Kriz İngilizceye yaradı

dil_okuluEkonomik krizden kaçan yabancı eğitimciler Türkiye’ye geliyor. Başvuru sayısı artarken gelen eğitimcilerin kalitesinde de artış gözleniyor.

Yabancı dil eğitimi verilen kurumlara önceden az sayıda ve kalitesiz yabancı öğretmen başvururken dünya genelinde yaşanan ekonomik kriz sonucu, son dönemde, doktora yapmış çok sayıda öğretmen Türkiye’ye gelmek için adeta kuyruğa giriyor. Bu da dil öğrenmek isteyenler için yurt dışına gitmeden kaliteli yabancı dil eğitimi alma fırsatını artırıyor.

Deulcom International Yönetim Kurulu Başkanı Baybars Altuntaş, dünya genelinde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle işsizliğin arttığını belirterek, bunun krizin etkilerinin derinden hissedildiği ABD ve İngiltere’de daha yoğun yaşandığına dikkati çekti. Kriz ve işsizlik nedeniyle pek çok sektörde alışılmadık durumlar yaşandığını kaydeden Altuntaş, ”Yabancı dil öğrenim sektörü de böyle bir durumu yaşıyor. 20 yıldır bu sektördeyiz, ilk kez bu kadar yüksek oranda ve kalitede yabancı öğretmenin Türkiye’de çalışmak istediğine şahit olduk” dedi.

Eskiden Türkiye’ye gelecek yabancı öğretmenlerin uçak biletlerini alıp yol harçlığını kendilerinin gönderdiğini ifade eden Altuntaş, ”Şimdi ise kendileri atlayıp geliyor, iş görüşmelerini bizzat yapmak istiyorlar. Geçmiş yıllarda 1 aylık duyurumuza 20-30 başvuru olurken şu anda 200 dilekçe sırada bekliyor” diye konuştu.

Öğretmen kalitesi de artıyor

Baybars Altuntaş, yalnızca sayının değil kalitenin de arttığını belirterek, ”Eskiden yurt dışında artık hiç bir yerde iş bulamamış kalitedeki öğretmenler başvururken şu anda çok iyi kariyere sahip, kaliteli ve doktora düzeyindeki adaylar başvuruyor” dedi. Türkiye’de yabancı dil öğrenmenin çok kolaylaştığını ifade eden Altuntaş, şöyle konuştu: ”Yabancı dil öğrenmek için artık İngiltere’ye gitmeye gerek kalmayacak, çünkü Londra’daki öğretmenler ayağımıza geldi. Bu rağbet sektör açısından çok olumlu. Yabancı dil öğrenim sektörü Türkiye’de kendisini zaten kanıtlamış durumda. Çok daha profesyonel ve kaliteli öğretmenlerin gelmesi sektörün gelişimi için önemli bir adım olacak.”

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,468 saniyede oluşturuldu.