Mevsimsel saç Dökülmesi

 

Herkes güzel saçlara sahip olmak ister ancak beslenme veya mevsimsel değişiklikler gibi bir çok faktör saçlarımızın görünümünü etkiler. Bu olumsuzluklardan en az etkilenmek için uzman bir doktora başvurmak ve gerekli bakımları zamanında yapmamız gerekir.

Özellikle sonbahar aylarında günde 100 -150 tel saç dökülmesi yaşanır. Soğuyan hava ile büzülen saç soğanı yaza göre daraldığı için yeteri kadar beslenemez ve saçlarda dökülme başlar. Vücut soğuğa alışınc Aya kadar bu ani dökülme devam eder. Vücudunda yağ oranı yüksek olan kişiler soğuk karşısında daha güçlü oldukları için bu dökülmeden daha az etkilenirler.

Yine sonbahar aylarında sebze ve meyvelerin azalması ile yeterince vitamin alımı yapılamadığından saç dökülmesi meydana gelir. Sonbahar mevsiminde dökülen saçlarımız kış ayları geldiğinde vücut soğuğa alıştığı için yenilenir ve ilkbaharda tekrar canlanır. Eğer kış geldiğinde saçınız normalden fazla dökülmeye devam ediyorsa bir cildiye doktoruna gitmeniz önerilir.Mevsimsel saç dökülmelerine karşı yapabilekleriniz;

Kışın soğuk ve sert hava koşullarından korunmak için saçları besleyici bakım uygul Ayın ve ıslak saçla dışarı çıkmayın.

Kaloriferin üzerine konan su kabı ile bulunduğunuz ortamın Nem oranını artırabilirsiniz.

Isıya dayalı şekillendirici aletler kullanmadan önce nemlendirici bir ürün kullanın.

Saçlarınızı çok sık ve sert taramayın.

Saçlarınızı düzeltmek için geniş aralıklı fırça veya tarak kullanın.

Doğal kıllardan üretilmiş fırçalar kullanın.

Saç kurutma makinesini çok yüksek devirde ve yüksek ısıda kullanmam aya dikkat edin.

Saç dökülmesinin sebeplerinden biri de yetersiz besin tüketimidir. Eksik vitamin ve besin almak bütün sağlığımızı olduğu gibi saç sağlığımızı da etkiler. Bunun için her besinden ve vitaminden yemeye gayret gösterin. Özellikle saçları güçlü ve sağlıklı tutan Beta Carotene, B ve C vitaminleri, Omega 3 yağları, Selenyum, Çinko ve Demir içeren zengin yiyecekler yemeye özen gösterin.

Saç boyamada bitkisel özler içeren, saçı daha az yıpratacak ve içinde besleyici Vitaminler bulunan boyaları tercih edin.

Şapka veya bere kullanıyorsunuz, sık sık kuru temizleme yaptırın.

Başınızı sıkmayan şapkalar tercih edin.

Islak veya nemli saça şapka takmayın.

Dökülen saçlarınızı yeniden uzatmak ve canlandırmak için evinizde hazırlayabileceğiniz doğal maske;

Maske 1
zeytinyağı, Bal ve tarçını karıştırarak bir macun hazırlayın. Bunu saç derisine masaj yaparak yedirin ve 15 dakika tutun. Yumuşak bir şampuanla yıkayın. Haftada 3-4 kez tekrarlayın.

Maske 2
Günde 2-3 kez saç derisine badem yağı sürün. Bu saçlarınızın daha fazla dökülmesini engeller.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 129 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 1,055 saniyede oluşturuldu.