Kıskanç kadınla nasıl baş edilir?

 Ayna ne söylüyor?

Eşine ya da kız arkadaşına karşı geliştirdiği kıskançlık krizlerinde “Sana güveniyorum ama etrafa güvenmiyorum” diye açıklayan erkeklerin aksine; kadınlar kıskandıklarında bu kadar kolay bir yalanın ardına saklanmak yerine “Kendime güvenim tam ama sana güvenmiyorum” derler. Evet işte anahtar kelime bu: “güven.” Erkek arkadaşlarıyla her bir araya gelişinde n kıskançlığından dem vuran bir erkeğe tavsiyemiz şikayet etmek yerine aynaya bir bakması olacak. Aynaya bakıp “Acaba ben güvenilir biri miyim?” sorusunu sormak ve yanıtı dürüstçe vermek aslında kıskanç bir kadınla baş etmenin ilk adımı. Belki de tek adımı.

“Beni ne kadar seviyorsun?”

Kıskançlığın önemli bir nedeni sevilmeye ihtiyaç duymak olduğuna göre kadınına sevgisini göstermekten çekinmeyen erkek kazançlı çıkar. Sevgili erkekler “Nasılsa onu sevdiğimi biliyor” düşüncesini aklınızdan çıkarın ve sevginizi özel günleri beklemeden aklınıza gelen her an dile getirmekten çekinmeyin. Eşinize etrafınızdaki kadınlardan farklı olduğunu her fırsatta hissettirecek sevgi gösterilerinde bulunun.

Kadınlar zaman zaman “Beni seviyor musun?” diye sormaktan buna “Evet” yanıtı aldıklarında da” Ne kadar?” diye uzatmaktan zevk alırlar. Bir nevi ruhunun okşanmasına duydukları ihtiyaçtandır bu sorular. Tabii arkadan gelen soru da “Hangi özelliklerimi seviyorsun?” benzeri bir şey olur genelde. İşte bu demek oluyor ki onu diğer kadınlardan ayırt eden taraflarını söze dökmeniz sayesinde “biricik” olduğu hissini yaşatarak sizi diğer kadınlardan kıskanma olasılığını en aza indirebilirsiniz!

“Tutun beni her an aklım kayabilir”

Her arkadaş toplantısında sohbeti çapkınlık konusuna getirip bunu bir aldatma değil de sanki sevimli bir şeymiş gibi anlatmaktan imtina etmeyen erkekler; kusura bakmayın ama eşinizin kıskanç ve öfke dolu bakışlarından sizi biz bile kurtaramayız bu hataya düştüğünüzde.

Sürekli olarak “her türlü teklife açığım her an aklım başkasına kayabilir” mesajı verdiğinizin farkında değil misiniz? Derhal bu huyunuzu terk edin ve çevrenizde eşini aldattığını bildiğiniz erkekler varsa onların hikayelerini onaylamadığınızı vurgulayarak anlatın eşinize.

Yanınızda eşiniz varken çevrenizdeki kadınlarla hemen flört ediyor pozuna girmekten de kaçının.

“Asayiş berkemal!”

Kıskanç eşinin “neredesin?” “kimlesin?” “ne zaman geleceksin?” gibi kontrol telefonlarından bıkan erkekler! Şikayet edeceğinize eşinizi buna zorlayacak sebebi ortadan kaldırmayı denesenize! O sormadan nerede kimlerle olduğunuzu ne zaman döneceğinizi söyleyin. Tabii bunu komutanına ezberden sıralayan bir asker gibi değil sıradan sohbet cümlelerinin arasına sıkıştırarak yapın. Zira ezberlenmiş gibi sıralamanız da zın içini rahatlatmaya yetmez. “Bu işte bir iş var” diye huylanmasına engel olamazsınız.

tutmaya çalışın. Eğer bu duyguyla baş etmek mümkün görünmüyorsa ilişki terapistinden yardım alın

Zararlı arkadaşlar listesi

Her programınıza eşinizi dahil etmek istemeyebilirsiniz elbette. Sadece erkek arkadaşlarınızla birlikte olmak isteyebilirsiniz. Ya da kadınlı erkekli arkadaş grubunuzla eşiniz olmadan da plan yapabilirsiniz. Ama her seferinde zın kıskançlık krizlerine girip arıza çıkarmasından dolayı kavga etmek yerine sorunu steril bir şekilde çözmeye çalışın. Mesela zı arkadaşlarınızla tanıştırın. Zaman zaman hep birlikte aktivitelerde bulunarak kız arkadaşlarınızın zararlı olmadığını erkek arkadaşlarınızın da sizin aklınızı muzır işlere kaydıracak cinsten insanlar olmadıklarını ona gösterin. Hatta zaman zaman evde arkadaşlarınızla ilgili meseleleri eşinize de anlatın ki o da kendini arkadaşlarınıza yakın hissederek onları “zararlılar” listesinden çıkarsın.

Kaybetme korkusu

Hem siz kıskançlık krizleriyle eşinize hayatı zindan edin hem de onun sizi kıskanmasından şikayet edin… Bu hiç adil değil! Önce kendi duygularınızı kontrol altına almayı öğrenseniz hiç fena olmaz.

Kıskançlık sahip olduklarını koruma isteğinden kaynaklanan bir tür korkudur aslında. Sahip olduğunuz şey “birbiriniz” ise kaybetme korkusu yaşamak sevgiyi dinamik tutmak için biraz gereklidir. Ama bu korkuyu hastalık derecesinde içinizde büyüterek karşılıklı olarak birbiriniz için hayatı zorlaştırmaktansa kontrolü elinizde

 

 

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,480 saniyede oluşturuldu.