Menopozda Nasıl Beslenmek Gerekir…

Menopozda Nasıl Beslenmek Gerekir…

Menopoz döneminin etkilerini daha az hissetmek istiyorsanız, bu maddeleri uygulayabilirsiniz.

Menopoz döneminde  vücudunuzda görülen değişikliklere göre, özel bir beslenme programı uygulayarak bu süreçte oluşabilecek olumsuz etkileri azaltabilirsiniz.                                                                                                                                                                                                                                                              Menopozda Nasıl Beslenmek Gerekir...Menopozda değişen hormon seviyelerinden dolayı vücudun harcadığı enerji azalır, diğer bir deyişle metabolizma yavaşlar. Aynı zamanda ilerleyen yaş ile birlikte yağ kütlesinin artmasıyla, yağsız vücut kütlesindeki azalmadan dolayı da bazal metabolizma hızı azalır. Bu nedenle kilo kontrolüne özen gösterilmesi gerekirken, aynı zamanda kaybedilen vitamin ve mineraller de yerine konmalıdır.                                                                                                                                                                                                                                    Peki, bu dönemi rahat ve sağlıklı geçirebilmek için neler yapabilirsiniz?

– İdeal kilonuzu koruyun.
– Öğünlerinizde besin çeşitliliği sağlamaya özen gösterin.
– Kalorisi düşük ve besleyici değeri yüksek olan besinleri tercih edin.
– posa tüketimini artırın.
– Az yağlı ve düşük kolesterol içeren besinler tüketin.
– Tükettiğiniz besinlerin kalsiyumdan zengin olmasına özen gösterin.
– Tuz tüketiminizi azaltın.
– Sıvı tüketiminizi artırın.
– Alkol kullanımını en aza indirin. Alkol tüketmek bazı vitamin ve minerallerin vücuttaki kullanımını olumsuz etkiler, kalsiyum emilimini bozar vekemik oluşumunda rol alan hücrelere zarar verir.
– Sigara kullanmamaya özen gösterin. Sigara,kandaki c vitamini ile serum östrojen düzeyinin düşmesine sebep olur. Bu nedenle osteoporoz oluşumundaki risk faktörlerinden biridir.
– Fiziksel aktivitenizi artırın.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 134 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 1,044 saniyede oluşturuldu.