Kolay ve Sağlıklı Zayıflama

Kolay ve Sağlıklı Zayıflama
Bugünkü modern tıp bilgisi artık kesin olarak kabul etmektedir ki, doğru ve sağlıklı bir zayıflama, ancak bir yandan alınan kalorilerin kısıtlanması, bir yandan da jimnastik ve yürüyüşler gibi günlük faaliyetler, dolayısıyla kalori sarfiyatını artırmakla mümkündür.

Yapılan çalışmalar ve araştırmalar göstermiştir ki, haftada yarım veya en çok bir kilodan fazla zayıflama hatalıdır ve çok zararlıdır. Hızlı zayıflamanın sakıncalarından kurtulmak için yavaş, kerte kerte zayıflamayı prensip olarak kabul etmek gerekir. Haftada yarım kilo, ayda iki kilo, dört ayda sekiz kilo eder. Bunu, zararsız olarak haftada bir kilo ya da çıkarabiliriz. Böylece ayda dört, dört ayda 16 kilo eder. Böylece, anormal derecede şişman olan bir kişi dahi, birkaç ay gibi belirli bir süre içinde normal kilo ya dönmüş olur.

Bu Nasıl Sağlanır?

Aslında, bu güç olmayan, büyük bir yoksunluk veya kısıtlamayı gerektirmeyen, aksine çok basit bir za­yıflama rejimidir. Bu rejim iki yönlüdür. Herbir yön, haftada yarım kilo vermeyi öngörmektedir, iki yön bir­likte uygulandığında haftada bir kilo vermek mümkün olmaktadır. Bunlar A) Kısıtlama, B) Harcama, yöntem leridir.

A) Kısıtlama Yöntemi:
Yenilen yemeklerin ve içilen içeceklerin kısmen azaltılmasına dayanan, olağan ve kolayca zayıflama yöntemi dir. Genel olarak bütün besinlerden ölçülü yemek, aynı zamanda özellikle kalorileri yüksek, yağlı ve şişmanlatıcı gıdalardan mümkün olduğu kadar az yemekle bu rejimi uygulamak mümkündür. Böylece, vücut yeterli protein ile gerekli vitaminleri ve mineralleri alacak ve azar azar zayıflayacaktır. Bu yöntem büyük bir kısıtlama gerektirmediğinden, istendiği kadar uzun süre uygulanabileceğinden ve başarılı sonuçlar verdiğinden, en uygun rejim olarak kabul edilmektedir. Burada esas amaç, kişiyi şişman olmasına neden olan günlük yiyecek ve içeceklerden ve bunların verdikleri kalorilerden günde 250 ile 500 kalori daha az almasını sağ­lamaktır.

Böylece günde 250 kalori haftada 1750 kalori eder, bu da haftada 250 gram zayıflamak demektir. Eğer günde 500 kalori daha az alınırsa, haftada (500X7 = 3500) kalori eder ki, bu da haftada yarım kilo zayıflamak demektir. Şu halde, bizim Önerimize göre, günde ortalama 2400 veya 2500 kalori alan bir kişiyi, günde yalnız 500 kaloriyi kısıtlamaya davet etmektir. Diğer bir deyimle, günlük alıştığı yiyecek ve içecekler den % 20 veya % 25 kısıtlayıp daha az yiyecek ve içecektir. Bu da, kolay ve hiç de zor olmayan bir rejimdir. Zayıflamaya kararlı bir kişi, kalori değerleri yüksek olan yiyecek ve içecekleri, özellikle yağ ve yağlı besinleri azaltarak, doyuran ve fakat kalori değerleri daha az olanlardan nispeten daha fazla yemeli ve fakat bunlar da da ölçüyü kaçırmamalı. Aksi takdirde, zayıflama yerine kilo alınır.

Kalorisi yüksek ve kolayca şişmanlatan gıdalar arasında ekmek, makarna, börek, mantı ve diğer undan yapılmış hamur yemekleri ve hamur tatlıları, pastaları; çikolatayı ve şekerli besinleri özellikle sayabiliriz. Japonların şişman olmamalarına neden, mutfaklarına üç beyaz hemen hemen girmez. Bunlar, Un, Yağ ve Şeker‘dir.

Bu rejimin, diğer rejimlere göre, bir üstünlüğü vardır. O da, kilo verip zayıfladıktan sonra tekrar şişmanlamak olasılığı çok azdır. Kısa zamanda ve hızlı zayıflamada gösterilen olağanüstü çaba, genellikle kısa süreli olmaktadır. Zira, fazla mahrumiyet. ve kısıntı bir gün iradeyi zayıflatmakta ve tekrar eski alışkanlıklara dönülmektedir. Böylece, verilen kilolar tekrar alınmaktadır. Sık sık kilo alıp vermenin, ne kadar zararlı olduğuna daha önce de temas etmiştik. Buna rağmen, maalesef, kısa zamanda zayıfla­yanların tekrar şişmanladıklarını sık sık görmekteyiz. Kilo vermek deyince akla ilk gelen, yiyecek ve içeceklere bir makul sınır konmasıdır. Ama rejim, aç kalmak değildir.

Yukarıda izah ettiğimiz gibi, aç kalarak kilo verme yi deneyenler, ya bu yüzden sağlıklarını kaybederler, ya da rejime dayanabilme uğruna sinirleri bozulur. Önemli olan, sistemli beden hareketleri veya yürüyüşlerle desteklenen, kişiyi aç bırakmayan bir rejim olmalıdır ki, bizim önerdiğimiz rejim de budur. Günlük alınmakta olan 2000 veya 2500 kaloriden 500 kalorilik bir azaltma (yani % 20 ile % 25 oranında bir kısıtlama) öngörülmektedir ve aynı zamanda sabahları 5-10 dakikalık bir jimnastik hareketleri ile çok yararlı olan yürüyüşler tav siye edilmektedir. Bunların ayrıntılarına ileride değineceğiz.

Bir zamanlar ilaçlarla zayıflama, özellikle hanımlarımızda, moda haline gelmişti. Bunlar arasında, iştah kesiciler, idrar söktürücüler ve peklik gidericiler yer alıyordu. Ancak, zamanla bunların yarardan çok zararlı oldukları ve sinir sistemini bozdukları görülerek, günümüzde hemen hemen terk edilmişlerdir. Diğer taraftan birçok bu tür zayıflatıcı ilaçların özellikle sinir sistemi üzerine yaptıkları zararlar dikkate alınarak, bunların üretimleri ve satışları Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır. Bugünkü görüşlere göre, sağlığı bozmadan zayıflatıcı bir ilaç mevcut değildir. İdrar söktürücü ilaçlar, terletici sıcak banyolar sadece vücutta su kaybına neden olur. Bunun da zayıflama ile hiçbir ilgisi yok tur. Çünkü bir müddet sonra, vücut yitirdiği suyu yine tutar. Hamam ve saunalardan sağlanan kilo vermeler de böyledir. Kaybolan kiloların büyük kısmı sudur ve bu da sonradan yine alınır. Şu halde, hamamlar ve sauna, hareket ve kan dolaşımı açılarından yararlı, zayıflama açısından verdiği sevinç, geçicidir, idrar söktürücü ilaçlarla ilgili bir husus da, bunların sürekli alındığında böbreklerin etkilendiği kanıtlanmıştır.

B) Harcama Yöntemi :
Kolay ve sağlıklı zayıflama rejiminin ikinci yöntemi de harcamadır. Bunda amaç, günlük kalori (enerji) sarfiyatını artırmaktır. Bu da kişinin yaşına ve sağlık durumuna göre düzenlenmelidir. Önce, her sabah kalktıktan sonra 5 veya 10 dakika el, kol ve bacak hareketleri yapmak. 7-8 saatlik bir uykudan sonra böyle bir jimnastik yalnız kalori sarfetmek değil, kalp, damar, ciğerler, kaslar, kısaca sağlıklı yaşam açısından da çok yararlıdır. Bunun yanı sıra, gündüzleri işe veya göreve giderken yürüyerek gidilmelidir. Şayet görev yeri uzak ve geç kalma olasılığı varsa, görevden dönerken yürüyerek evinize gelin. Veya hiç değilse, yolun yarısını yürüyerek yarısını da bir araçla gidin veya gelin.

Enerji (kalori) sarfiyatını artırıcı birçok metot önerilmiştir. Ancak, çeşitli nedenlerden dolayı, herkes her tür sporu yapamaz. Bu nedenle, bizce en uygun iki metot vardır, herkese ve her yaşa göre. Bunlar sabah jimnastiği ve yürüyüşleridir.

Akşamları yarım saat kadar erken yatmanın ve sabahları da yarım saat erken kalkmanın büyük yararı vardır sağlık açısından. Birincisi, kalkarken 5-10 dakikalık bir jimnastik hareketi ki, bunun yararlarını söylemiştik. Sabah jimnastiğinden amacımız, el, kol ile yanlara ve öne, arkaya doğru eğilme hareketleridir. Bu hareketler, dediğimiz gibi, bütün gece dinlenme halinde olan kasların zinde olmalarını ve ayrıca, kan dolaşımını hızlandırır, günün çalış­malarına hazırlık yapar. Kuşkusuz bir miktar kalori de bu arada harcanır. İkincisi ise, kahvaltı açısındandır. Öğünler kısmında da belirttiğimiz gibi, sabah kahvaltısı çok yararlı, önemli ve gereklidir. Sabah kahvaltısı ayak üstü birkaç lokma atıştırmakla olmaz ve yanlıştır. Kahvaltı kesinlikle oturarak ve rahat yapılmalıdır. Bu husus iki yönden önemlidir. Birincisi 7-8 saatlik bir uykudan ve en az 400-500 kalori harcamadan sonra bu süre zarfında mide ve bağırsakların boşalan büyük bir kısmını doldurmak gerekir. Bunları öğlen yemeğine kadar boş bırakmak ve bu organların boşa çalışmaları yanlıştır. Bu organlar devamlı olarak ve fakat değişik oranlarda hareket halindedirler. Böylece, uzun bir açlıktan sonra depoyu doldurmak gereklidir. îkincisi ise, günün mesleki faaliyetini daha iyi ve daha verimli bir şekilde yapabilmek için mide esaslı bir şekilde doldurulmalıdır.

Yürüyüşler :
Sağlıklı bir zayıflama, ancak bir taraftan rejim diğer taraftan da sabah jimnastiği ve günlük yürüyüşlerle mümkündür. Yoksa, yalnız birkaç gün aç kalmakla sağlanmaz. Günlük yürüyüşler için, diğer spor hareketlerin de olduğu gibi, kişinin yaşı söz konusu değildir. Böylece, her yaşta ve her yerde yapılabilen bir spordur yürüyüşler. Bugünkü tıp biliminde görüşler çok değişmiştir. Bugün kalp krizi ve hatta kalp ameliyatı geçirmiş hastalara da yürüyüşler önerilmektedir. Şu halde, bugünkü görüşlere göre yürüyüşler her yaşın sporudur.

Açık Havada Yürüyüşler Neler Sağlar?
* Yaşam için gerekli olan oksijenin yeterince alınmasını sağlar.
* Vücudun dinç ve zinde kalmasına yardımcı olur. Karın kasları kuvvetlenir ve bağırsaklar daha düzenli çalışır, pekliği önler.
* İnsanın fikren dinlenmesine, geceleri daha rahat uyumasına, sinirlerin sükun ve huzur bulmasına yardım eder. Böylece, yürüyüş uykusuzluğun, sinir gerginliğinin en iyi tedavi metodudur.
* Nihayet, düz bir yolda sıkı bir yürüyüş ile insan bir saatte 200 kalori harcar.

Şu halde, günde bir, mümkün olursa iki saatlik bir yürüyüş, hem sağlığımıza yararlı olur ve hem de amacımız olan günlük 500 kalorinin harcanmasına neden olur ki, bu da, haftada yarım, ayda iki kilo zayıflamayı sağlar.

Yürüyüşlerle ilgili olarak, son zamanlarda, Dünya Sağlık Örgütü nün bir araştırması ve bununla ilgili bir yayın yer almıştır. Buna göre, sağlığı kaybetmenin en önemli nedenlerinden birinin egzersiz yapmamak olduğu belirlenmişti!, Bunun için örgütçe, yürüyüş ve koşu yapmanın çok faydalı olduğu ögütlenmektedir. Yürüyüş için de en uygun şeklin, sabah ve akşam evden işe ve işten eve yürüyerek gidip gelmek olduğu önerilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütünün bu önerisi, bizim görüş ve prensiplerimize de çok uygun düşmektedir. Vakit yetersizliğinden, yürüyerek işe gidip gelinemez ise, hiç değilse biri yapılmalıdır.

Kalori harcama ile ilgili bazı enteresan bilgiler sunalım şimdi:

1 saat hızlı yürümekle 200 kalori harcanır. 1 saat yavaş yol yürümek veya 20 saat ayakta durmakla 100 kalori harcanır.
1 saat bisiklete binmekle 250 kalori harcanır.
1 saat koşmakla 800 kalori harcanır.
1 saat hızlı koşmakla 850-900 kalori harcanır.
1 saat dağa tırmanmakla 700-750 kalori harcanır. Yarım saat koşmakla 350-400 kalori harcanır.
2 saat çamaşır yıkamakla 150-200 kalori harcanır.
3 saat elle çamaşır yıkamakla 300 kalori harcanır.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,450 saniyede oluşturuldu.