Kuruyan Ciltlere Cilt Bakımı…

Kuruyan Ciltlere Cilt Bakımı…

Kuru ciltlerin en sevmediği mevsim olan kış ayları kapımızı çalmışken kuruyan ciltler için cilt bakım önerilerini sıraladık!

Cildimiz hepimizin hem koruyucu katmanı hem de görünen en önemli yeri olarak ilgiyi, bakımı ve doğru ürün kullanımını hak eden en önemli noktamızdır. Cildimize gereken özeni ve hassasiyeti göstermek adına doğru ürünleri kullanmalı ve özellikle kış aylarında cildimizin nem dengesini korumalıyız.

Özellikle kuru ciltlerin en sevmediği mevsim olan kış ayları kapımızı çalmışken kuruyan ciltlere cilt bakımı önerilerine ihtiyaç duyulacağını düşündük. O halde gelin kış aylarına yaklaşırken çatlaksız bir ciltle soğuk havaları atlatmak için neler yapılabilirmiş hep birlikte bakalım.

Kuru Ciltler İçin Hassas Bakım Şart

Kuru ciltler aynı zamanda hassas cilt olarak da tanımlanır. Hassas ciltlerin en önemli özelliği ise nemsiz kaldıklarında kuruma, çatlama, kabuklaşma ve pullanma gibi cilt rahatsızlıklarına oluşum hazırlamalarıdır. Böyle durumlarda ciltte yara açılmaya varan sonuçlarla karşılaşılabilir. Tam da bu sebepten ötürü mümkün olduğunda doğru nemlendirici kremler ve maskeler eşliğinde cildin nem dengesini sabitlemeniz gerekmektedir.

Kuru Ciltler İçin Nem Maskesi

• 1 adet yumurta sarısı
• 2 tatlı kaşığı zeytinyağı
• 2 tatlı kaşığı bal

Cam bir kâsenin içine bütün malzemeleri koyun. Tahta bir kaşık yardımı ile bütün malzemeleri karıştırın. Karışımınızı boyun bölgesi de dahil olmak üzere tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz. 15-20 dakika kadar maskeyi cildinizde beklettikten sonra yıkayarak nemlendirici krem kullanabilirsiniz.

Kuru Ciltlere Özel Yoğun Nem Maskesi

• 1 adet havuç
• 1 adet yumurta akı

Bir cam kâse içerisinde yumurta akını iyice çırpın. Başka bir kâsede havucu rendeleyin ve birbirine karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı cildinize sürün. Yarım saat bekledikten sonra ılık su yardımı ile cildinizi yıkayın.

Aşırı Kuru Cilt Tipleri İçin Nemlendirici Maske

• 1 adet muz
• 3 çay kaşığı bal
• 1 tatlı kaşığı yoğurt

Cam bir kap içerisinde muzu bir çatal yardımı ile ezin. Ardından balı ve yoğurdu ekleyerek krem kıvamına gelmesini sağlayın. Hazırladığınız karışımı 3 dakika dinlenmeye bırakın. Bu arada cildinizi ılık su ile yıkayıp kâğıt havlu ile kurulayın. Maskeyi cildinize uyguladıktan sonra 15 dakika bekletin. Sonrasında ılık su ile cildinizi temizleyin. Bu maske hem cildinizi nemlendirecek hem de cildinizi mikroplardan arındıracaktır. Bu maskeyi haftada 1 gün gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Şeftali Maskesi

• Papatya suyu
• 1 adet şeftali
• 1 çay kaşığı bal

1 adet şeftalinizin kabuklarını soyun. Ardından bir çatal yardımı ile ezdikten sonra bir miktar demlenmiş papatya suyunu şeftaliye ekleyin. Ardından bir kaşık balı da ekleyerek iyice karışmalarını sağlayın. Cildinize karışımı sürerek 15 dakika bekletin. Ardından ılık su ile yüzünü yıkayın ve nemlendirici kreminizi sürün. Bu işlemleri haftada 2 kez mutlaka tekrarlamanız gerekmektedir. Böylelikle cildinizin nem dengesini kontrol altında tutmuş olacaksınız.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 131 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,509 saniyede oluşturuldu.