Okullarda domuz gribi önlemi

domuzgiribiBirçok ülkede etkili olan ve Türkiye’de de görülen domuz gribi salgını için okullarda önlem alınması gerektiği bildirildi.

Eğitim- Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yüksel Doğan, yaptığı açıklamada, Nisan 2009’da Meksika’da başlayan domuz gribi salgınının dünyada 100’den fazla ülkeyi etkilediğini belirterek, şunları söyledi:

“Özellikle seyahat olanaklarının genişlemesi sonucunda hızla yaygınlaşan virüs, ülkemizde de etkilerini göstermektedir. Bu noktada özellikle virüsün sonbaharla birlikte Türkiye’de de etki alanını genişleteceğine dair hem Sağlık Bakanlığı’nın, hem de sağlık kuruluşlarının açıklamaları bulunmaktadır. Bu durum özellikle genç nüfus içinde yaygınlaşma imkanını daha kolay bulduğu bilim adamlarınca tespit edilen domuz gribi virüsüne karşı, okullarımızda alınması gereken önlemleri daha da önemli hale getirmektedir. Aksi takdirde sorun hızla yaygınlaşacaktır. Zira virüsün daha çok genç yaştakileri etkilediği de bildirilmiştir. Bu noktada okullarımızda alınacak önlemler büyük önem kazanmaktadır.”

Doğan, virüsün yaygınlaşmasının önlenmesi için Milli Eğitim ile Sağlık bakanlıklarının konuyu özel olarak ele almasını ve eğitici çalışmaların yanında okullarda gribin etkilerini yaygınlaştıracak fiziksel ortamlarda gerekli temizlik ve hijyen önlemlerini de derhal almaları gerektiğini söyledi. Yüksel Doğan, “Virüse karşı en önemli önlem, uzmanların da belirttiği gibi ellerin sabunla iyice yıkanmasıdır. Ayrıca genel sağlık önlemlerine dikkat etmek gerekmekte, uykusuz kalınmaması, fiziksel aktivite sağlanması, günlük stresin kontrol edilmesi, bol sıvı ve besleyici gıdalar alınması gerekmektedir. Hasta kişilerle yakın temastan kaçınılmalı ve cansız yüzeyler de çamaşır suyuyla silinmeli” diye konuştu.

Copyright © 2008 Orkidemce.info Tasarım Mursel Aygun
  »    » 
Bu sayfa 164 adet veri tabanı sorgusu sonucunda 0,557 saniyede oluşturuldu.