!

Vücudunuzu çamaşır makinesine, besinleri ise deterjana benzetin. Makinede deterjan yoksa, kirli çamaşırlar temizlenmez, öyle değil mi? Bazı insanlar kilo vermek için kahvaltı yapmayıp kaloriyi azalttıklarını düşünürler, ama bu deterjansız çamaşır yıkamaya benzer. Metabolizma hızlandırmak ve yorgunluktan kurtulmak için mutlaka kahvaltı yapılmalıdır.

Çözüm: Haşlanmış yumurta, beyaz peynir, yeşillik ile klasik kahvaltı yapın.

Hata 4: Yapılacak tek sporun yürüyüş olduğunu zannetmekKilo veremiyorsanız bu hataları yapıyorsunuz!

Bazı popüler doktorların yanlış yönlendirmeleri sonucunda, toplumda spora dair hatalı bir algı oluştu. Pek çok insan, yapılabilecek tek sporun dışarıda yürüyüş olduğunu zannediyor. Çocuğu olduğu için dışarı çıkamayan veya çalıştığı için işten geç dönen veya yaşadığı çevre dışarıda yürümeye imkan vermeyen insanlar, bu yüzden spor yapamıyor.

Çözüm: Evde spor hareketleri yaparak yağ yakabilir, kilo verebilirsiniz. Günde 15 dakika dans etmek veya evin salonunda tur atarak yürümek bile spordur.

 

Hata 5: Akşamüstü ara öğün yapmamakKilo veremiyorsanız bu hataları yapıyorsunuz!

Biyolojik olarak vücudumuzun çalışma saatlerine göre, akşamüstü enerjimiz düşer. Eğer siz, bu saatlerde tarçınlı süt, kuruyemiş, meyve eklenmiş yoğurt gibi seçeneklerle ara öğün yapmazsanız, hem akşam yemeğinde çok fazla yiyip kilo alırsınız hem de kendinizi yorgun hissedersiniz.

Çözüm: Akşamüstü 4-5 gibi ara öğün yapmak için, telefonunuza alarm kurun. Öğrenci veya çalışıyorsanız, marketlerden tek porsiyonluk süt veya yoğurt alıp yiyin. Kuruyemiş poşetiniz yanınızda olsun veya yemesi kolay mandalina veya muzu hep çantanızda taşıyın.

Hata 6: Faydalı diye kuruyemişleri fazla yemekKilo veremiyorsanız bu hataları yapıyorsunuz!

Ceviz, badem, fıstık… Bunlar gerçekten mucizevi kuruyemişlerdir ama kalori değeri yüksektir. Bu sebeple, günlük tüketimde bir avuç içi ölçüsünde sınırlı kalmak gerekir. Kayısı, incir, dut gibi kuru meyveler de faydalıdır ama şeker oranı yüksektir, fazla yendiğinde kilo almaya sebep olur.

Çözüm: Akşamüstü öğününde sütlü kahvenin yanında bir avuç içi kadar kuruyemiş veya kuru meyve yiyin.

Hata 7: Karnım doyamayacak diye acele yemekKilo veremiyorsanız bu hataları yapıyorsunuz!

Dengeli beslenmediği için kan şekeri çabuk düşen insanların önüne yemek geldiğinde, karnım doymayacak düşüncesiyle hızlı hızlı yemek yerler. Sonuçlar vahim: Kilo almak, fazla kalori yüklemek, ileri düzeyde mide ve sindirim rahatsızlıkları…

Çözüm: Beyninize ‘Doydum’ mesajı 20 dakikada gidiyor, acele etmeyin. Sakince yemek yiyin, iyice çiğneyin, en basit tabiriyle korkmayın: Kimse önünüzden yemek kaçırmıyor.

Hata 8: Baharat kullanmayı unutmakKilo veremiyorsanız bu hataları yapıyorsunuz!

Kekik, pul biber, nane, kimyon, tarçın, zencefil… Bu baharatların mucizevi özellikleri vardır: Ödem söktürücü, kilo verdirici, metabolizma hızlandırıcıdır. Ama bazı insanların hayatında baharat kullanma alışkanlığı neredeyse yoktur. Çok büyük bir fırsatı kaçırırlar, siz onlardan olmayın!

Çözüm: Kahvaltıda peynirin üstüne kekik, ana öğünlerde salataya nane, ara öğünlerde yoğurda pul biber ekleyip yiyin.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 168 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,509 saniyede oluşturuldu.