Metabolizmanızı hızlandıracak ipuçları…

Metabolizmanızı hızlandıracak ipuçları…

Oturduğunuz yerde bile daha fazla kalori yakmak, ancak metabolik hızınız arttığında gerçekleşir.

Sık sık beslenmeyi unutma (2-3 saatte bir yemek!)

İşte bu mesele kafanıza takılıyor olabilir. Bazı kişilere göre acıkmadıkça yemeyin, bazılarına göre sık sık bir şeyler yiyin.

Amaç sürekli yemek değil ama kan şekerini dengelemek ve açlık krizlerini önlemek için ara öğün şart. Ara öğünlerin hepsinde tost yiyemeyeceğiz belki. Bazen bir sandviç ara öğün iken bazen de 5-6 fındık ara öğün sayılabilir.

Ara öğünleri yaşam şeklinize ve çalışma saatlerinize göre planlamak gerekir. Uzun süre aç bırakıldığında metabolizma yavaşlar ve ona 1 bardak süt yollamak “Durma çalış” demektir!
Metabolizmanızı hızlandıracak ipuçları...Hareketsiz kalma, metabolizmanı canlı tut

Hareket etmeden metabolizmadan bir hızlanma beklemeyin. Sadece oturarak hiçbir şeyi hızlandıramazsınız.
Gün içinde tüm gün oturarak çalışan biri akşam eve gidip sadece televizyon karşısında oturuyor ise sadece ara öğün veya yeşil çay içmek yeterli olmayacaktır.

Önce adım atın! Önce arada 5 dakika bile olsa yürüyün. Bu yürüyüşler gün içinde yayılırsa ve haftada 2-3 gün spor amaçlı yürüyüşler eklenirse artık oturduğun yerden bile daha fazla kalori yakmaya başlayacaksın.
Metabolizmanızı hızlandıracak ipuçları...Su tüketimini artır

Su içmek metabolizmayı hızlandırıyor. 1 öğünde oturup üst üste 5 bardak değil ama her saat başı 1 bardak veya her öğünden önce 1 bardak su içmek kesinlikle dolaşımı ve metabolizmayı hızlandırıyor.
Metabolizmanızı hızlandıracak ipuçları...2-3 fincan yeşil çay iç

Yeşil çay içerek metabolizmayı hızlandırdığımızı ve sağlığımızı koruyan bağışıklık sistemini güçlendirdiğimizi biliyoruz. Yeşil çaydaki antioksidanlar hakkında çalışmalar; bu etken maddelerin kansere karşı koruyucu etkilerinin dışında metabolizma üzerinde etki yaparak zayıflamayı desteklediğini de gösteriyor.
Metabolizmanızı hızlandıracak ipuçları...Günde 2-3 bardak süt iç yoğurt ye

Protein grubu zayıflamayı hızlandırabiliyor. Özellikle kas kitlesini korumak ve artırmak, spor ile desteklendiğinde inanılmaz iyi sonuçlar veriyor.

Süt grubunda bulunan CLA yani konjuge linoleik asit yağ yakımını artırıyor. Zayıflamak ve metabolizmayı hızlandırarak bunu yapmak istiyorsanız her gün süt veya yoğurt hayatınızda olmalı
Metabolizmanızı hızlandıracak ipuçları...Haftada 2-3 kez balık-kırmızı et, 1-2 kez tavuk ye

Protein olmadan kas kitlesini artırmak veya metabolizmayı hızlandırmak mümkün değil. Her gün yeteri kadar protein almak metabolik hızı artırıyor. Spor yapıyorsanız mutlaka spordan önce protein almaya özen gösterin. Öğle saatlerin yani daha çok enerji harcadığınız saatlere protein koyun.
Metabolizmanızı hızlandıracak ipuçları...Her gün 1 yumurta ye

Yumurta en iyi protein kaynaklarından biri. Aynı anda protein, mineral ve vitamin sağladığı için zayıflama diyetlerinin vazgeçilmezidir. Yumurta yemek metabolizmayı hızlandırıyor ve tok tutuyor.
Metabolizmanızı hızlandıracak ipuçları...Baharat kullan (Özellikle acı biber)

Metabolik hızı artırmak istiyorsanız yemeklere, çorbalara hatta yoğurt içine bile baharatlar ekleyin.
Her öğünde eklemek metabolik hızı etkiler.
Metabolizmanızı hızlandıracak ipuçları...

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 131 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 2,658 saniyede oluşturuldu.