Masanız sizi hasta etmesin…

Masanız sizi hasta etmesin…

Gününüzün neredeyse tamamını masa başında geçirdiğiniz bir ofis ortamında çalışıyorsanız dikkat!
Beliniz son günlerde sık sık ağrıyorsa, ciddi bir sağlık sorunuyla karşılaşmadan önleminizi alın. Özellikle bütün gün bilgisayar başında çalıştığınız bir işiniz varsa, riskten kurtulmak için bir şeyler yapabilirsiniz. İşte Medistate Hastanesi Başhekimi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Masanız sizi hasta etmesin...Dr. Mustafa Tekkeşin’in masa başında çalışanlara yönelik önerileri…

Kulak çınlamasına dikkat!
Duruş bozukluklarının birçok belirtisi bulunuyor. Bu belirtiler arasında en sık görülenler boyun, sırt, omuz bölgelerinde ağrı, kulak çınlaması, bacakta ve parmaklarda uyuşma, topukta yanma oluyor. Op. Dr. Tekkeşin, “Masa başında çalışan kişinin sandalyesi ortopedik değilse, masasında doğru şekilde oturmuyorsa, ekranın uzaklığı ya da yüksekliği doğru şekilde durmuyorsa, duruş bozukluğu devreye giriyor. Ardından sağlık sorunları ortaya çıkıyor” diyor.

Kadınlarda daha fazla görülüyor
Op. Dr. Mustafa Tekkeşin, masa başında çalışmaya bağlı olarak görülen boyun, sırt ve omuz ağrısı şikayetlerin en çok kadınlarda görüldüğünü söylüyor ve bunun sebebinin kadınların bilgisayar karşısında erkeklere oranla daha fazla zaman geçirmeleri olduğunu belirtiyor. Op. Dr. Tekkeşin, “Erkekler, bilgisayarın karşısında yarım saatten fazla duramıyor, daha geniş ve daha rahat davranıyor. Ama kadınlar daha titiz oldukları için başladıkları işi bitirmek istiyor” diyor.
Bilekte uyuşma tümörün de belirtisi
Op. Dr. Mustafa Tekkeşin, “Boyun ve bel ağrılarıyla fıtık ağrıları arasında fark bulunuyor. Fıtık, daha çok uyuşma, hissizlik, soğuk ya da sıcak hissetme gibi değişen şikâyetlerle kendini gösteriyor. Fakat hastanın bu şikayetleriyle fıtık var demek de yanlış. O bölgenin ağrısına sebep olan başka hastalıklar da olabiliyor. Örneğin bilekte uyuşma, güç kaybı olması, bazen beyinde bir tümörü de işaret edebiliyor. Bütün tetkikler yapılsa da, bazen bir rahatsızlık çıkmıyor, sonra bir bakıyorsunuz bir kas hastalığı olabiliyor. Bu yüzden, kesin tanı için hastanın şikayetinden çok muayene ve tetkik gerekiyor” diyor.

Neler yapabilirsiniz?
• Masa başındayken, bel bölgesini destekleyen ortopedik bir sandalye kullanın.
• Ortopedik bel yastıkları ağrıların engellenmesine yardımcı olabilir.
• Mouse için özel pedler kullanın ve dirseğinizin yüksekte olmasına özen gösterin. Ayrıca mouse’un kullanıldığı alanın geniş olmasına dikkat edin.
• Çalışırken aynı pozisyonda 40 dakikadan fazla durmayın.
• Masa başında hafif egzersizler yapmanız da işe yarayabilir. Başınızı, öne, arkaya, yana doğru çevrilebilir, arkaya doğru yaslayabilirsiniz.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 167 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,452 saniyede oluşturuldu.