Kişiliğiniz sizi hasta mı ediyor?

Kişilik yapısının sağlığımız üzerindeki etkilerini araştıran çalışmaların sonuçları oldukça ilginç…

Ani tepki mi veriyorsunuz? Mide ağrılarına dikkat
Olaylar karşısında ani tepkiler veren kişilerin kazalara her zaman daha açık olduğunu düşünebilirsiniz. Şaşırtıcı olabilir ama aslında bu kişilerin karşı karşıya oldukları en önemli sağlık sorunu mide ülseri. Finlandiya Enstitüsü’nün İş Sağlığı ve Güvenliği konulu araştırmaları kapsamında binlerce kişi incelenmiş ve ani reaksiyonlar veren deneklerin ülsere yatkınlığı olduğu belirlenmiş. Bu hastalık sindirim sisteminin aşırı asit salgılamasından kaynaklanıyor. Çalışmada, olaylara ani ve çabuk tepkiler veren kişilerin vücutlarının stres karşısında normal değerlerin çok üzerinde asit ürettikleri saptanmış. Wales
Üniversitesi tarafından yapılan bir diğer araştırmaya göre bu kişilerin hastalık riskini tetikleyen diğer etkenler ise; yeme-içme alışkanlıklarındaki iniş-çıkışlar, değişiklikler ve besinleri kontrolsüz olarak tüketmeleri olmuş.

Fazla neşeli iseniz, o gülümsemeyi yüzünüzden silin!
En şaşırtıcı araştırma sonuçlarından biri de aşırı neşeli kişilerin hayata daha genç yaşlarda veda ettiğini gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre; aileleri ve öğretmenleri tarafından, neşeli ve esprili bulunan çocuklar, kendilerindan daha az neşeli olan çocuklara göre daha genç yaşta hayata veda ediyor.
Bu konudaki bir teori; durumu, neşeli kişilerin, hayatın tehlikelerine karşı daha az donanımlı olmalarına ve işler beklendiği gibi gitmediği takdirde daha kolay hayal kırıklığına uğramalarına bağlıyor.

Endişeli bir tip misiniz? İşte size (daha da) endişe duymanız için bir neden
Endişe seviyeleri yüksek olan kişilerin yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve kalp hastalıklarına yatkınlığı olduğu biliniyor. Arizona Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, endişeli yapıda olan kişilerin, yüksek tansiyon hastalığına yakalanma riskleri diğer kişilerden tam üç kat daha fazla. Ayrıca, kapalı yerde kalma korkusu gibi fobileri olanların, yüksek tansiyondan kaynaklanan kalp hastalıklarına yakalanma riskinin arttığı da biliniyor. Üstelik bu kişiler, sigara içmeye de daha eğilimli oluyorlar.

Kavgacı bir yapınız varsa, kalp hastalıklarına yakalanabilirsiniz
Saldırgan yapısı olan kişilerde ciddi kalp ve damar hastalıklarına yatkınlık görülüyor; ve çok ilginçtir ki, yaralarının iyileşmesinin daha uzun zaman aldığı biliniyor. İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre, damar tıkanıklığı problemi yaşayan kişiler genelde saldırgan yapıya sahip oluyor. Amerika’da yapılan bir diğer çalışma ise kavgacı karaktere sahip olan kişilerin vücutlarının, damarlarda yağ birikmesine ve kalp hastalıklarına yol açabilen dolaşım bozukluğuna eğilimli olduğunu gösteriyor. Bu teorinin ardındaki temel düşünce; kavgacı kişiliği olanların tansiyonlarının yükselmesinin kalp ve damar sistemlerini yorduğu.

Utangaç bir yapınız varsa, herkesten daha fazla mendile ihtiyacınız var demektir
Sosyal ortamlarda utangaç davranan kişiler, dışadönük kişilere göre çok daha sık gribe yakalanıyorlar. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, utangaç kişiler virütik enfeksiyonlara çok daha kolay yakalanabiliyorlar. Hayvanlar üzerine bir araştırma yapan bilim adamları, sürüler halinde yaşayan türlerin daha utangaç özellikler sergilediğini ve yalnız yaşayan türlere göre daha fazla koruyucu lenfatik nodüle sahip olduğunu belirlemiş. (Lenfatik nodül, bağışıklık sistemimizin önemli bir parçası.)

İyimser bir yapınız varsa, her şeyin en iyisini bekleyebilirsiniz
Her şeyi olumlu açıdan gören kişiler, daha uzun, mutlu ve sağlıklı hayatlar sürüyorlar. Kalifornia Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, iyimserler, hayata daha karamsar gözlerle bakanlara oranla ortalama 7,5 yıl daha uzun yaşıyorlar. Yine bu araştırmaya göre iyimserlerin herhangi bir hastalık nedeniyle hayatlarını kaybetmeleri ihtimali diğer kişilerden tam yüzde 55 daha düşük bir olasılık. Bilim adamları bu durumu, iyimserliğin bağışıklık sistemini desteklemesine bağlıyor. Diğer bir görüş ise, iyimserliğin yaşama arzusunu artırdığı yönünde. Ayrıca, iyimserler daha sosyal oluyorlar ve sosyal olmak stres hormonu kortisolün seviyesini düşürmekte önemli bir rol oynuyor.

İhtiyatlı bir yapıya sahipseniz, içinizde sakladığınız şeyleri paylaşın
Tüm duygularınızı içinizde tutmak sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Suskun kişiler genellikle duygusal sıkıntılar yaşasalar da bilinçli olarak bu duyguları bastırırlar. Kalp hastalıkları ve kanser bu tipler için büyük risk oluşturur. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kardiyovasküler sistem üzerinde baskı yaratan düzensiz stres hormonları nedeniyle, kalp rahatsızlığı bu tipler için hayati tehlike taşımaktadır.

Vicdanlı iseniz, doğru adımı atmayı biliyorsunuz
Bu, uzun ve sağlıklı bir yaşamla en fazla bağdaştırılan kişilik tipi. Nottingham Üniversitesi bünyesinde yapılan bir araştırmaya göre, vicdanlı dürüst bir kişiliğin uzun yaşam ile ilişkisindeki en önemli etken, bu kişilerin tansiyon ve kolesterol seviyelerinin genelde dengeli olmasıdır.

Nevrotik bir yapıya sahipseniz, derin bir nefes alın!
Yaşadığınız stres, takıntılarınız, her konudaki olur olmaz fikir yürütme alışkanlığınız sağlığınızı olumsuz etkiliyor. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, nevrotik yapı; astım, baş ağrısı, mide ülseri ve kalp hastalıklarına neden oluyor. Ayrıca sinirli tipler, olaylarla genelde etkin olmayan yöntemlerle başa çıkmaya çalışıyorlar. Problemleri çözmeye çalışırken genellikle kendilerini suçlamaya ve daha saldırgan olmaya eğilimli oluyorlar. Bu da onların stres düzeylerini yükseltiyor ve bağışıklık sistemleri zayıflıyor, hastalıklara karşı daha zayıf oluyorlar.

Dışadönük yapıya sahipseniz, ne yediğinize dikkat edin
İyimserlerde olduğu gibi, dışadönük kişiler de oldukça sağlıklı bir yaşam sürüyorlar. Dışadönük tiplerin tek sorunları ise kilo almaya eğilimli olmaları. Milano Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, dışadönük yapıda olan kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Hastalanma ihtimalleri de, diğer insanlara göre tam yüzde 15 daha az. Üstelik hastalandıklarında çok daha kısa sürede iyileşiyorlar. Dışadönük kişilikler enfeksiyonlara karşı da daha dirençli oluyor. Bir teoriye göre, olaylarla başa çıkmak için daha başarılı stratejiler geliştiriyorlar ve stres düzeyleri buna bağlı olarak daha düşük oluyor. Aynı zamanda hastalıkların ilk belirtileri kendini gösterir göstermez yardım almayı tercih ediyorlar. Dışa dönük olanların, içedönük kişiliklere oranla daha fazla kilolu olabilmeleri, daha sık yemekli sosyal ortamda bulunmalarına bağlanıyor.

Karamsar iseniz, haklı olabilirsiniz!
Her zaman en kötüyü bekleyen kişiler haklılar; söz konusu sağlıkları olduğunda eninde sonunda bu tür bir durumla karşı karşıya kalıyorlar. İyimserlerle karşılaştırıldığında, karamsarların daha erken ölme ihtimali yüzde 19 daha fazla olarak tespit ediliyor. ABD’de yapılan araştırmalar, karamsar ve endişeli tiplerin ilerleyen yaşlarında Parkinson hastalığına yakalanma potansiyellerinin yüksek olduğunu gösteriyor.

Hepimizin bildiği gibi, her şeye olumlu açıdan bakan kişiler daha sağlıklı ve mutlu bir hayat sürüyorlar. Utangaç tiplerin, dışadönük olanlara göre gribe daha fazla yakalanmaları ise şaşırtıcı ama gerçek.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,372 saniyede oluşturuldu.