Mutfaktaki Kötü Kokulardan Kurtulmanın Yolları…

Mutfaktaki Kötü Kokulardan Kurtulmanın Yolları…
Yemek yaparken elimize, fırına, mutfağa sinen kokuları çıkarmak için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Mutfaktaki Kötü Kokulardan Kurtulmanın Yolları...Yemek pişirirken özellikle de lahana, karnabahar, balık, soğan gibi yoğun kokulu gıdaları kullanırken hem mutfağa, hem de elimize mutlaka koku siner. Ne kadar sabunlasak da brkaç saat kokusu geçmez. Oysa çok basit yöntemlerle bu kokuları yok edebiliriz.

Ellerimize sinen yemek kokularından kurtulmak çok kolayMutfaktaki Kötü Kokulardan Kurtulmanın Yolları...

Ne pişirirsek pişirelim ellerin kokmamasına imkan yok. Hemen hemen her yemeğe eklenen soğan ve sarımsak bu kokuların baş sebeplerinden… Ya da balık pişiriyorsak ellerimizden kokusu uzun bir süre geçmez. Kokuyu yok etmek yerine ellerin hiç kokmamasını sağlamak en güzeli. Bunun için mutlaka yemek yaparken eldiven kullanın. Diyelim eldiven kullanmayı sevmiyorsunuz, o halde bir limonu avcunuza sıkın ve birkaç dakika boyunca ellerinizi ovup sonra durulayın. Haşlanmış patates de oldukça işe yarar.

Fırına sinmiş kokulardan nasıl kurtulalım?Mutfaktaki Kötü Kokulardan Kurtulmanın Yolları...

Özellikle de fırında balık ya da et pişirdiğimizde oldukça keskin bir koku fırında kalır. Yapabileceğiniz ilk şey fırınınızı güzelce havalandırmak… Fırın tepsisine tarçın serpip 10 dakika kadar fırını çalıştırdığınızda bu kokuların temizlendiğini üstelik de hoş bir koku yayıldığını göreceksiniz. Balık kokusunu yok etmek için çok basit diğer bir yöntem de, ısıya dayanıklı bir kaba, su ve sirke koyup 5-10 dakika fırını ısıtmak…

Kızartma yaparken mutfağa koku sinmemesi için…Mutfaktaki Kötü Kokulardan Kurtulmanın Yolları...

Kızartma yaparken ya da keskin koku yayan et yemeği hazırlarken bir kabın içindeki defne yaprağı veya çubuk tarçın kaynatmak harika bir çözüm. Yine kızartma yağının içine birkaç dal maydonoz atmak da özellikle balık kızartırken çok işe yarar.

Buzdolabınızda yemek kokusu mu var?Mutfaktaki Kötü Kokulardan Kurtulmanın Yolları...

Buzdolabının bir rafında sürekli olarak birkaç dilim limon tutarsanız, dolabın her zaman güzel koktuğunu göreceksiniz. Bir kaseye koyacağınız bir miktar karbonat da buzdolabındaki kötü kokuları çekecektir.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 132 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,522 saniyede oluşturuldu.