Masa başı çalışan diyeti…

İşine göre diyet önerileri…

Hayatımız iş yerinde geçiyor. Kimi zaman masadan hiç kalkmadan bir günü tüketiyoruz, kimi zamansa hiç oturmadan… Peki çalışma tarzınızın beslenme şekliniz üzerindeki etkisini biliyor muydunuz?

Tek tip diyetlerle neden istediğimiz sonuca bir türlü ulaşamadığımız belli oldu. Çünkü günümüzün büyük bir kısmını ofiste geçiriyoruz ve hepimizin çalışma düzeni farklı. Masa başı çalışan diyeti...Kimimiz masa başında, kimimiz gece saatlerinde, kimimiz de sürekli ayakta mesai harcıyoruz. Peki, siz ne tür bir işte çalışıyorsunuz? Bunu bildikten sonra uygulamanız gereken diyet programını seçmeniz çok kolay!

Masa başı çalışan diyeti

Gün boyu yapılan toplantılar, telefon görüşmeleri, masa üzerinde sizi bekleyen onca iş…
Bırakın diyet yapmayı, yemek yemeye bile zamanınız yok. Onca saati bazen hareketsiz ve aç geçiriyorsunuz. Siz tipik bir 09.00-18.00 çalışanısınız. Dolayısıyla kalçalarınız giderek büyüyor, vücudunuz yerçekimine karşı koyamıyor.

Bu durumda her diyet size uymaz, çalışma düzeninize göre bir diyet planınız olmalı! Diyetisyen Müge Arslan’dan size göre bir diyet programı aldık.
Bu tüyolarla iş yaşamınızdaki çalışma performansınızı artırabilir, aldığınız kilolara veda edebilirsiniz.
Hareket et!

Masa başı işler yapan kadınlar en çok hareketsiz yaşamaktan yakınıyor. Egzersize daha çok vakit ayırmanız şart. Günde 45-60 dakika fiziksel aktivite yaparak, kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz. Böylece zinde kalır; eklem, kas ve kemiklerinizi güçlendirebilirsiniz. Daha önce hiç spor yapmadıysanız, işe yürüyerek gitmek, yüzmek, tenis oynamak ve dans etmek size iyi gelebilir.

Örnek Mönü

Kahvaltı
* 1 adet yarım yağlı üçgen peynir ve yarım simit
* 1 adet az yağlı peynir ile yapılmış kepekli tost
* Yarım su bardağı az yağlı süt ve 4 çorba kaşığı müsli

Ara öğün
* 3-4 adet kuru meyve ve 2 adet badem
* 1 su bardağı az yağlı süt ve 3 adet diyet bisküvi
* 150-200 gr. az yağlı yoğurt
* 1 adet az yağlı peynir ile hazırlanmış kepekli tost

Ana öğün
* 1 kase sebze çorbası, 2-3 köfte büyüklüğünde ızgara et, tavuk ya da balık, salata, 1 ince dilim çok tahıllı ekmek
* Ayran, tavuklu sandviç, 1 ince dilim çok tahıllı ekmek
* Yarım kıymalı pide ya da 1 adet lahmacun, taze sıkılmış meyve suyu
* Izgara tavuk dilimleriyle hazırlanmış az soslu salata, taze sıkılmış meyve suyu
* Sebze yemeği, cacık, meyve, 1 ince dilim tahıllı ekmek
* Deniz ürünleriyle hazırlanmış az soslu salata, taze sıkılmış meyve suyu, 1 ince dilim çok tahıllı ekmek
Gece çalışan diyeti

Hemen her sektörde gece çalışan ve mesaiye kalan birçok kadın var. Bu da ne yazık ki, daha yavaş metabolizma ve fazla kilo demek. Beslenme Uzmanı Nil Şahin Gürhan, bu tip çalışanlar için “Tersine Diyet” programını tavsiye ediyor.

Gece çalışanların uyandıkları saati, günün başı olarak belirleyip, en geç bir saat içinde enerji almaları gerektiğini belirten Gürhan, “Bu şekilde çalışanların gün içerisinde ise, 2-3 saat aralara yemek yemeleri gerekiyor. Sık sık fakat az yemek bu durumda büyük önem kazanıyor” diyor.

Masadan kalk!

Metabolizmanın hızlanmasında beslenmenin yanı sıra spor yapmanın da önemine değinen Gürhan, spor yapmaya vakit bulamayan gece çalışanları için şu öneride bulunuyor:
“Gece çalışanlar için spor yapmak pek mümkün olmuyor.

Bu durumda onlar kendi hayat şartları içinde olabilecek en yüksek enerjiyi harcamalı, olabildiğince hareketli olmalılar. Asansör yerine merdiven kullanmak, sadece bir defa, beş dakika masadan kalkıp kısa vücut hareketleri yapmak onlara yardımcı olabilir.”
ÖRNEK MENÜ :
Uyandıktan sonta 1 saat içerisinde (Kahvaltı yerine)
* Peynir, ekmek, ceviz, domates

2-3 saat sonra (öğlen yemeği yerine)
* Et, çorba, ekmek, salata (zeytinyağlı)

2-3 saat sonra (Akşam yemeği yerine)
* Sebze yemeği, ekmek, yoğurt, salata

Gecenin ilerleyen saatlerinde çalışırken
* 1. ara öğün: Süt ya da yoğurt
* 2. ara öğün: Meyve ya da fındık ve ceviz

Ertesi sabah kahvaltı
* Peynir, ekmek, domates, maydanoz ve tahin pekmez
Ayakta çalışan diyeti

Günü ayakta geçiren kadınlarda uzun çalışma saatleri, unutulan öğünler, sağlıksız atıştırmalar başta şişmanlık olmak üzere değişik sağlık sorunlarına neden oluyor. Oysa çalışırken doğru beslenerek, fazla kilo ve obezite gibi birçok sağlık sorununun önüne geçebilirsiniz.

Diyetisyen Özlem Balık, öncelikle güne güzel bir kahvaltıyla başlamanız gerektiğini söylüyor. Yeterli ve dengeli bir kahvaltı, metabolizmayı yüzde sekiz oranında hızlandırarak enerji kaybetmenize yardımcı oluyor. Eğer tüm çabalarınıza rağmen kahvaltıya vakit ayıramıyorsanız, bir su bardağı şekersiz sütünüzü içip evden çıkmalısınız.

İş yerine gelince; simit, poğaça gibi hazır yiyecekler yerine güzel bir sandviç yiyebilirsiniz. Bu sandviçi bir gece evvel evinizde hazırlayın ve sabah işe götürmek üzere buzdolabınıza koyun. Kepekli ya da kepeksiz iki ince dilim ekmeğin arasına domates, peynir, maydanozu koyarak leziz bir sandviç hazırlayabilirsiniz.

Masa başı çalışan diyeti...Düzenli egzersiz yap!

Her ne kadar günü ayakta geçirseniz de düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. İş yerinizde yapabileceğiniz kadar egzersiz yapın. Sandalyeye tutunarak esneme hareketleri yapabilir, merdivenleri inip çıkabilirsiniz.
ÖRNEK MENÜ :

Kahvaltı (Maddelerden damağınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.)

* 1 su bardağı şekersiz, az yağlı süt içtikten sonra, 1 adet sandviç (2 ince dilim kepekli ekmeğin arasına 1 kibrit kutusu kadar az yağlı beyaz peynir, 1 küçük boy dilimlenmiş domates, 2-3 dal maydanoz)
* 1 su bardağı sekersiz, az yağlı sütün içine 2 yemek kasığı meyveli musli ve 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, yarım dilimlenmiş muz.

Ara öğün
* 4 tam ceviz, 4 adet kuru kayısı
* 4 adet badem, 4 adet kuru incir
* 1 adet taze meyve

Öğlen
* 1 porsiyon tavuk ya da balıketli karışık salata, 1 su bardağı az yağlı yoğurt, 1 ince dilim kepekli ekmek 1 kepçe çorba, salata (1 yemek kaşığı zeytinyağlı), 1 ince dilim kepekli ekmek

Ara öğün
* 1 tost (az yağlı peynirle yapılmış), 1 su bardağı ayran

Akşam
* 1 porsiyon ızgara balık ya da tavuk eti
* 4 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği
* 1 ince dilim kepekli ekmek

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 167 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,614 saniyede oluşturuldu.