Nasıl Fotojenik Olunur?

Nasıl Fotojenik Olunur?

Bir resim ne kadar gerçekçi olabilir? Fiziksel görünümünüzünü, hatta kişiliğinizi ne doğrulukta yansıtabilir?

Neden bazı insanlar dış görünümlerinde başkaları kadar şanslı olmamalarına rağmen resimlerde şahane çıkarken, dünya güzeli bir veya erkek haksızlığa uğrayıp tuhaf çıkabiliyor? Evet, fotojeniklik diye Allah vergisi bir özellik var.

Nasıl Fotojenik Olunur?Özellikle son yıllarda, resmim çekildiğinde dehşetle haykırıp resimleri anında silmeleri için arkadaşlarıma emirler yağdırıyorum. Sadece çakırkeyifken veya fotoğraf makinesinin farkında olmadığım zamanlar şaşırtıcı derece güzel çıkıyor resimler. Bunun tesadüf olmadığını farkettiğimde anladım ki lensin objesi olduğumda birden duruşuma kuşkuyla odaklanıp gergin bir poz içersinde donup kalıyorum. O sıkıntı, eminsizlik, ”Ben fotojenik değilim zaten” diyen yenilgen inanç… hepsi tek tek çıkıyor resimlerde.

Kaderinize küsmenize gerek yok. Tabii ki kontrol edemediğimiz dış etkenler de var arka fon, ışık, resmi çekenin teknik becerisi gibi. Gel gelelim resimlerde nasıl çıktığınızı otomatikman geliştirecek birçok şey var uygulayabileceğiniz metod mevcut.

Malumunuz kızlar için uygun makyaj ve erkekler için saçı başı düzeltmek dışında işte birkaç öneri:

* Çenenizi Öne Çıkartın: Fotoğrafçı Peter Hurley bu numaradan başkasını tanımıyor. Herşey çene hizasında bitiyor. Çenenizi biraz öne çıkartıp gözlerinizi çok hafif kıstığınızda, çift-çene durumundan kurtulup yüz hatlarınızı öne çıkarttığınızdan, inanılmaz bir fark göreceksiniz.

* Size Yakışan Renkleri Seçin: Annem‘in 1987′de yayınlanıp New York Times’da En Çok Satan Kitaplar arasında yerini alan “Color me Beautiful” başlıklı muhteşem bir kitabı vardır ve bugün bile doğruluğunu kaybetmemiştir. Kitap herkesin, cilt ve saç rengine göre bir mevsimi olduğunu söyler ve hangi mevsim olduğunuzu öğrendiğinizde, bunu doğru renkleri seçmek için bir araç olarak kullanmanızı önerir.
* Rahatla ve Kameraya Güven: Husursuz olduğunuz resimlerde orataya çıkıyor. Kendinize belirli bir poza sokamk için baskı yapmak veya erkenden kötü sonuçlar beklemek yerine, biraz gevşeyin. Duruşunuza odaklanın. Dik durun ve mutlu şeyler düşününü, en son yediğiniz harika mesela. Kulağa klişe gibi gelebilir ama oldukça etkili. Charlotte Rampling harika belgeseli “The Look”da kameraya güvenmeyi öneriyor. Her ne olursa olsun, kameranın sizi hayal kırıklığına uğratmayacağına inanmayı. Kendinize güvenin.

* Lensin Ötesine Odaklanın: İnsan doğasıdır. Bir obje bize doğrultulduğunda direkt ona bakmak. Ama lensin tam ortasına gözlerinizi dikmek yerine, fotoğraf makinesinin az üstüne veya altına bakmayı deneyin. Jackie O poz verdiğinde her zaman bu tekniği kullanırmış.
* Yüzünüzü Tanıyın: Çoğumuz hangi profilimizin daha iyi olduğunun, hangi açıların yüz hatlarımızı en iyi şekilde öne çıkarttığının farkında değiliz. Yüzünüzü inceleyin. Denemeler yapın. Hangi açılarınızı kamera beğeniyor, öğrenin.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 131 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,455 saniyede oluşturuldu.