Kulak çubuğundaki 5 tehlike…

Kulak çubuğundaki 5 tehlike…
Kulağımızı temizlemek için kullandığımız kulak çubukları mantardan işitme kaybına birçok probleme yol açıyor. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdar Baylançiçek kulak çubuğunun zararlarını anlattı.
Kimilerimiz için kulak çubuğu vazgeçilmezdir.

En küçük bir kir, en küçük bir tıkanıklık nedeniyle düşünmeden hemen kulak Kulak çubuğundaki 5 tehlike...çubuğunu kullanırız. Ancak çoğunlukla kulak çubuğunun yol açacağı olası tehlikelerden habersiziz. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdar Baylançiçek, normalde kulak kepçesindeki kıvrımlı yerlerin temizlenmesi amacıyla üretilen kulak çubuklarının, kulak kanallarının içini temizlemek amacıyla bilinçsizce derinliklere sokularak temizlenmesi durumunda mantardan kulak zarında delinmeye, enfeksiyondan işitme kaybına dek birçok hastalığa yol açabileceğini belirterek uyarıyor.

Dış kulak yolunda çizik ya da zedelenme meydana geliyor
Özellikle yaz aylarında havuz, deniz ve duş esnasında suyla temas artarken; kulağını sık sık temizleme ihtiyacı hisseden ve kulak çubuğuyla karıştıran insanlar, dış kulak yolunda gözle görülmeyen bazı çiziklere, zedelenmelere yol açabiliyor. O zedelenmeler ve çatlaklar da kirli maddelerin dış kulak yolunda iltihaplanmasına neden olabiliyor. O nedenle kulak çubuğu kullanırken dikkat etmek gerekiyor.

Kirler daha da dibe itiliyorKulak çubuğundaki 5 tehlike...
Dış kulak yolu kahverengi bir salgı yapar, bu salgı dış kulak yolumuzu enfeksiyonlardan korur. Bu salgı normal şartlar altında dış kulak yolu tarafından dışarı atılıyor. Dışarı atılmasında problem olması durumunda ise bu salgı içeride birikebiliyor. Kulak çöpüyle o salgı temizlemeye çalışılırken dikkat edilmezse daha derinlere itilerek dış kulak yolunun tıkanmasına sebep olabiliyor.

İşitme kaybina yol açabiliyor
Kulak doğal yapısı gereği kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Kulak kirleri sanılanın aksine kulak için aslında faydalıdır. Kulak çubuğu ile bilinçsizce bu faydalı kirlere müdahalede bulunmak kulak tıkanıklıklarını hatta işitme kaybını beraberinde getirebiliyor.

Kulak zarinda delinme meydana gelebiliyorKulak çubuğundaki 5 tehlike...
Kulak zarı kulağın yaklaşık 2.5-3 santim ilerisinde yer alıyor. Ani ve aşırı basınç değişikliklerinin yanısıra, patlama, aşırı ses, travma, tokat atma ve darp gibi sebeplerle delinebilen kulak zarı, kulak çubuğu ve şişle kulağı kurcalama sonucunda da aynı sorunla karşı karşıya kalabiliyor. Bu nedenle özellikle havuz, deniz ve duştan sonra nazikçe kulağın nemini almak yeterli olur.

Mantara neden olabiliyor
Kulak çubukları normalde kulak kepçesindeki kıvrımlı yerlerin temizlenmesi amacıyla üretilmesine karşın, kulak kanallarının içini temizlemek için bilinçsizce derinliklere sokulması kulağın kendi kendini doğal yoldan temizleme mekanizmasını bozduğu gibi buşon denilen yapılar ortaya çıkar, su ile temasta ise mantar gelişimine neden olabilir. Dr. Serdar Baylançiçek “Kulak çubukları kulağımızda temizlik olarak sadece en dış kısmın nemini almak ya da kurulamak amaçlı kullanılabilir. Ama kulak kiri nedeniyle kulakta bir tıkanma olduğunda KBB uzmanı tarafından kirin temizlenmesi en doğrusudur” diyor.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 131 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,445 saniyede oluşturuldu.