Kurban etini, C vitamini yüksek sebzelerle tüketin…

Kurban etinin, kesildikten en az iki saat geçtikten sonra yenmesi ve etlerin C vitamini bakımından zengin sebze, salata ve meyveyle birlikte tüketilmesi öneriliyor.

Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, C vitamini içeren sebze ve meyvelerin etin bileşiminde bulunan yüksek miktardaki demirin emilimini artıracağını söyledi. Prof. Dr. İnanç, sebze ve meyve tüketilmesi ile Kurban Bayramı’nda ‘tek tür’ beslenmenin önüne geçileceğini ifade etti. Kurban etinin hayvan kesildikten 2 saat sonra tüketilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. İnanç, “Özellikle yaşlıların, kalp hastalarının, sindirim sistemi rahatsızlıkları olan bireylerin kurban etlerini hemen tüketmemesi gerekiyor. Etlerin haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle tüketilmesi de önemli.” dedi.

Etlerin doğrandığı bıçak ve tahtaların steril olması gerektiğine dikkat çeken İnanç, şu önerilerde bulundu: “Et pişirirken fazladan yağ koymayın. Izgara üzerinde pişirilen et, ateşe en az 15 santimetre uzaklıkta olmalı, ateşte fazla kalmamalı. Etleri saklarken küçük parçalara ayırın. Güvenilir buzdolabı poşetlerinde saklayın, kesinlikle renkli poşetlere koymayın. Eti derin dondurucuda veya dolapların buzluk kısmında saklayın. Kıyma ve kuşbaşı olarak kullanılacak etleri buzdolabının en üst rafında 0-2 derecede 1-2 gün saklayabilirsiniz

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,438 saniyede oluşturuldu.