Migren hastalarına ağrı kesici uyarısı…

 

 

 

Migren; çoğunlukla ataklar halinde seyreden ve kimi zaman dayanılmayacak kadar şiddetli ağrılara neden olan bir baş ağrısı hastalığıdır. Bu ataklar uzun (3 gün) veya kısa süreli (1 saat) olabilir. Ataklar esnasında günlük aktivitelerin uygulanmasına olanak tanımayan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen migren, tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Fakat hastalık rastgele seçtiğiniz bir ağrı kesici ilaç ile değil bir hekim kontrolünde tedavi edilmelidir.

Migren hastalarının doktora gitmek yerine rastgele alınan ağrı kesicilerin iç organlarda kalıcı hasarlar oluşturabileceği uyarısında bulunuldu.

Prof. Dr. Özkanlı yaptığı yazılı açıklamada, migreni tetikleyen en önemli faktörlerden birinin stres olduğunu ifade ederek, çeşitli araştırmalara göre her dört kadından birinde migren bulunduğunu, bunun nedeninin de hormonlar ve duygusal hassaslık olduğunu kaydetti.

Kadınların hem günlük yaşamın hem de ailevi sorunların stresini daha yoğun yaşadığını vurgulayan Prof. Dr. Özkanlı, bunun da kadınlarda migren hastalığının sıklıkla görülmesine yol açtığına işaret etti.

Prof. Dr. Özkanlı, açıklamasında, ”Migren hastaları, doktora gitmek yerine rastgele aldıkları ağrı kesici ilaçlarla sadece ağrıyı dindirme yoluna gidiyorlar. Rastgele alınan ağrı kesiciler iç organlarda kalıcı hasarlar oluşturabilir” uyarısında bulundu.
Doğal Yaban Nanesi Yağı

”Baştaki ağrıyı dindireyim derken mideye, böbreklere ya da karaciğere daha büyük zararlar verilebilir. Doktor tavsiyesi dışında, ağrı kesici hap kullanma gereksinimi ortaya çıktığında, uçucu yaban nanesi yağını tavsiye ediyorum. Özellikle Avrupa’da, insanların ağrılarını dindirmek için sıklıkla kullandıkları ve hiçbir yan etkisi olmayan doğal yaban nanesi yağı Türkiye’de yeni yeni yayılmaya başladı. Roll on tüplerde satılan yağın, ağrıyı birkaç saniyede dindirme özelliği hem etkili hem de güvenilir.”

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 166 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,480 saniyede oluşturuldu.