Mide ilaçları kullanırken dikkat!

Mide ilaçları kullanırken dikkat!

ABD’de yapılan bir araştırma, mide ilaçlarının böbreklere ciddi anlamda zarar verdiğini ortaya koydu

Mide ilaçları kullanırken dikkat!ABD’li bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucu, mide için alınan ilaçların kullanım süresinin kısaltılması tavsiyesinde bulundu. Uzun süre kullanılan mide ilaçlarının böbreklerde hasara yol açtığını ortaya koyan araştırmacılar, böbrek rahatsızlığı yaşama olasılıklarını yüzde 96 oranında artırdığını belirtti.Mide ilaçları kullanırken dikkat!

ABD’de yapılan bir araştırma mide yanmasını gidermek için geliştirilen ilaçların uzun süreli kullanılmasının böbreklere zarar verdiğini ortaya koydu. Bilim insanları mide asidi pompalanmasını durduran ilaçların (PPI) yalnızca tıbben gerektiğinde ve kısa süreli kullanılmasını tavsiye etti. Amerikan Nefroloji Toplumu isimli bilimsel dergide yayımlanan araştırmaya göre 5 yıl boyunca bu tür ilaçları kullananların kronik böbrek hastalığına yakalanma riskleri yüzde 28 ve böbrek rahatsızlığı yaşama olasılıkları da yüzde 96 oranında artıyor. Araştırma ABD’de mide asidi pompalanmasını durduran ilaçları kullanan 170 bin kişinin yanı sıra alternatif ilaçlar kullanan 20 bin kişi üzerinde yürütüldü. Bu ilaçlar midede oluşan asidi bastırmak için ya da mide yanması ve ülser gibi rahatsızlıklara karşı kullanılıyor.

‘GEREĞİNDEN UZUN KULLANILIYOR’Mide ilaçları kullanırken dikkat!

ABD’de VA Saint Louis Sağlık Sistemi’nde çalışan ve araştırmayı yürüten Dr. Ziyad Al-Aly “Sonuçlar PPI ilaçlarını sadece tıbbi gereklilik olduğunda ve kısa süreli kullanmanın önemini gösterdi” dedi. Al-Aly “Pek çok hasta PPI ilaçlarına tıbbi bir nedenle başlıyor ancak gerektiğinden çok daha uzun süre kullanıyor” diye ekledi.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 167 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,446 saniyede oluşturuldu.