Mutlu Olmak için

22125Güzel bir evi, iyi bir eşi, tatlı bir çocuğu olan ve maddi açıdan hiçbir sıkıntısı bulunmayan birisi bile ‘mutsuz’ olabiliyor. Elindekilerin değerini bilen ve kendiyle barışık olanlar için ise, mutluluk hiç de uzak değil. İşte mutluluğa giden yolda atmanız gereken adımlar: Yaşadığınız anın değerini bilin, aktif olun, seçeneklerinizi gözden geçirin ve ilişkilerinizde ‘karşılık’ beklentisinde olmayın.

Uzmanlar, insanların birçoğunun, iyi bir işe, eve veya eşe sahip olduğunda, mutluluğunun genellikle kısa sürdüğünü ve mutlu olmak için yeni hedeflerin peşinde koşmaya başladığını vurgulayarak, bu yüzden, piyangodan ikramiye kazanmak veya terfi etmek gibi olayların gerçek değil, suni mutluluğa sebep olduğunu bildiriyor.

Uzmanlara göre, hayatta sevilen şeylerin bir listesi çıkarılmalı ve kişi zaman zaman bunları kendisine hatırlatmalı. Uzmanlar, sürekli geleceği düşünmeyi önlemek için, hayatın şu anki halinin de değerinin bilinmesi gerektiğini belirterek, “Çoğumuz, hayatımızda yanlış giden şeyleri daha çok önemser, güzel şeylerin farkına bile varmayız. Ancak, en kötü durumda bile mutluluk getirecek küçük bir yön bulunabileceğini unutmayın” diyorlar. Boş oturmak yerine, zevk alınacak bir hobi bulmaya çalışılmasını öneren uzmanlar, çocukken hoşa giden oyunlar, spor, seramik ve resmin denenmesinde yarar olduğunu kaydediyor.

Mutlu ve mutsuz insanlar arasındaki önemli bir farkı, ‘seçeneklerin farkına varıp-varmamak’ olarak açıklayan uzmanlar, buna örnek olarak, aynı işyerinde çalışan ve patronu memnun etmenin çok zor olduğunu düşünen iki çalışanı örnek gösteriyor. Çalışanlardan birinin, durumunun umutsuz olduğunu düşünürken, diğerinin ise terfi etmeyi veya başka bir iş yerine geçmeyi düşünebileceğine dikkat çeken uzmanlar, “Umutlu olan çalışan, belki aynı iş yerinde çalışmaya devam edecek, ancak bunun kendi seçimiyle olduğunu bildiği için diğerinden daha mutlu olacaktır” diyor. Uzmanlar, daha fazla seçeneği olduğunu hissettiren arkadaşlara ve hobilere sahip olmanın, mutluluk yolunda herkesin atması gereken bir adım olduğunu bildiriyor.

Uzmanlar, kişinin, Aile veya arkadaşlarıyla çok yakın bir ilişkisi bulunmasının, mutlu olması için gerçekten çok önemli unsur olduğunu ifade ederek, şunları kaydediyor:

“Ancak çoğu insan, bu yakın ilişkilerin bize getirdiklerinden çok, bizden alıp götürdükleri üzerine yoğunlaşıyor. Karşınızdakinden daha az beklentiniz olursa, söyledikleri güzel bir söz bile sizin mutlu olmanıza yetecektir.”

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,550 saniyede oluşturuldu.