Mutluluk Veren Besinler

 

Bazı besinler var ki sadece beden değil ruh sağlına da iyi geliyorlar. Bu nedenle kendinizi kötü hissettiğinizde ilk iş olarak koca bir dondurma kasesini kaşıklamak yerine stresle, yorgunlukla ve isteksizlikle savaşmanıza yardımcı olacak bu sağlıklı besinleri tercih etmenizi öneriyoruz.

Siz de bir şeyler canınızı sıktığında hemen mutfağın yolunu tutanlardan mısınız? (İtiraf edelim biz öyleyiz!). Eğer bu soruya yanıtınız evetse, büyük ihtimalle bu huyunuzdan pek de hoşnut değilsiniz. Oysa, sadece doğru besinleri seçerek bu alışkanlığı kolayca zararlıdan yararlıya çevirmek mümkün. Nasıl mı? Elbette, ruh haliniz ve beyninizin işleyişi üzerinde olumlu etkileri olan besinlere yönelerek. Ciddi bir depresyonun söz konusu olmadığı durumlarda (bu takdirde öncelikle bir uzmana başvurmanız gerekiyor) karnınız gibi ruhunuzu da bu sağlıklı besinlerle doyurabilirsiniz. Bu besinlerin en önemli etkileri öncelikle, hızlıca inip çıkan kan şekerini dengelemeleri ve böylece yakanızı bir türlü bırakmayan yorgunluk hissiyle savaşmaları. Ayrıca, tansiyonunuzu düşürerek kendinizi daha sakin hissetmenize ya da tam aksine enerjinizin bittiğini hissetttiğiniz anda pillerinizi şarj etmenize yardımcı oluyorlar. Son ve belki de en önemli etkileri ise, beyninizdeki bazı kimyasalların salınımını artırarak ya da azaltarak duygusal durumunuzu en iyi hale sokmaları. Peki onlar hangileri mi? İşte mutlu eden besinler ve başlıca özellikleri. Bunları dikkate alarak kendinize özel bir mutluluk mönüsü yaratabilirsiniz.

HUZURA KAVUŞUN

Yulaf ezmesi: İşte karbonhidratların mucizevi etkisi! Bir kase yulaf ezmesi tüketerek sadece 20 dakika içinde (ortalama sindirilme süresi) kendinizi sakinleştirici almışçasına rahatlamış hissedebilirsiniz. İşin bilimsel açıklamasına gelince; karbohidrat grubundan bir besin tükettiğinizde, vücudunuz triptofan isimli bir amino asit salgılamaya başlıyor. Triptofan ise, önemli bir doğal sakinleştirici olan serotonin üretimini tetikliyor. Ve böylece siz de birdenbire kendinizde meselelerin üstesinden daha kolay gelmenize yardımcı olacak o gücü buluyorsunuz. Karbonhidratlar olmadan beyninizin serotonin tüketmesi mümkün değil; zaten çok katı diyet yapan kişilerin sinirli ve tahammülsüz olmalarının altında da çoğu zaman karbonhidrat eksikliği yatıyor. Bu tip diyetler iki haftadan uzun sürdürüldüğünde ise (kimi uzmanlar bunu Atkins Etkisi olarak tanımlıyor) sinirlilik hali yerini ciddi bir depresyona bırakabiliyor. Şu ana kadar anlattıklarımız nedeniyle karbonhidratlara karşı bir sempati duymaya başlamış olabilirsiniz ancak sakın tüm bu bilgilerin koca bir dilim pastaya da vize verdiğini düşünmeyin. Tercih edilmesi gereken karbonhidratlar tam buğdayla yapılmış ürünler ve baklagiller gibi liften zengin olanlar.

Şam fıstığı: Bir avuç Şam fıstığı strese karşı adeta ilaç görevi görüyor. Lif açısından son derece zengin olan ve bol miktarda antioksidanla doymamış yağ asitleri içeren bu besinle ilgili çalışmalar, fıstığın tansiyonu düşürmede de önemli rolü olduğunu ortaya koymuş. Şam fıstıkları üzerine yapılan diğer bir araştırmanın sonuçları ise hayli ilginç; Amerika’da bir üniversitede matematik sınavına giren öğrencilerin bir bölümüne 40 gram Şam fıstığı yedirilmiş. Öğrencilerin tümünün testi son derece zor bulmalarına rağmen, fıstık tüketenlerin tepkisi tüketmeyenlere kıyasla çok farklı olmuş ve sorularla boğuştukça onlar gibi tansiyonları yükselmemiş!

Süt: Geceleri yatma vakti geldiğinde anneannenizin, yatak odasının kapısında elinde bir bardak ılık sütle belirmesinin son derece mantıklı bir nedeni vardı. Sütte bulunan ve “whey” olarak bilinen bir proteinin anksiyete ve endişe hislerini önemli ölçüde azalttığı ortaya konmuş. Kalsiyumdan yana zengin bir diyetin -sonuçlar en az iki hafta içinde ortaya çıksa da- gergin kasları rahatlattığı ve tansiyonu dengelediği yine kesinleşmiş araştırma sonuçları arasında. Siz de sütün bu nimetlerinden faydalanmak mı istiyorsunuz? O zaman beslenme uzmanlarına kulak verin ve akşamları bu ritüeli hayatınızın bir parçası haline getirin: Bir bardak sütü ısıtın, içine biraz kakao tozu ya da bal ekleyin. Sadece bununla bile strese karşı önemli bir silah kuşanmış olacaksınız. Ilık içeceklerin soğuk olanlara kıyasla sindirime çok daha fazla yardımcı olduğunu da hatırlatalım.

Avokado: Bu meyvenin tek marifeti kremalı soslara verdiği o mükemmel lezzet ve göz alıcı rengi değil; doymamış yağlar ve potasyum açısından son derece zengin olan avokado aynı zamanda yüksek tansiyonun bir numaralı düşmanı. Serotonin salgılanmasına yardımcı olan maddeler de içeren avokadoyu günlük diyetin bir parçası haline getirerek hem ruh hem de beden sağlığınız için çok faydalı bir iş yapabilirsiniz. Nasıl mı? Yarım avokadoyu soyun, incecik dilimleyin ve her gün tükettiğiniz salataya karıştırın.

Şarap: Akşam yemekleriyle birlikte bir ya da iki kadeh şarap tüketmek en büyük keyiflerinizden biri Bunun için o kadar da suçluluk hissetmenize gerek yok. İçerdiği bağışıklık sistemi güçlendirici antioksidanlar bir yana, şarap en güçlü anti-depresanlardan biridir. Bir kadeh şarap merkezi sinir sistemini kısa süre içinde yatıştırıyor ve tansiyonu düşürüyor. Tabii, tüm bunlara sığınıp ölçüyü kaçırmanın büyük bir hata olacağını da vurgulayalım.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 128 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,752 saniyede oluşturuldu.