Merhum Vali Yazıcıoğlu’nun 2001’de yaptığı jeotermal açıklaması

tiklanmaGeçirdiği trafik kazası sonucu 8 Eylül 2003’te vefat eden Aydın’ın unutulmaz valisi rahmetli Recep Yazıcıoğlu’nun jeotermal konusundaki sert açıklamalarını içeren bir videosu, Facebook’taki Aydınlılar Grubu’nda büyük ilgi görüyor.

Facebook Aydınlılar Grubu’ndaki Görüntülerde Rahmetli Aydın Valisi Recep Yazıcıoğlu, şöyle diyor: “Jeotermal ile Aydın’ı hem ısıtıp hem de soğutacak; dünyaya sebze ve çiçek satacaktık. Defterimiz bu projelerden dolayı dürüldü”

Aydın’da yayın yapan Mücadele Gazetesi’nin haberine göre; Eski Vali Recep Yazıcıoğlu’nun çok çarpıcı açıklamalarının yer aldığı 6 dakika 38 saniyelik video, Aydın Marangozlar Keresteciler Kutucular Odası’nın logosuyla başlıyor ve videonun 2001 yılında Yazıcıoğlu’nun Marangozlar Odası’ndaki bir toplantıya konuk olarak katıldığı sırada yaptığı konuşmadan alındığını belirten bir başlık ve “Jeotermal Neden Kullanılmıyor?” sorusu beliriyor.

Haber yayına hazırlandığı sırada 5 bin 085 üyesi bulunan Aydınlılar Grubu’nda yer alan videoda Aydın eski Valisi Recep Yazıcıoğlu, Aydın’da son dönemde tartışma konusu olan jeotermal kaynakların değerlendirilmesiyle ilgili olarak: “Aydın’ın altında, Germencik’in altında 170 derece 230 derece 1000 litre/sn su var.

Doğalgaz bu, petrol bu! 1200 metrede bekliyor, Aydınlıları bekliyor. Aydın’daki politikacıları, Aydın’daki bakanları bekliyor! Buranın yöneticilerini, buranın halkını bekliyor. Bu milli serveti yerin altında tutmanın vebali ve günahı yalnız Aydın’a mı aittir? Bunun projesini hazırladık, 300 milyon para verdik.

Çevre Bakanlığı’ndan getirilmişti. Aydın’ı 6 ay ısıtıp 6 ay soğutacaktık. Dünyada ilk defa bir şehir hem ısıtılıp hem soğutulacaktı. Kütahya’ya, Bilecik’e gittik. 40 derecelik suları var. Bir mahalleyi ısıtıyorlar. Ama suyu ısıtmak ayrı. 40 derece yetmiyor. İlave ısıtıyorlar sonra bir mahalleyi ısıtıyorlar. Bizim burada 230 derecelik sıcak su var, 25 yıldır kuyular kazılmış, duruyor.

Ve Aydın da bu servetin üzerinde oturuyor! Bunun günahını tek tek Aydınlılar olarak nasıl vereceksiniz? Yalnız yöneticilerimiz değil, yalnız politikacılarımız değil. Falan katip, feşmekan bilmem ne…

Katip oraya gitsin, öteki müdür olsun, nedir bunlar yahu? Müdür olsa ne yazar olmasa ne yazar? Böyle kıytırık işlerle uğraşarak burada zaman öldürmedik mi?

Neden bizim defterimiz dürüldü burada? Bu projelerden dolayı dürüldü, başka ne için dürüldü? Millet benden korkmadı, projelerden korktular. Sanki babamın projeleriydi bunlar. Kendi projeleriydi bunlar, devletin projeleriydi. Bunlar benim şahsi projelerim değildi ki” diyor.

“Şehri alttan ısıtıp soğutacaktık”
“Şehri alttan ısıtıp soğutacaktık” diyerek, koşuşmasını sürdüren Yazıcıoğlu: “60 milyar tuttu o zaman proje tutarı. Şirketimiz hazırdı, arsası bile hazırdı şurada 170 dönüm. Avrupa İskan Fonu’ndan çok düşük faizle kredi alacaktık. İller Bankası, Belediye, Özel İdare, halk katılımıyla şirket de hazırdı, şehri 6 ay ısıtıp 6 ay soğutacaktık. Bak burada terliyoruz şimdi. Şimdi burayı bu su ile soğutacaktık. Bir oteli düşününüz, şehri bir otel gibi düşününüz. Aynı sistem hem soğutacak hem ısıtacaktı, Rusya’da ve Kazakistan’da olduğu gibi. Kazakistan’da sıcak su akar musluklardan 24 saat. Allah böyle bir mucize, böyle bir imkan, böyle bir servet vermiş. Ondan sonra, seralar. Seralarla Antalya’ya alternatif olacaktık, havaalanı onun için yapıldı.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,425 saniyede oluşturuldu.