Krizde İşsiz Kalan Baba Çocuk Bakıyor…

ABD’de işsizlik 25 yılın en yüksek seviyesine çıktı ve kriz daha çok erkekleri işsiz bıraktı. 1 milyonu aşkın ailede kadınlar çalışırken işsiz kalan erkekler evde çocuk bakmaya başladı.

baba-cocukDünyanın en büyük ekonomisi ABD’de işsizlik oranı yüzde 9.5 ile 25 yılın en yüksek seviyesine çıkarken, küresel kriz daha çok erkekleri vurdu. Ekonomik kriz nedeniyle işten çıkarılanların büyük bölümünü erkekler oluştururken, ABD’de 1 milyonu aşkın ailede ekmek parasını kadınların kazandığı belirtildi. Reuters, başta finans ve inşaat olmak üzere birçok sektörde işini kaybeden erkeklerin, evde çocuk bakarak, ‘babalığı’ yeniden keşfettiklerini yazdı.

Her 4 işsizden 3’ü erkek

ABD’de en büyük sorun olarak gösterilen işsizlik en fazla erkekleri vurdu. ABD’de işini kaybeden her 4 kişiden 3’ünü erkeklerden oluştuğuna dikkat çekilen haberde, eve kadınların ekmek getirdiği aile sayısının kriz ortamında ciddi oranda artış gösterdiği vurgulandı. Haberde, Amerikan Gelişme Merkezi verilerine göre, ABD’de kadının çalıştığı, erkeğin ise işsiz olduğu ve 18 yaşından küçük çocukları bulunan aile sayısının 1 milyonu geçtiği kaydedildi.

Bu yılın ilk 5 ayında çalışan kadınlar arasında eşleri işsiz olanların oranının yüzde 5.4 olarak gerçekleştiğine işaret edilen haberde, bu oranın 2007 yılının aynı döneminde yüzde 2.4 olduğu ifade edildi. Haberde, ekonomik kriz nedeniyle çalışan kadınlar arasında eşleri işsiz olanların sayısının son 2 yılda iki kattan fazla artış gösterdiğinin altıı çizildi.

Votka yerine süt içerler

Haberde, evde kalan babaların bu deneyimlerinin kitap yazarak aktarmaya çalıştıklarına da dikkat çekildi. Reuters’e konuşan eski bir Wall Street çalışanı Ron Mattocks, hedfe fon analisti olarak uzun yıllar çalıştığını, krizle birlikte işsiz kaldığını belirterek, şunları söyledi: “Aktif olarak iş arıyorum. Ama bu arada da eşim çalıştığı için çocuklara evde ben bakıyorum. Ayrıca, ‘Tatlı Süt: Bir Baba Votka Alamıyorsa Ne İçer’ adlı bir kitabımın çok yakında yayınlanmasını bekliyorum.”Amerikan aile yapısı değişiyor

“BABA Mesaisi: Evdeki Babalar, Ekmek Parası Kazanan Anneler ve Ortak Anne-Babalık Amerikan Ailesini Değiştiriyor” adlı kitabın yazarı Jeremy Smith ise, Reuters’e verdiği demeçte, “İşsiz babalar kendilerini yarı emekli olarak görüyorlar. Yeniden oyuna katılmadan önce aileleriyle daha fazla zaman geçirebilecekleri geçici bir dönem olduğunu düşünüyorlar” dedi.

İşsizlik 2010’un ikinci yarısında zirve yapacak

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, ülkede işsizliğin 2010 yılının ikinci yarısında zirveyi göreceğini belirterek, sosyal yardım ödeneklerinden artışa ihtiyaç olabileceğini söyledi. Geithner, ABC kanalında yayınlanan ‘Bu Hafta’ adlı programda, “Beyaz Saray yönetimi ile Kongre, bu yılın sonuna yaklaştıkça işsizlik konusuna çok daha dikkatli bakmalılar” dedi. Ekonomik daralmanın yavaşladığını söyleyen Geither, “Yapılan tahminlerde yılın ikinci yarısında pozitif büyüme görüleceği ve bu büyümenin önümüzdeki yıl da devam edeceği konusunda fikir birliği oluşmuş durumda. Ancak, hâlâ büyümenin ne kadar güçlü olacağı konusu belirsizliğini sürdürüyor” diye konuştu.

Payı yüzde 10

Beyaz Saray Ulusal Ekonomik Konseyi Direktörü Lawrence Summers ise ekonominin yılın ikinci yarısında büyümeye başlayacağına işaret ederek, işsizliğin ise bir süre daha ciddi bir sorun olacağını söyledi. Summers, NBC kanalında yaptığı konuşmada, ekonominin 6 ay önceki durumdan uzaklaştığına işaret ederek, “İşsizlik konusunda ise bunun etkisinin görülmesi biraz zaman alacak” dedi.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,377 saniyede oluşturuldu.