Meyve ile beslenin sağlığınızı ikiye katlayın

Sofralarınızdan eksik etmediğiniz, sağlığınız açısından çok önemli olan meyveler, içerdiği besin değerleri ile metabolizmanızı düzene sokarken bir çok hastalığınıza da iyi gelir. İşte meyveler ve sağlığınıza yararları.

Karpuz: Serinletici ve tatlı tadı nedeniyle; yazın en sevilen ve en sık tüketilen meyvelerinden biridir. Pembe-kırmızı rengi ile sofralarımızda yaz aylarının misafiri olan karpuz, oldukça yararlı bir meyvedir.

Kabakgiller ailesinden gelen karpuz, %95’i sudan oluşan, oldukça düşük kalorili bir meyvedir. 100 gramı 26 kalori içerir. Protein ve yağı yok denecek kadar az orandadır. Yüksek su içeren karpuzun, vücudunuzdaki toksinleri temizleyici etkisi vardır. İçerdiği yüksek potasyum sayesinde, kalp fonksiyonlarınızı da düzenlemede önemli bir rol oynar. Laykopen ve karoten içeriği ile antioksidan etki gösterir ve bazı kanser türlerinin ortaya çıkmasını engeller.

Kiraz: Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden biridir. Bordo rengi ve tatlı tadıyla birçoğumuzun sevdiği kiraz, çocuk oyunlarında yer aldığı için de çocukların severek tükettiği meyvelerden biridir.

100 gramı, 70 kalori içerir. Birçok vitamin ve minerali içinde bulundurur, fakat en önemli olan lif içeriğidir. Yoğun lif içeriği nedeni ile bağırsak temizleyici özelliğe sahip kiraz, aynı zamanda potasyum içeriği sayesinde ter ile kaybettiğiniz potasyumun, vücudunuza geri alınmasında önemli bir rol oynar. Kirazda sağlık açısından birçok yararı olan pigmentler yer alır. İçerisinde bulunan flavonoidler sayesinde antioksidan etki göstererek, vücudunuzun yaşlanmasını engeller. Aynı zamanda serbest radikallerin vereceği zararı önleyerek, kanser riskinizi azaltır.

Kirazın yoğun kırmızı rengi, içerisinde yer alan antosiyanidin pigmentlerinden ileri gelir. Antosiyanidinler, vücudunuzdaki hücrelerin iltihaplanmasını engeller ve aynı zamanda ağrı kesici etki gösterir. Kiraz yiyerek uykunuzu düzene sokabilirsiniz. Diyetisyen Gizem Şeber: “İçerdiği melatonin maddesi sayesinde, kiraz tüketenlerin daha rahat uykuya daldığı çalışmalarda saptanmıştır.” diyor.

Böğürtlen: Çok aşina olmadığınız ve yeni yeni tanımaya başladığınız böğürtlen, yaz aylarına özgü güzel bir meyvedir. A, C, E, folik asit vitaminlerinden, kalsiyum ve selenyum minerallerinden zengindir. İçerdiği beta-sitosterol, antosiyanidin ve kuarsetin gibi pigmentler ve flavanoidler nedeni ile sağlığınız açısından oldukça yararlıdır. Böğürtlen, içerdiği bu aktif öğeler sayesinde başta karaciğer olmak üzere, yemek borusu, kalın bağırsak ve deri kanserine karşı koruyucu etki gösterir. Kalp sağlığınızı koruyucu etkileri olan böğürtlen, aynı zamanda vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltır. İçerdiği posa sayesinde bağırsak hareketlerinizi hızlandırarak kabızlığınızı engeller. Bütün bu etkilerinden yararlanmak için böğürtleni sofranızdan eksik etmeyin.

Kavun: Hoş kokusu ve tatlı tadı ile yaz mevsiminde sıklıkla tükettiğiniz bir meyvedir. Kavun, yoğun beta karoten ve C vitamini içeriği ile oldukça sağlıklıdır. %95’i su olan kavun, idrar söktürücü özelliği ile böbrek fonksiyonlarınızın sağlıklı olmasını sağlar.

100 gramı 33 kaloridir. Düşük kalorili olması nedeni ile zayıflama diyetlerinde de tercih edilebileceğiniz bir meyvedir. Potasyum mineralinden zengin olması, yaz aylarında terle kaybettiğiniz potasyumun karşılanması açısından yararlıdır. Kavunun içinde bulunan aktif öğelerin, sinir ve uykusuzluğunuza iyi geldiğini bilmelisiniz. Sarı bir meyve olan kavun, içerdiği beta karoten ile cilt ve göz sağlığınız açısından da önemli bir besindir. Antioksidan özelliğine sahip olan kavun, cilt kanseri başta olmak üzere bazı kanser türlerine karşı korunmanızı sağlar.

Çilek: En sevdiğiniz meyvelerden biri olan çilek, hoş kokusu ve tadı ile yaz mevsimi boyunca sofralarınıza renk katar. Çocuk, genç, yaşlı herkesin sevgilisi olan bu yaz meyvesi yararları ile de gözünüzü doldurur. Kilo almak istemiyorsanız, düşük kaloriye sahip olan çileği, tercih edebilirsiniz.

100 gramında 37 kalori vardır. Besleyici değeri yüksek bir meyve olan çilek, özellikle C vitamininden zengindir. Bu nedenle bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği düşünülür. Vücudunuzdan zararlı etkileri olan toksinlerin yok edilmesinde, fitokimyasal ve antioksidan içeriği ile destek olur. Çilek aynı zamanda B5, B6 ve K vitaminlerinden de zengindir. İçerdiği potasyum nedeni ile yaz aylarında tüketmeyi tercih edebilirsiniz, çünkü kaybettiğiniz potasyumun geri almanızda etkilidir. Çilek, vücudunuzda birçok görevi olan magnezyum ve bakır minerallerinin de iyi birer kaynağıdır.

Dut: Küçük gözleri ile çevreyi yaz mevsimi boyunca süzen dut, sağlığınız açısından çok yararlı bir meyvedir. Beyaz ve kara olarak iki çeşidi olan dutun, renklere göre sağladığı faydalar da değişir. Dut, düşük enerjili, iyi bir karbonhidrat ve vitamin kaynağıdır. Özellikle, B ve C vitaminlerinden zengindir. Karadut beyazına nazaran daha fazla sağlığa yararlı biyoaktif madde içerir.

Dut, sindirim sisteminiz açısından oldukça yararlı bir yaz meyvesidir. Dut suyunun mide yanması problemlerinize ve diğer sindirim sistemi sorunlarınıza iyi geldiğini bilmelisiniz.

Üzüm: Salkım salkım güzelliği ile evlerinize yaz mevsimi boyunca konuk olan üzüm sağınız açısından oldukça yararlı bir meyvedir. Üzüm taneleri çeşidine göre farklı boyutta ve farklı renkte olur. Besin içeriği çeşidine göre pek değişmese de farklı renklerdeki üzümün sağlığa değişik yararları olduğunu bilmelisiniz.

Üzüm vücudunuz için karbonhidrat ve potasyum kaynağıdır. Vücudunuza enerji sağlar ve ter ile atılan potasyumun karşılanmasını sağlar. İçerdiği C vitamini ile vücudunuzun direncini çoğaltır.

Yüksek antioksidan özelliği olan üzüm sağlığınız açısından çok yararlıdır. İçerdiği flavonoidler sayesinde kötü huylu kolesterol olarak bilinen LDL’yi azaltmanızda ve kalp sağlığınızı korumanızda olumlu etkiye sahiptir. Üzümün kendisi kadar çekirdeği de antioksidan özelliktedir. Koyu renkli üzümlerin antioksidan içeriği, açık renklilere nazaran daha yüksektir. 100 gramında 67 kalori vardır. Üzümün bir porsiyonu 15 iri adetten oluşur.

Şeftali : Tüylü yüzü ve tatlı tadı ile yaz sofralarının en çok tercih edilen meyvelerinden biridir. İyi bir karbonhidrat kaynağı olan şeftali, posadan, A vitamini ve potasyum mineralinden de zengindir. Sindirim kolaylığı nedeni ile yaşlı beslenmesinde de rahatça yer alabilir. Sıcaklarda ter ile atılan potasyumun karşılanmasına yardımcı olur. İdrar atımınızı artırdığı için kanınızın temizlemesine sağlar. Posa içeriği ile kabızlıktan korur. Böbrek ve sindirim sistemi iltihaplanmalarınızda ya da kolitte püre yapılarak rahatlıkla tüketilebilir.

A vitamini öncüsü olan beta-karotenden zengin olması nedeni ile antioksidan özellik gösterir. Ayrıca cilt ve kalp sağlığınız içinde önemlidir. 100 gramı 38 kalori içeren şeftalinin 1 orta boyu 1 porsiyon olarak kabul edilir.

Vişne: Yazın sonlarına doğru bizlerle buluşan vişne, ekşi tadı ile birçoğunuzun beklediği bir meyvedir. Görüntüsü gibi besin değeri de kiraza benzer, fakat küçük taneli yapısı ve şeker içeriğinin daha düşük olması nedeniyle enerji içeriği kiraza göre daha azdır.

İyi bir karbonhidrat, potasyum ve A vitamini kaynağıdır. Zengin potasyum içeriği ile yaz mevsiminde terle kaybettiğiniz potasyum ihtiyacınızı karşılar. Beta-karotenlerden zengin olması nedeni ile antioksidan etki gösterir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 130 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,465 saniyede oluşturuldu.