Korkmadan iş kurmak!

Afgan_kadinlariAfganistan’da Taliban tehdidine rağmen kendi işlerini kuran kadınlar istihdam yaratarak kadınların sosyal yaşama katılması konusunda destek sağlıyor.

Yanlarında erkek olmadan dışarı çıkmalarına bile izin verilmeyen Afgan kadınları, Taliban tehdidine rağmen kendi işlerini kuruyor. Taliban rejimin ardından yeniden yapılanan ülkede kadınlar kurdukları işlerle, kadınlara iş olanakları sağlıyor.

Mülteci olarak yurtdışında yaşamalarının ardından ülkelerine geri dönen Aziza Mohmmand ve Lisa Mutaharek kurdukları şirketlerle, istihdam yaratarak, kadınların sosyal yaşama katılması konusunda destek sağlıyor. Muska Top ve Deri Şirketini kurarak Taliban rejimi ile okula gitmesine izin verilmeyen kızlara olanak sağlamayı amaçlayan Aziza Mohmmand, mülteci olarak yaşadığı İran’dan Afganistan’a döndüğünde kadınlara iş olanakları sağlamak ve evlerine ekmek götürmeleri sağlamak için proje üretti. Mohmmand, “Kabil’de bir markette top alan bir çocuk gördüm. ‘Satıyor musun’ dedim. ‘Evet’ dedi. ‘Kendin için mi yaptın’ dedim, ‘Evet’ dedi. İran’da mülteci iken bunun nasıl yapıldığını öğrendim. Şimdi ise top için hammaddeyi Pakistan’dan alıyor, burada dikiyor ve burada satıyorum. İster ulusal ister uluslararası pazar olsun, herkes topu olsun ister. Futbol için voleybol için fark etmez. Herkesin büyürken bir topu olur” diye konuştu.

Kadınlar evden çalışıyor

Aziza Mohmmand’ın bütün çalışanları topları evde dikiyor. Kadın çalışanlar işlerini evden yürütürken, aynı zamanda yaşamlarını geçindirecek parayı da kazanabiliyor. Afganistan’ın ilk top atölyesini kuran Aziza, “İş için başvuran kadınlardan, evde çalışırken 18 yaşın altındaki çocuklarını çalıştırmayacaklarına dair kağıt imzalamalarını istiyoruz. Çünkü çocuklar okula gitmeli ve aileler onlara bakmakla yükümlü” dedi. Mohmmand “İş eğer doğru yapılmamışsa, topu tekrar dikmek zorunda kalıyoruz. Bu da iş ve zaman kaybı demek. Dikilen her top için bir doların altında ücret ödüyoruz. Bazen evlere işin doğru yapılıp yapılmadığını ya da çocuk çalıştırılıp çalıştırılmadığını kontrol etmek amacıyla birini gönderiyoruz. Eğer söylenenleri doğru yapıyorlarsa, onları ödüllendiriyoruz. Mesela bizimle 5 sene önce çalışmaya başlayan bir kız var. İşe başladığında koşulları çok kötüydü. Bizimle çalışmaya başladıktan sonra kendi hesabı oldu. Ailesine destek olmaya ve kardeşlerine bir şeyler almaya başladı” dedi.

Amacının ülkesindeki kadınlara yardım etmek olduğunu söyleyen Mohmmand, “Çünkü burada çok sayıda öksüz ve dul var. Eğer yeterince geliriniz varsa, evde şiddete maruz kalmıyorsunuz. İşte barış budur” şeklinde konuştu.

Afganistan’ı yeniden inşa ediyor

Nuristan bölgesinde yapım şirketi kuran 28 yaşındaki Lisa Mutaharek ise Taliban tehdidine rağmen işini yapmaya devam ediyor. Taliban’ın devrilmesinden sonra yapım şirketi kurarak Afgan kadınlarının Afganistan’ın yeniden inşasında ne kadar önemli rol oynadıklarını kanıtlayan Mutaharek, “Ülkemi çok seviyorum, Afganistan’ın gelişmesini istiyorum. İşe yapım şirketi kurarak başlamamın sebebi bu. İş yaşamında kadın olmak gibi pek çok sorunumuz var. Güvenlik konusunda da sorunlar yaşıyoruz. Çünkü bu toplum İslami ve geleneksel bir yapıda. İnsanlar kadınların erkeklerle yan yana iş yapabileceğine inanmıyor.

Lisa’nın şirketi Afganistan’ın yeniden yapılanması için çalışan ISAF Yapı takımı ile birlikte çalışıyor ve Nuristan, Nangarhar ve Kunar’da yol, kanal ve çeşitli
okulların denetimini sağlıyor. “Bu beni çok mutlu ediyor. Bu okulu yeniden inşa etme şansım olduğu için çok mutluyum. Mutluluğum birkaç nedenden. Birincisi kız öğrenciler bu okula gelerek ileride üniversiteye gidebilir, doktor mühendis olabilir. İkincisi ise ülkemiz yeniden yapılanıyor. Daha önce bu bölgede lisemiz yoktu” diyen Lisa, yaptıkları nedeni ile Taliban’dan ölüm tehditleri aldığına dikkat çekiyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,485 saniyede oluşturuldu.