Konservatuarı kazanamayan üzülmesin!

Medya, sanat ve tasarım dünyasındaki gelişmelerle birlikte Avrupa üniversitelerinde birçok ilginç bölüm açılıyor. İşte Türkiye’den de öğrenci kabul eden ve dünyada büyük ilgi gören sanat okulları…

Tasarım, konservatuar, medya gibi bölümlerde bazen sınavlar bazen de kontenjanlar sanat okumak isteyenler için zorlayıcı olabiliyor. Üstelik 1-2 saatlik sınavda heyecan, stres ya da başka sebeplerden yeteneklerinizi göstermek her zaman mümkün olmayabilir. Konservatuarı kazanamayanlar üzülmesin. Gelişen medya, sanat ve tasarım dünyası ile birlikte Avrupa’daki üniversitelerde birçok ilginç bölümler açılıyor.

Lüks yönetimi, medya ve eğlence yönetimi, uluslararası müzik yönetimi, görsel sanatlar, mücevher tasarımı, animasyon ve video medya tasarımı, makyaj artistleri, saç stilistleri, imaj danışmanları, kültürel deneyim tasarımı ve yönetimi, moda tasarımının yanı sıra, ayakkabı tasarım ve aksesuarları, moda ticareti ve yönetimi, moda – ayakkabı tasarım yönetimi, moda firma yönetimi, çanta ve aksesuar tasarım, sanat ve moda, otomobil tasarımı, kurumsal kimlik tasarımı bu ilginç bölümlerden bazıları.

Global Vizyon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’ndan Güler Taylan, Türkiye’den de öğrenci kabul eden ve dünyada büyük ilgi gören bu bölümler ile ilgili bilgi verdi. İşte birçoğunda yaz okulu da olan sanat okullarından bazıları…

Inholland UniversityEğitim:
Nerede: Alkmaar, Diemen, Delft, The Hague, Haarlem, Rotterdam/ Hollanda
 Inholland, birçok meslek alanını kapsayan ve uluslararası öğrenciler için hazırlanmış çok sayıda lisans ve lisansüstü program sunuyor. Programları arasında öğretim dili İngilizce olan 12 lisans programı mevcut. Yabancı öğrenciler için Hollandaca hazırlık eğitimi sunuluyor. Hazırlık eğitimi Eylül’den Temmuz’a kadar sürüyor. Diploma, İngilizce programlar için İngilizce yeterlik ve motivasyon mektubu isteniyor.
Yıllık ücret: 6.500 Euro (lisans ve lisansüstü)
Lisans programları: Medya ve Eğlence Yönetimi, Uluslararası Müzik Yönetimi…

International College of Music Hamburg
Nerede: Hamburg/ Almanya
Eğitim: Almanya’da konservatuara girmek için şahsen okulların giriş sınavına girmeniz gerekli. Bu sınavlarda Almanca mülakat yapılmakta olup çaldığınız enstrumanla performans gerçekleştiriyorsunuz. 25 yıldır öğrencilerine konservatuarlar için eğitim veren bu okul yoluyla hem Almanca öğrenip hem de konservatuar sınavlarına teorik ve pratik olarak hazırlanabilirsiniz. Başvuru için müzik çalışmalarınızdan iki örnek, CV ve okul diploması gerekiyor. Okul çevresindeki yurtlarda oda tipine göre değişkenlik gösteren aylık 190-230 Euro arası fiyatlarda kalabilirsiniz.
Yıllık ücret: 3.650 Euro. Yeni başlayan küçük öğrencilerin hazırlık ücreti ise 2.280 Euro.

Hanze University
Nerede: Groningen/ Hollanda
Eğitim: Hollanda’da öğrenci şehri Groningen’de yerleşik Hanze University’e bağlı pek çok sertifika, dil, lisans ve lisansüstü programlar mevcut.
Yıllık ücret: Lisans 3.810 Euro, lisansüstü iMBA programları 12.000 Euro, medya, resim ve senaryo alanlarında master programları ise 1.565 Euro.

Stenden Hogeschool
Nerede: Leeuvarden/ Hollanda. Tayland, Katar, Bali ve Güney Afrika’da da kampüsleri var.
Eğitim: Turizm, medya, film, lojistik, işletme, yönetim, finans gibi alanlarda uluslar arası çapta eğitim veriliyor.
Yılık ücret: 9.500 Euro.

Scuola Leonardo da Vinci
Nerede: Florence, Rome, Milan, Siena/ İtalya
Eğitim: İtalyan devlet üniversiteleri yabancı öğrenciler için Eylül ayının ilk iki haftası süresince giriş testleri uygulayarak öğrenci alıyor. Güzel sanatlar bölümünde okumak isteyen öğrenciler öğrenim yılı öncesinde, temel İtalyanca ve çeşitli sanat dersi kursları görebiliyorlar. Burada İtalyanca kursa gidenler okula daha ileriki aylarda da başlayabilirler.
Yıllık ücret: Hiç İtalyanca bilmeyenler için 6 aylık üniversiteye hazırlık kurs fiyatı 3.705 Euro.

NABA-Nuova Accademia Di Belle Arti Milano
Nerede: Milano/ İtalya
Eğitim: Sanat liselerinden gelen öğrencilerin lisans programlarına kaydolduğu bu üniversitenin, yaz programlarında yabancı öğrenciler çoğunluktadır. Yaz programları, İngilizce programlar sunar. NABA’nın en büyük özelliği, düzenlediği seminer ve konferanslarıyla öğrencilerini önde gelen sanatçılarla tanıştırması, öğrencilerine staj veya işe yerleştirmede yardım sunan bir üniversite olmasıdır. NABA, lisans ve lisanüstü eğitimlerin yanı sıra PhD (doktora) imkanı da sunmaktadır. Lisans kabulde giriş sınavı yapılmaktadır. İtalyanca yeterlik ile diploma şartı aranır. Lisansüstünde İtalyanca veya İngilizce yeterlik ve diplomanın yanı sıra motivasyon mektubu ve portfolyo ister.
Lisans programları: (İngilizce) Görsel sanatlar, grafik tasarım ve sanat yönetmenliği, moda ve tekstil tasarımı, tiyatro tasarımı, medya dizayn
Lisansüstü programlar: (İngilizce) görsel sanatlar ve küratöryal çalışmalar, multimedya iletişim tasarımı, tekstil ve yeni malzeme tasarımı, peyzaj tasarımı, fotoğraf ve görsel tasarım, iç tasarım, sayısal çevre tasarımı
Yıllık ücret: 9.000 ile 12.000 Euro arasında değişiyor.

Lorenzo de Medici
Nerede: Floransa, Roma, Toskana/ İtalya
Eğitim: Lorenzo de Medici (LdM), İtalya’daki en büyük ve önde gelen uluslararası enstitülerden biridir. ABD yüksek eğitim sisteminin kalite gerekliliklerine uyan okulun akademik programları, ABD’de dahil olmak üzere dünyanın her yerinde tanınmaktadır.
Programlar: Güzel sanatlar, grafik tasarım, restorasyon, moda tasarım, iç tasarım, fotoğrafçılık, arkeoloji, aşçılık tasarımı ve mücevher tasarımı
Yıllık ücret: 13.260 Euro (Kısa dönemli pek çok sertifika programı daha uygun fiyatlara mevcut)

Florence University of Arts
Nerede: Floransa/ İtalya
Eğitim: Ders dili İngilizcedir. Sosyal bilimlerden, edebiyatın tüm alanlarına kadar pek çok farklı bölümün olduğu bu üniversite, İtalya’da yabancı öğrencilerin en rahat edeceği ve kolaylıkla kendilerine uygun bölümler bulabileceği bir eğitim kurumudur.
Programlar: Güzel sanatlar ve görsel sanatlar, yaşam bilimleri, çevre araştırmaları ve insan hizmetlerinde
Yıllık: 9.500 Euro. (farklı modüller farklı fiyatlar içeriyor)

Up To Date Fashion Academy
Nerede: Milano/ İtalya
Eğitim: Moda merkezi olan Milano’da yer alan Uptodate Fashion Academy’nin akademik kadrosu, stilistler, makyaj artistleri, saç stilistleri, fotoğrafçılar, imaj danışmanları ve diğer profesyonellerden oluşur. Öğrencileri bugünün moda dünyasının en iyileri arasındadır. Kadro, öğrencilere teknik bilginin en üst seviyesinde eğitim vermekte, en ünlü moda evlerinde staj imkanı sağlamaktadır. 5 aydan 1 yıla kadar akademik moda tasarım eğitimi sunmaktadır. Daha kısa dönemli isteğe bağlı kurslar da mevcuttur.
Yıllık ücret: İtalyanca ve İngilizce olarak verilen programlarda 1 yıllık harç bedeli 12.900 Euro.

Polimoda International Institute Fashion Design &Marketing
Nerede: Firenze- Floransa/ İtalya
Eğitim: Polimoda, dünyanın önde gelen moda okullarından birisidir. Hazırlık eğitiminden lisans ve lisansüstü yaz okullarına kadar modanın tüm açılarını inceleyen yüksek kaliteli eğitimler sunmaktadır. İngilizce sunulan programları arasında lisansta; Moda tasarım, ayakkabı tasarım ve aksesuarları; yüksek lisansta moda tasarım gelişimi, lüks yönetimi, moda ticareti ve yönetimi, moda ayakkabı tasarım yönetimi, moda firmaları yönetimi, lüks spa yönetimi, moda çanta ve aksesuar geliştirme tasarımı, sanat ve moda yer alır. İsteyen öğrenciler İtalyanca takviye dersleri alabilirler. Alımlarda, diploma, portfolyo, İngilizce yeterlik gibi şartlara dikkat edilmektedir.
Yıllık ücret: 7.000 Euro ile 14.000 Euro arasında değişiyor.

Domus Academy
Nerede: Milano/İtalya
Eğitim: Pek çok tasarım bölümünü içinde barındıran Domus Academy, alanında isim yapmış en iyi okuldur. Pek çok üniversite ile anlaşması mevcuttur. İngilizce yüksek lisans bölümleri arasında; aksesuar tasarım, iş tasarımı, otomobil tasarımı, moda tasarımı, etkileşim tasarımı, iç tasarım, ürün tasarımı, kent yönetimi ve mimari tasarım, kültürel deneyim tasarımı ve yönetimi yer alır. Okul, kısa dönem ve yaz dönemi kursları da düzenlemektedir. Programlar Ocak ayında başlamaktadır. Son başvuru tarihi 30 Kasım’dır. Başvuru formu, motivasyon mektubu, diploma, referans mektubu, CV ve portfolyo istenmektedir.
Yıllık ücret: 17.000 Euro + yüzde 20 KDV

Instituto Superiore di Design Di Nipoli
Nerede: Napoli/ İtalya
Eğitim: Grafik tasarımı, moda tasarım, medya tasarımı, animasyon ve video medya dizayn, 3 senelik bölümler olup eğitim dili İtalyancadır. Grafik tasarım, kurumsal kimlik, web tasarımı, video tasarımı, 2D animasyon bölümlerini 1 sene okumak mümkün olup bölüm dilleri İngilizce ve İtalyanca’dır. Grafik tasarımı ve web tasarımı bölümlerinin yaz okulları da mevcuttur. Medya tasarımı, moda tasarım ve grafik tasarımı alanlarında master imkanı vardır; bölümlerin eğitim dili İngilizce ve İtalyancadır. Okul, kayıt veren yabancı öğrencilere yoğun İtalyanca kursu vererek bölüme hazırlamaktadır. Başvuruda portfölyo, CV ve diploma gerekmektedir. Transfer imkanı mevcuttur. Son başvuru tarihi 5 Eylül’dür.
Yıllık ücret: 6.000 Euro (lisans), 8.000 Euro (lisansüstü)

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,567 saniyede oluşturuldu.