Kilo vereyim derken saçlarınızdan olmayın…

Uygun ve iyi beslenme ile cilt ve saç kökü (folikül), saç gövdesi arasında güçlü bir ilişki vardır.

 

Yapılan diyetler bu dengeyi bozabilir. Saç kökleri, alınan gıdalara ve yapılan rejimlere karşı reaksiyon gösteren yapılardır. Yetersiz beslenme ile saçlar kolayca dökülebilir, yapılarını ve renklerini yitirebilir, kırılabilir ve gelişip büyüme hızı düşebilir. Saçların güçlendirilmesi için saç köklerinin de mutlaka güçlendirilmesi gerekir. Bu ise ancak saç kökündeki kan dolaşımını arttırmak ile mümkündür. Saç kökü hücrelerine gerekli ve yeterli nutrisyonel biyofaktörleri ve bazı bitkisel molekülleri ulaştırılabildiği ölçüde sağlıklı ve dayanıklı saçlara sahip olunabilir.

 

İşte sağlıklı ve dayanıklı saçlara kavuşmak için günlük diyetinize eklemeniz gerekenler:

Yeşil Çay Saçları Dökülmelere Karşı Koruyor

Düşünülenin aksine geçmişte erkeklerde saç dökülme oranı daha düşüktü. Günümüzde ise bu oran giderek artmaktadır. Beyaz ırkta görülen saç dökülme oranı uzak doğuya kıyasla dört kat daha fazladır. Uygulanan rejimler veya daha doğru bir ifadeyle uygunsuz beslenme erkeklerin saç kaybında önemli bir yer işgal etmektedir. Asyalılar, batılı yemek anlayışıyla beslendikleri zaman, yani daha fazla yağ ve karbonhidrat tüketip, yeşil çay ve soya alımını azalttıkları zamandan itibaren saç kayıplarının arttığı gözlenmiştir. Günümüzde yeşil çayın genel sağlığımıza ve saç sağlığına yaptığı katkıların anlaşılmasıyla yeşil çay içinde bulunan kateşinler dünya çapında yüksek bir popülerliğe ulaşmıştır. Yeşil çayın bu faydalı etkilerinin temel kaynağı olarak ‘Epigallocatechine -3-gallate ( EGCG ) gösterilmektedir. Öte yandan, EGCG’nin hücre gelişimine olan etkileri de bulunmaktadır. EGCG saçın temel yapılarından biri olan saç kökü hücrelerinin ömrünü uzatır ve güneş ışınlarına bağlı saç kökü hücrelerinin ölmesine karşı koyar.

Yeni yapılan araştırmalar göstermektedir ki yeşil çay özünü oluşturan EGCG, saç köklerini küçülten ve saç kaybına yol açan enzimlerin aktivitesini baskılayarak saç kaybının giderilmesinde etkilidir. Yeşil çay ve EGCG saç köklerindeki hücre çoğalmasını uyararak sağlıklı ve yeni saçların oluşmasına yardımcı olur.

Soya Saçı ve Cildi Korur

Soya Japonların geleneksel yiyecekleri arasında yer alır. Soyanın ve onun temel bileşeni isoflovanların ( genistein, daidzein ) cildin korunması üzerinde güçlü etkileri bulunur. Özellikle, soya içerisinde bulunan bileşenler saç dökülmesine yol açan enzimlerin baskılanmasında görev alırlar. Ülkemizde eczanelerde uzun yıllardır bulunan Revigen tablet içerisinde yer alan yeşil çay özü ve soya bileşenleri saç köklerini bu enzimlerin yıkıcı etkilerinden ve ayrıca çevresel faktörlerin saç üzerindeki zararlı ve yıkıcı etkilerinden korumaktadır.

Panax Ginseng Saçtaki Stresi Azaltıyor

Ani ve/veya kronik psikolojik stres, saç dökülmelerini de içine alan deri hastalıklarına yol açmaktadır. Panax ginseng strese karşı etkili, doğal bir anti stres maddesidir ve yüzyıllardır stres kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Saç dökülmelerinde stresi azaltan etkisiyle mücadele eden faydalı bir bitkidir.

Üzüm Çekirdeği Ekstresi, Çinko ve Folik Asit Yeni Saç Gelişimini Uyarır

Üzüm çekirdeği ekstresi anti oksidan etkisiyle serbest oksijen radikallerinin saç köklerinde oluşturdukları hasarı engelleyerek saçları bu zararlı etkilerden korur. Yeni saç gelişimini ve saç kökü kan dolaşımını arttırarak saç oluşumunu destekler. Çinko ve folik asit de saç hücrelerinin hızlı gelişimi için mutlak gerekli maddeler arasında yer almaktadır.

Unutmayalım ki, sağlıklı ve dayanıklı saçlara sahip olmak için saçların hem dışarıdan hem içerden beslenmesi ve bakımının yapılması gereklidir. Bu nedenle saç köklerinin uygun gıda bileşikleri ile beslenmesi saç kaybını azaltan en önemli faktörlerin başında gelmektedir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,478 saniyede oluşturuldu.