Obezite ile mücadelede nasıl bir yol izlenmelidir?

Obezite ile mücadelede nasıl bir yol izlenmelidir?

Son yıllarda tüm dünyayı tehdit eden en büyük sağlık sorunlarından biridir obezite!

Okurlarımızın obezite ile mücadeleyi en iyi şekilde öğrenmesi bu konuda detaylı bilgi sahibi olması için sayın Dr. Tuğrul Demirel hocamıza obeziteyi sorduk…

 düzenli yürüyüşler Obezite tüm dünyada çağımızın en büyük sorunlarından biri, obeziteye karşı nasıl önlem almalıyız?

Obeziteye karşı önlem almaktan bahsedebilmek için evvela kişilerin davranış ve alışkanlıklarına bakmak gereklidir. Kişiler neden obezite olurlar bunun araştırılması gereklidir. Obezite nedenlerini bulup ona göre önlem almalıdır. Öncelikle obezite nedenlerini sıralayalım:

* Genetik yatkınlık
* Yanlış beslenme alışkanlıkları
* Fazla yeme iç güdüsü
* Hareketsiz atıl bir yaşam
* Yaş
* Cinsiyet
* Hormonel bozukluklar
* Eğitim düzeyi
* Gelir durumu
* Psikolojik sorunlar
* Alkol ve sigara
* Doğum sayısı ve aradaki süre
* Sık sık yanlış diyet uygulama
* Antidepresanlar gibi ilaçların tüketimi sonrası

Bu faktörler sebebi ile kişiler aşırı kilo almakta ise henüz obezite olmadan bu duruma mani olmalı ve bir uzman yardımı ile tedavi olunmalıdır. Yukarda saydığımız etmenler kişilerin aslında pek önemsemediği fakat birikince ciddi sorunlar teşkil eden problemlerdir.

Obezite ile mücadelede nasıl bir beslenme alışkanlığımız olmalıdır?

 düzenli yürüyüşler Öncelikle sağlıklı beslenmeliyiz. Fakat kişi eğer obezite olmuş veya olmaya yakın bir seviyeye gelmiş ise bu mücadeleyi kendi kendine yapması bir hayli zordur. Mutlak bir uzmandan istifade etmeli öyle önüne gelen diyeti uygulayarak sağlığını içinden çıkılmaz bir problemler odağı haline getirmemelidir. Bunun yerine en sağlıklısı uzman doktorunuz veya diyetisyenin takibi altında bütün değerleri ölçülerek her hangi bir sağlık riski olmadan dengeli ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak ve obeziteye hangi neden sebep oldu ise o problemden kurtularak sorunun üstesinden tamamen gelmek en iyi çözüm olacaktır.
Dolayısıyla beslenme alışkanlıklarınızı nasıl değiştireceğiniz neleri uygulayıp neleri uygulamayacağınızı uzmanınız sizin kendi değerlerinize göre belirleyeceği için biz bu soruda obezite olan hastalara belirli bir beslenme önermiyoruz. Kişinin kendi değerlerine özel beslenme alışkanlığı oluşturarak tamamen sağlıklı ve doğal beslenmesini sağlıyoruz.

Obezite ile mücadelede nasıl bir yol izlenmelidir?Obezite ile mücadelede illa bir uzman yardımı şart mı?

Elbette bakınız günümüzde obezite olan kişilerin çoğu uyguladıkları yanlış diyetler ve zayıflama programları ile obezitenin ağlarına düşmüş ve adeta bir bataklık gibi çırpındıkça daha çok batmışlardır.

Oysaki bu mücadeleyi uzman bir doktor veya diyetisyen yardımı ile vermiş olan hastalar düzenli ve dengeli bir şekilde kilo vermekle kalmayıp aynı zamanda verdikleri kiloları koruyarak ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanarak obeziteden kati bir şekilde kurtulacak ve sağlıklı bir yaşama merhaba diyecektir.
Obezite ile mücadelede nasıl bir yol izlenmelidir?Bedensel aktivitelerin, spor ve egzersizlerin obezite ile mücadelede etkin rolü var mıdır?

Obezite ile mücadelede spor ve etkili egzersizlerin, tabi bunların uzman yardımı ile yapılmasında fayda vardır. Spor yapacağız derken fıtıklara neden olmayalım!Dengeli ve tempolu hareketle düzenli yürüyüşler ve aktiviteler elbette ki obezite ile mücadelede şarttır.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 167 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,664 saniyede oluşturuldu.