İşte size güzelliğe giden yolda 10 adım…

Özellikle biz çalışan kadınlar için sanırım makyaj artık yaşantımızın bir parçası. Gerçi yapılan piyasa araştırmaları gösteriyor ki Türkiye genelinde bakıldığında makya`ja pek de meraklı değiliz; kadınların yaklaşık %50’si makyaj ürünleri kullanıyor. Ama ben gene de özel bir toplantıya, özel bir geceye makyaj`sız katılacak kadın sayısının pek az olacağına inanıyorum. Genellikle kullanılan ürünler ise ruj, göz kalemi ve rimel olarak sıralanıyor. (Allık`sız sokağa çıkmayan ben için oldukça şaşırtıcı bir sonuç!)
Ekonomik yetersizlikten ve (hadi açık konuşalım) tembellikten kaynaklanan bir durum da var ki, o da makyaj`da doğru ürünleri kullanmamamız. Makyaj`ın 10 adımı olarak tanımladığımız rutini pek azımız yapıyoruz. Genellikle “rujumu süreyim, çıkayım” eğilimindeyiz. İşte size güzelliğe giden yolda 10 adım…

Aslında makyaj`a başlamadan önce yapmamız gereken çok önemli bir işlem var ki o da cilt bakımı. Unutmayın, bakımsız bir cildi en güzel makyaj bile kurtaramıyor. Cildinizin temizlenmesi, toniklenmesi ve nemlendirilmesinden oluşan bu ön hazırlık, yalnızca cildinizin daha iyi görünmesini sağlamakla kalmaz, kalıcı bir makyaj için mükemmel bir baz oluşturur.

1. Adım: Kusur Kapama:

Gözünüzün alt kısmına Kapatıcı Stiğinizi küçük noktalar halinde uygulayın. Yüzük parmağınızı kullanarak yumuşak hareketlerle yayın. Avon Kapatıcı Stiği cildinizdeki tüm lekeleri ve kusurları kapatmak için kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, sürdükten sonra görünmeyinceye kadar yaymak…

2. Adım: Fondöten
Doğru fondöten kullanımı nemlendirme ile başlar. Fondöten kullanmadan once cildinize mutlaka nemlendiricinizi sürünüz. Böylelikle fondötenin daha doğal ve kusursuz görünmesini sağlarsınız. Saç diplerinde ve çene çizgisinde fondötenin bir hat halinde kalmamasına dikkat edin. Eşit bir uygulama için fondöten süngerleri bayağı işe yarıyor ve sonuçta ellerinizin de kirlenmesini engelliyor.

Fondöten`de doğal cilt renginize yakın bir ton seçin. Yazın daha koyu bir ton seçmenizde fayda olabilir. Mükemmel fondöten gözle farkedilmemelidir. Çoğumuz cildimize kusursuz bir görünüm vermek için makyaj yaparız. Mükemmel bir cilt izlenimi vermek isteriz, mükemmel bir fondöten izlenimi değil! Fondöten`inizi, alın, burun, yanak ve çene üzerine birer damla sürün. Parmak uçlarınız veya bir sünger yardımıyla yayın. Nemli sünger, fondöten`inizin daha güçlü bir kapatma özelliğine sahip olmasını sağlar.

Ne kadar kapatma istediğiniz size kalmış. Daha çok kapatma için krem tipi, daha hafif kapatma özelliği için losyon tipi fondöten`ler yada renkli nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

3. Adım: Pudra

İsteğinize göre Avon’un Sıkıştırılmış veya Toz Pudra`larından bir tanesini, alnınızdan başlayıp burun ve yanaklarınıza ve daha sonra çenenize hafif bir tabaka halinde uygulayın. Pudra cilde mat bir görünüm verir ve yumuşak bir yüzey oluşturur. Böylece allık için hazır pürüzsüz bir doku sağlar.

4. Adım: Allık

Allık`ınızı, gözün altından yanağın merkezinden başlayarak saç çizgisine doğru yukarı ve dışa doğru hareketlerle yayın. Yayma işlemini parmak uçlarınız veya bir fırça yardımıyla yapın. Allık`ın daha doğal görünmesi için geniş uçlu bir fırça kullanmanız yararlı olacaktır.
Makyaj`ın Altın Kurallar-2

Güzelliğimize düşkün olsak da, makyaj`ın 10 adımı olarak tanımladığımız rutini pek azımız yapıyoruz. Genellikle “rujumu süreyim, çıkayım” eğilimindeyiz. Geçen hafta size güzelliğe giden yolda 10 adımı anlatmaya başlamıştık. Makyaj`ın ilk adımları olarak fondöten, pudra ve allık`tan bahsetmiştik. Şimdi de gözler ve dudaklarla devam edeceğiz.

Aslında makyaj`a başlamadan önce yapmamız gereken çok önemli bir işlem var ki o da cilt bakımı. Unutmayın, bakımsız bir cildi, en güzel makyaj bile kurtaramıyor. Cildinizin temizlenmesi, toniklenmesi ve nemlendirilmesinden oluşan bu ön hazırlık, yalnızca cildinizin daha iyi görünmesini sağlamakla kalmaz, kalıcı bir makyaj için mükemmel bir baz oluşturur.

5. Adım: Eyeliner

Göz kapaklarınızın üstüne eyeliner sürmek hem bakışınıza derinlik katar, hem de kirpiklerinizin daha uzun ve gür görünmesini sağlar. Düzgün eyeliner çekebilmek mükemmel sonuçlar doğuran bir beceridir ve becerinin sırrı eyeliner’i ince çekmektir. Titremesiz bir sürüş için dirseğinizi sert bir düzeye dayayarak kolunuzu destekleyin. Eyeliner’ı kirpik çizgisine, dış uçtan başlayarak uygulayın. Daha yumuşak bir görünüm için bu çizgiyi yayın. Eğer bir hata yapmışsanız, göz makyajınızı hemen silmeyin. Bir kulak pamuğuna fondöten`inizden damlatın ve fondöten`i hata yapılan bölgeye sürün. Böylece eyeliner’ınızı tekrarlamanız için alanınız açılmış olacak.

6. Adım: Gözfarı

Koyu renk olan göz farını eyelinerın üzerine, gözkapağının dış katından içeriye doğru uygulayın. Daha açık olan farı ise göz kapağının iç köşesinden başlayıp yukarı doğru devam ederek kaş altına uygulayın. İki rengi birbiriyle dikkatlice karıştırın.
Sürülen farın en fazla bozulma şekli zamanla göz kapağınızın üzerinde çizgiler ve kırıklar oluşturması şeklindedir. Eğer far doğrudan veya fondöten sürülmemiş cilt üzerine uygulanırsa, bu şekilde kırılmalar ve çizgilenmeler oluşur. Bunu engellemek için göz kapağınıza fondöten sürdükten sonra pudra uygulayın. Ayrıca pudra, cildinizden gelen yağı da kurutmayı sağlar. Pudray`ı göz kaleminizi sürdükten sonra uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Böylece kalemi matlaştırıp, sabitleştirebilirsiniz.

7. Adım: Rimel

Rimel`i önce üst kirpiklerinize, fırçayı yatay tutarak uygulayın. Fırçayı dikey tutun ve fırçanın sadece tepesini kullanarak alt kirpiklerinize uygulayın. Gerekiyorsa kısa kirpikleri fırçayla birbirinden ayırın.
Piyasada farklı kullanımlar için değişki ürünler bulunmakta. Daha uzun kirpikler için, daha dolgun kirpikler için, suya dayanıklı, vs. Suya Dayanıklı ürünlerden Avon’un Perfect Wear Mascara’sının suya %100 dayanıklı olduğunu da hatırlatalım.

8. Adım: Dudak Kalemi

Dudak Kalemi ile üst dudağın dış kenarına ortadan başlayarak düzgün bir çizgi çizin. Üst dudağın diğer kenarında da aynı işlemi tekrarlayın. Alt dudağın dış kenarına da bir köşeden diğerine düzgün bir çizgi çizin. Bu çerçeve ruj`unuza bariyer görevi görecek ve dudağınızın ruju emmesini engelleyecektir. Böylelikle ruj`un dudak çevresindeki kırışıklıklara dolarak kötü bir görüntü oluşturmasının önüne geçebilirsiniz.

9. Adım: Ruj

Kadınların en çok kullandıkları makyaj malzemesi ruj`dur. Bu hiç şaşırtıcı değil, çünkü ruj yüzünüzde anında bir fark yaratabilir.
Ruj`unuzu sürmeden önce mutlaka dudağınızın üzerindeki sertleşmiş kabukları temizleyin. Ruj`unuzu kalemle belirginleştirdiğiniz dudak çevresinin içine sürün. Dudak çevresine çizdiğiniz kalemi ve ruju dikkatlice karıştırarak dudak kaleminin gözü rahatsız edecek şekilde belirgin olmasına engel olun. Ruj`unuzu daha rahat sürebilmek için bir fırça kullanın. Ruj`u gereğinden fazla sürerseniz bulaşmasını ve çıkmasını hızlandırırsınız. Ruj`u sürdükten sonra bir mendille fazlasını alarak makyaj`ınızı tamamlayın. Unutmayın! Parlak ya da pastel tonu açık renkler dudakları vurgular ve daha büyük gösterirken, koyu ve mat tonlar dudakları daha küçük gösterir.

10. Adım: Oje

Makyaj`ınız tırnaklarınızı renklendirmeden tamamlanmış sayılmaz. Daha sağlıklı ve güçlü tırnaklar için tırnak cilanızı kullanmadan önce tırnaklarınıza bakım ürünleri uygulayın. Tırnak cilasının altına süreceğiniz tırnak koruyucu ürünler, hem ojenizin daha rahat sürülmesini, hem de daha kalıcı olmasını sağlar. Tırnak cilalarını mümkün olduğu kadar az dokunuşla, tırnak diplerinden uçlara doğru yayarak uygulayın. İki ya da üç kat uygulanmış oje bir tek kalın kata göre hem daha güzel görünür, hem de daha uzun ömürlü olur.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,334 saniyede oluşturuldu.