Maaşına ortak arıyor!

Kimya mühendisliği son sınıf öğrencisi Tuba Tırın öyle bir projeyle Young Guns’a girdi ki ailesi bile planlarını anlayamıyor. Çünkü onun kariyeri maaşına ortak bularak büyümek üzerine kuruluTuba Tırın, doğrudan pazarlama alanında faaliyet gösteren Young Guns Türkiye ekibine yeni katıldı. Yaratıcı gençleri kabul eden bu şirkete girmek için uzun süredir üzerinde çalıştığı farklı bir proje geliştirmiş Tırın. Projeyi anlatmadan önce Tırın’ı biraz tanıyalım.

İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden bu yıl mezun oluyor Tırın. Daha önce mesleğiyle ilgili hem işletme hem de laboratuar deneyimi edinmek için staj yapmış. “Ama işin laboratuar bölümünü istemediğime emin oldum. Ben daha çok işletmecilikle uğraşıyordum” diyor. Girişimciliğin kanına girmesiyse başka bir hikaye…

Geçen yıl Girişimcilik Günleri adlı etkinliğe katılma kararı almış Tırın. Burada İnternet üzerinden gelir elde etmeyi amaçlayan bir proje yarışması düzenleniyormuş. Buraya sunduğu proje üçüncü olmuş. “Bir anda çevremdeki insanlar arttı. Beni teşvik edenler çok oldu. Ardından Webstar yarışmasına katıldım. Burada da ilk 20’ye girdim. Web’ten oyuncak pazarlanmasıyla ilgili bir proje geliştirmiştim” diye anlatıyor bu süreci.

“Ürün benim”
Artık bu tür yarışmalar Tuba’nın gündeminde ilk sırayı yer aldığından Young Guns’ın eleman ilanını da kaçırmamış elbette. Ancak bu bildiğimiz ilanlardan değil. Young Guns, Project House’un projesiyle yaratıcı gençleri ekibine katmak için bir yarışma düzenlemiş. Yarışmaya katılan gençlere, Cornetto, Alpella, Poweride markalarından biri ya da “kendin”i pazarlama projesi geliştirmeleri söylenmiş. Tırın da “kendin” seçeneği tercih etmiş. Ve bir kampanya başlatmış. Kampanya maasimaortakolun.com adlı siteden gerçekleşiyor. Tırın sistemi şöyle anlatıyor: “Daha önce arkadaşlarımla bunu uyguluyordum. Ve sistemin çok iyi işlediğini gördüm. Bana destek olan herkes maaşıma ortak olacak. Örneğin bloğumu hazırlamada yardım eden kişi maaşıma ortak olacak. Bu şekilde sistem büyüyecek. Şu anda 50 kişi var. Bu 50 kişi bana kariyerim boyunca farklı fikirler vererek destek olacaklar. Böylece beni işe alacak şirket, aslında çok ortaklı birini işe alacak. Bir kişiyle çalışacak ama onlarca farklı beyinden yararlanacak.”

Tırın’ın ortaklarına vaat ettiği kazancın dağılımı da farklı. İlk maaşını kendine ayırmış. Daha sonra, ilk 10 kişi bir maaşına ortak olacak. Tırın’ın hedeflerine göre maaşı asgari ücret seviyesindeyken 100 kişi ortak olabilecek, 500 kişi ortak olduğunda şef-müdür seviyesine ulaşmış olacak, bin kişi üye olduğunda yönetici asistan düzeyi bir pozisyonda olacak, beş bin kişi ortak olduğunda yöneticiliğe yükselecek ve 10 bin kişi olunca da CEO düzeyine varmış olacak.

Bunları o kadar kendine ve projesine inanarak anlatıyor ki Yonug Guns’ta mülakat aşamasını da geçip başarılı olmuş. “Şu anda bile 50 üyeden öyle fikirler geliyor ki bence hazine değerinde. Bir pazarlama şirketi için bu türden bir kaynak çok değerli. Maaşımdan ortaklarıma vereceğim küçük miktarlar hem onlara katkı sağlayacak hem bana hem de çalıştığım şirkete. Bu nedenle girdiğim şirkette hızla yükseleceğime eminim. Young Guns’ta en çok iki yıl sonra müdür olacağım” diyor Tırın. Bu kaynak sayesinde gireceği şirketin sosyal medya danışmanı olacağını da belirtiyor .

“Aileme çok zor anlattım”
Bu projeyi Young Guns elemelerinde anlatmam için 30 saat çalışmam gerekti. Bizi Maslak Sun Plaza’da 30 saatlik bir eğitim ve çalışma kampına aldılar. Orada başarılı oldum. Ama aileme neden 30 saatimi orada harcayacağımı anlatmak konusunda aynı derecede başarılı olamadım.

Çünkü onlar benim kimya mühendisi olacağımı düşünüyordu. Onlara maasimaortakolun.com’u anlatınca anlamadılar tabii. Bir kere neden böyle bir iş yapıyorum, neden maaşıma başkalarını ortak ediyorum diye merak ettiler. Sonra da, “zaten hep böyle anlaşılmaz işler yapmıştın” deyip, beni bana bıraktılar.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,467 saniyede oluşturuldu.